خبرنگاران سه هزار و 923 نفر آخرین آمار مراجعان تنفسی بارندگی در خوزستان

به گزارش تور ارمنستان، اهواز - خبرنگاران - رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: خوزستان نخستین بارندگی پاییزی امسال را با مراجعه سه هزار و 923 نفر به بیمارستان ها پشت سر گذاشت.

خبرنگاران سه هزار و 923 نفر آخرین آمار مراجعان تنفسی بارندگی در خوزستان

به گزارش شنبه خبرنگاران دکتر فرهاد ابول نژادیان در توییتی بیان نمود: از این تعداد مراجعه کننده، 379 نفر با مسائل تنفسی در مراکز درمانی بستری شدند.

وی افزود: مدافعان سلامت و همکاران پرتلاش ما در بیمارستان های استان با وجوددرگیری شبانه روزی یا بحران کرونا در سه شبانه روز و با دقت به تمام بیماران تنفسی نیز ارائه خدمت کردند.

به گفته ابول نژادیان شمار بیماران تنفسی ناشی از اولین بارندگی های پاییزی در خوزستان از شامگاه چهارشنبه هفته گذشته تا صبح روز جمعه 23 آبان یک هزار و 782 نفر بود.

به گفته ابول نژادیان در بارندگی روز یکشنبه 18 آبان ماه تنها چهار نفر به بیمارستان های گلستان و سینا در اهواز مراجعه کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اعلام کرده بود: با توجه به اینگه گرده افشانی درختان کونوکارپوس و علف های هرز در بعد از ظهرو اوایل شب اتفاق می افتد شانس ابتلا بیشتر می شود پس در صورت پیش بینی بارندگی برای عصر و اوایل شب، بهتر است مردم از خانه خارج نشوند.

وی استفاده از ماسک و توجه مردم به هشدارها را از دلایل کاهش آمار در بارندگی قبل مطرح کرد.

ابول نژادیان تاکید کرد: اگر قطرات بارندگی بعدی ریز و ملایم باشد تعداد مراجعه کنندگان کم می شود ولی اگر درشت و همراه با رعد و برق و گرده افشانی و ذرات آلرژن با حجم زیاد و با فاصله بیشتری باشد تعداد مراجعه کننده بیشتر خواهد بود.

تنگی نفس شهروندان خوزستانی همزمان با نخستین باران های پاییزی از سال 1392 آغاز شد و تا سال 1394 بیش از 60 هزار نفر به دلیل مسائل تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کردند.

18 گزینه به عنوان عامل این تنگی نفس در خوزستان بررسی شد و چهار احتمال مشعل های چاه های نفت، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن زباله و گرده گیاهی به عنوان عامل تنگی نفس معرفی شدند.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز در آخرین اعلام نظر، گرده درخت کونوکارپوس را به عنوان عامل اصلی این نفس تنگی ها معرفی کرد.

گیاه کونوکارپوس که مساحت قابل توجهی از فضای سبز شهرهای خوزستان به ویژه اهواز را پوشانده، به عنوان عامل اصلی تنگی نفس اهوازی ها از سوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز معرفی و توسط اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز تایید شده است.

بر همین اساس شورای سلامت خوزستان هرس گیاهان کونوکارپوس را به منظور جلوگیری از بروز مسائل تنفسی مصوب کرده است.

ایدنی رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سال 95 اعلام کرده بود که آمار مراجعه بیماران تنفسی به دنبال نخستین بارندگی های پائیزی، با هرس درختان 70 تا 80 درصد کاهش یافته است.

با گذشت 6 سال از آغاز تنگی نفس شهروندان همزمان با نخستین باران های پاییزی، هنوز هم میان موافقان و مخالفان نظریه گرده افشانی گیاه کونوکارپوس به عنوان عامل تنگی نفس های پاییزی همزمان با نخستین باران ها اختلاف نظر وجود دارد.

از 27 مهر تا دهم آبان پارسال، 12هزار و576 نفر با عارضه تنفسی در خوزستان، راهی مراکز درمانی شدند که سوم تا هفتم آبان بارندگی قابل ملاحظه ای در خوزستان ثبت شد و در روزهای 26 و 27 آبان نیز به دنبال بارندگی یک هزار و 534 نفر راهی مراکزدرمانی شدند.

اداره کل هواشناسی خوزستان نسبت به بارندگی و رعد و برق در هفته گذشته هشدار داده بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 722

به "خبرنگاران سه هزار و 923 نفر آخرین آمار مراجعان تنفسی بارندگی در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سه هزار و 923 نفر آخرین آمار مراجعان تنفسی بارندگی در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید