خبرنگاران معتادان متجاهر دارای زخم باز به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند

به گزارش تور ارمنستان، تهران - خبرنگاران - مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: هماهنگی هایی اجرا شده تا معتادان متجاهر دارای زخم باز به بیمارستان ها و درمانگاه های دانشگاهی ارجاع شوند و خدمات دریافت کنند اما به هر حال لازم هست که کمک های بیشتری در این زمینه به عمل آید.

خبرنگاران معتادان متجاهر دارای زخم باز به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند

فرید براتی سده روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به فعالیت مرکزی از سوی بهزیستی و موسسات مردم نهاد برای ارائه خدمات جهت زخم باز معتادان متجاهر اضافه نمود: معتادان متجاهر دارای زخم باز باید ابتدا از مراکز درمانی خدمت می گرفتند و تعدادی از آنها بعد از دریافت خدمات درمانی، قبل از رفتن به مراکز ماده 16 نیاز به خدمات ویژه داشتند که مرکزی برای آنان با ظرفیت 408 نفر در تهران فعالیت دارد.

وی گفت: از زمان فعالیت این مرکز از سه ماه پیش تا به امروز 215 نفر از معتادان متجاهر دارای زخم باز در این مرکز خدمات ویژه را دریافت کردند و پس از اینکه زخم هایشان به طور کامل التیام پیدا کرد به مراکز ماده 16 و تبصره 2 معرفی شدند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: هماهنگی هایی برای درمان معتادان متجاهر دارای زخم باز اجرا شده اما لازم است هماهنگی های بیشتری صورت گیرد.

وی اضافه نمود: در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر گزارشی از مرکز ارائه و تقاضا کردیم همه خدمات مورد نیاز این دست از معتادان، بیمه شود و قرار شد که آنها نه فقط داروهای اعتیاد بلکه همه داروهای خود را از دانشگاه بگیرند تا هزینه های آنان کمتر شود اما متاسفانه این اقدامات صورت نگرفت.

براتی سده ادامه داد: اما در مجموع هماهنگی هایی انجام شد به آن معنا که اگر کسی از معتادان متجاهر لازم باشد به بیمارستان ها و درمانگاه های دانشگاهی ارجاع شوند، این ارجاع صورت می گیرد و معتادان آنجا خدمات می گیرند اما به هر حال لازم هست که کمک های بیشتری نیز به عمل بیاید اما تا به امروز خوشبختانه هماهنگی ها خوب بوده و ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز از این خدمات حمایت کرده و در موافقتنامه های امسال مقرر شده تا مبلغ ویژه ای برای اینگونه مراکز لحاظ شود.

مراکز ماده 16، مراکز ترک اعتیاد اجباری برای نگهداری و ارائه خدمات به معتادان بی خانمانی هستند که به طور علنی در خیابان ها به مصرف مواد می پردازند. مراکز تبصره 2 نیز که در کنار این مراکز ایجاد شده اند، مراکز صیانت و توانمندسازی از معتادان متجاهر بهبود یافته هستند.

براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، دو میلیون و 808 هزار مصرف کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد. همچنین تعداد معتادان متجاهر در کل کشور بیش از 40 هزار معتاد برآورد می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 736

به "خبرنگاران معتادان متجاهر دارای زخم باز به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معتادان متجاهر دارای زخم باز به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید