خشم سعودی ها از حواشی غیراخلاقی جشن روز ملی عربستان

به گزارش تور ارمنستان، در پی سوء مدیریت رژیم آل سعود و ترویج فساد در عربستان، برخی سازمان های حقوق بشری و کاربران سعودی نسبت به حواشی جشن روز ملی در این کشور اعتراض کردند.

خشم سعودی ها از حواشی غیراخلاقی جشن روز ملی عربستان

بر اساس گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خلیج التازه، سازمان دموکراسی برای جهان عرب اکنون اعلام کرد که سلطنت مطلق دولت سعودی و نقض سیستماتیک حقوق بشر به مردم عربستان انگیزه ای برای جشن گرفتن نود و یکمین روز ملی این کشور ،هفتمین جشن ملی تحت فرمان ملک سلمان پادشاه عربستان و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نمی دهد.

این سازمان حقوق بشری فقدان دموکراسی ، نقض گسترده حقوق بشر، نظارت گسترده بر شهروندان، مداخله نظامی بی پروا در یمن ، اقتصاد مبهم و ناسالم و لکه دار شدن چهره آل سعود در سطح جهان را به نام منبع اصلی عدم تمایل ملت سعودی به برگزاری جشن در این روز ملی دانست.

سازمان داون تأکید کرد: این واقعاً توهین آمیز است که مردم عربستان هنوز حق انتخاب رهبران خود ، مشارکت در اداره کشور خود و یا استفاده از آزادی های اساسی را ندارند، درحالی که بیشتر مردم در سراسر جهان از آن برخوردارند.

بر اساس گزارش این سازمان، این روز ملی عربستان سعودی فرصتی مناسب برای یادآوری به رهبران سعودی است به شهروندان خود در انتخاب رهبران خود احترام بگذارند و به آنها آزادی های اساسی در انتخاب سرنوشت کشورشان بدهند.

از سوی دیگر کلیپ های ویدئویی که از طریق فعالان سعودی در شبکه های اجتماعی پخش شده و مواردی از آزار و اذیت دختران را در جشن های روز ملی در عربستان نشان می دهد، خشم بسیاری از سعودی ها را برانگیخت.

کلیپ های ویدئویی صحنه های مختلطی را نشان می داد که در یکی از آنها چند مرد جوان در اطراف یک دختر دور هم جمع شده بودند و او را مورد آزار و اذیت قرار دادند.

به همین علت بسیاری از کاربران توییتری خشم خود را نسبت به برگزاری این جشن ملی ابراز کردند و از مقامات خواستند تا مسئولان این اقدام ناپسند را مجازات کنند.

یکی از کاربران نوشت: آنچه امروز در کلیپ ها مشاهده کردیم یک جشن مختلط نفرت انگیز همراه با آزار و اذیت نوامیس مردم بود و هرکسی که بخواهد این اقدامات نفرت انگیز را توجیه کند خود یک جنایت کار است.

یکی دیگر از کاربران نوشت: انحطاط اخلاقی، خرابکاری، فساد و از بین بردن ارزش ها به بهانه روز ملی است و اینگونه است میهن پرستی شما؟

احمد صالح هم در توییتر خود اعلام کرد: آنچه که در کلیپ از جمله پایکوبی های مبتذل و آزار و اذیت دیدم، مایه تاسف و شرم است.

آل سعود سرمایه های بزرگ مالی را در بخش سرگرمی هزینه می کند تا جوانان سعودی را با سیاست های بی پروای خود منحرف کند و فساد و انحطاط را در عربستان توسعه دهد، علاوه بر این ولیعهد سعودی قصد دارد نقض حقوق و آزادی های بشر را در عربستان از خلال تغییرات گسترده اجتماعی که اخیراً ایجاد کرده است، بهبود ببخشد.

شرایط حقوق بشر در عربستان در دوران سلطنت ملک سلمان و ولیعهد محمد بن سلمان به پایین ترین سطح خود رسید و بر زندگی روزمره سعودی ها تأثیر گذاشت و سنت ها و ارزش های موروثی این کشور را زیر پا گذاشت.

رژیم آل سعود همچنان مانع از تشکیل احزاب سیاسی از سوی سعودی ها، مشارکت فعالانه در زندگی عمومی، رای دادن به کنندگان آنها یا اعتراض مسالمت آمیز می شود، به این معنی که سعودی ها در مورد نحوه اداره کشورشان یا نحوه زندگی مشارکت ندارند.

حاکمیت استبدادی عربستان بر همه تصمیمات مهم در دولت سعودی و نهادهای آن از جمله اقتصاد عربستان سایه انداخته است.

عبدالله العوده مدیر منطقه خلیج فارس در سازمان داون گفت: برای بسیاری از سعودی ها، کاهش یارانه های دولتی و افزایش مالیات ها، همراه با تصمیمات اشتباه ولیعهد متکبر مبنی بر اصلاحات تازه و ترویج فساد ، نه تنها رنج های زیادی را در پی داشته است، بلکه جهت کشور را هم به عقب رانده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1217

به "خشم سعودی ها از حواشی غیراخلاقی جشن روز ملی عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشم سعودی ها از حواشی غیراخلاقی جشن روز ملی عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید