در جست وجوی کیم ، برآورد اندیشکده های غربی درباره شرایط قدرت در کره شمالی

به گزارش تور ارمنستان، غیبت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در کنار سکوت خبری در پیونگ یانگ موجب گسترش شایعه و اظهارنظرهای متعددی در این زمینه شده و حدس هایی در خصوص آینده این کشور را به دنبال داشته است.

در جست وجوی کیم ، برآورد اندیشکده های غربی درباره شرایط قدرت در کره شمالی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، خبرهای ضد نقیض فراوانی در خصوص شرایط سلامتی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی منتشر شده است. رسانه ها احتمال ناتوانی و حتی مرگ وی را مطرح نموده اند با این حال هنوز گزارش ها متناقض است و دولت پیونگ یانگ هم هیچ اطلاعاتی را منتشر ننموده است. بعضی رسانه های غربی از رفتن گروه پزشکی چین به کره شمالی برای مداوای رهبر این کشور می گویند و بعضی دیگر از دیده شدن قطار ویژه کیم در مناطق تفریحی این کشور خبر می دهند. نکته جالب آنکه طبق ادعای رسانه های دولتی کره شمالی، کیم جونگ اون در دوره غیبت خود تا به امروز 2 نامه را برای مردم این کشور نوشته است.

اصلی ترین موضوع شک برانگیز آن است که وی در روز تولد پدربزرگش کیم ایل سونگ بنیانگذار کره شمالی و رئیس جمهوری همیشگی این کشور در 15 آوریل گذشته حضور نداشت. این روز بزرگترین مناسبت در تاریخ پیونگ یانگ به شمار می رود و غیبت وی باعث قوت دریافت شایعه ها شد.

در هر صورت همه نشانه ها و شایعات موجب قوی تر شدن تردیدها نسبت به شرایط جسمانی رهبر کره شمالی شده است. نشریه آمریکایی فارین پالسی غیبت رهبر کره شمالی را عجیب توصیف نموده و پس از مطرح کردن احتمال مرگ وی آورده است کیم پس از جراحی دچار مرگ مغزی شد. بعضی هم از شرایط نباتی کیم سخن می گویند. با این حال، ماهیت این کشور بار دیگر نشان داد که هیچ کس نمی داند واقعا چه اتفاقی در کره شمالی در حال رخ دادن است.

تحلیلگر فارین پالسی اعتقاد دارد در هر صورت بخشی از این شایعه ها بی پایه به نظر نمی رسند زیرا کیم 36 ساله از نظر ظاهری شرایط خوبی نداشت، بسیار سیگار می کشید و توده بدنی 45 را داشت و در دسته به شدت چاق قرار می گرفت. به همین دلیل بعضی اعتقاد دارند وی برای عمل جراحی لاغری اقدام نموده بود و احتمالا حادثه ای رخ داده است.

  • جانشین احتمالی اون

در این دوره نمایش نظامی در کره شمالی صورت نگرفت و نشانه ای از وجود اتفاقی خاص در این کشور دیده نمی گردد. با توجه به همه مسائل اما مرگ احتمالی وی شوک بزرگی برای نظام این کشور خواهد بود و کره شمالی شاهد دوره ای از گذار می گردد. کیم برخلاف پدر و پدربزرگش جانشینی را برای خود انتخاب ننموده و به همین دلیل معین شدن حقیقت وقایع و علت مرگ یا ناتوانی وی چالش جانشین را در این کشور برجسته تر می سازد.

کیم یو جونگ خواهر رهبر کره شمالی مهمترین فرد برای جانشینی وی پیش بینی می گردد زیرا روابط این دو به هم نزدیک بود و کیم به وی اعتماد زیادی داشت. طبق تحلیل نشریه فوربس، یو جونگ شخصیت و چهره رازآلودی دارد و بسیاری از اطلاعات اندکی هم که در خصوص وی بیان می گردد تایید نشده اند.

بنا بر گزارش روزنامه واشنگتن پست، وی دختر مورد علاقه کیم جونگ ایل بود که در سوئیس تحصیل کرد و پس از سال 2000 و فارغ التحصیلی به کره شمالی بازگشت. یو جونگ حدود یک ماه قبل در معدود اظهارنظرهای خود عنوان داشت که برادرش و دونالد ترامپ روابط نزدیکی با هم دارند و به رغم تنش های اخیر در زمینه تسلیحات هسته ای این روابط ادامه دارد.

گفته می گردد یو جونگ یکی از مهمترین افراد در دستگاه تبلیغاتی دولت کره شمالی جهت حفظ و بهبود اعتبار و محبوبیت کیم بود. وی نخستین بار در سال 2011 و هنگام مراسم تدفین پدرش دیده شد. تحلیلگر نشریه دیلی بیست هم وی را فردی باهوش می داند که از میزان قدرت پنهان خود در چارچوب ساختار کره شمالی آگاه است.

به نوشته فارین پالسی خواهر کیم از زمان المپیک و نقش آفرینی در گفت وگوهای سیاسی با آمریکا چهره شد و همین امر وی را به عنوان مهمترین گزینه برای جانشینی مطرح می سازد.

اما به اعتقاد تحلیلگر این نشریه معتبر، کره شمالی اکنون آمادگی پذیرش رهبری یک زن را ندارد. رهبر ایده آل برای جامعه شوونیستی (میهن پرستی افراطی) کره شمالی یک مرد است. اگرچه نامزد محتمل رهبری این زن خواهد بود اما پذیرش وی سخت است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز کیم یو جونگ را در میان نخبگان این کشور دارای بیشترین شانس برای به ارث بردن قدرت برادر می داند. این احتمال صددرصد نیست. در ساختار پدرسالارانه کره شمالی وی تنها فردی نیست که این فرصت را دارد و ممکن است همین دیدگاه حاکم بر ساختار از شانس وی بکاهد.

بعضی هم اعتقاد دارند ساختار رهبری این کشور به شورایی تغییر می نماید و ریاست تشریفاتی آن چو ریونگ هائه خواهد بود. به این ترتیب به سلسله خاندان کیم سرانجام داده می گردد. در این ساختار ممکن است کیم یو جونگ تنها به عنوان رهبر موقت انتخاب گردد. البته همه این برآورد ها به مرگ یا میزان توانایی جسمی کیم و دلیل این رخداد بستگی دارد.

  • برآورد ها درباره انتقال قدرت در کره شمالی

آخرین حضور عمومی کیم جونگ اون 11 آوریل بود که با کمیته سیاستگذاران حزب حاکم ملاقات داشت. به دلایل گوناگون دور بودن رهبر کره شمالی از چشم مردم و رسانه ها حتی برای چندهفته خیلی تعجب آور نیست. این موضوع برای کیم چند بار رخ داد که یک بار به دلیل جراحی پا چند هفته خبری از وی نبود. علاوه بر این پیشتر هنگامی که پدر کیم (رهبر پیشین کره شمالی) درگذشت دو روز طول کشید تا خبر به مردم اطلاع داده گردد. دوره طولانی بیماری پدر وی نیز با سکوت کامل خبری همراه بود. اما مهمترین دلیل شایعه، حضور نیافتن وی در بزرگترین جشن ملی کره شمالی است.

همه اطلاعات متناقض موجب شده است تا آینده این کشور به موضوع تحلیل اتاق فکرهای غربی تبدیل گردد. مرکز پژوهشی نشنال اینترست در تحلیلی با عنوان اگر کیم مرده باشد چه اتفاقی می افتد؟ آورده است که این موضوع چه شایعه و چه واقعیت باشد، غیبت کیم نشان می دهد اتفاق ناخوشایندی رخ داده است که وقوع یک تصادف کمترین حد آن است.

طبق تحلیل فوق، این سوال در بی خبری کامل از کره شمالی مطرح می گردد که چه کسی آگاه است؟ این در حالی است که هیچ تحرک نظامی یا وضعت داخلی که دال بر بی ثباتی ناشی از جنگ قدرت باشد، مشاهده نمی گردد. اگر تائید گردد که کیم جان باخته یا از کار افتاده است، جنگ قدرت در کره شمالی شکل می گیرد زیرا رهبر پیشین مقدمات جابجایی قدرت را آماده نکرد. فرزندان وی بسیار جوان و گمنامند و همسر وی نیز هیچ قدرت سیاسی را ندارد. برادر کیم هم چندان رغبتی برای قدرت نشان نداده است. با این حال خواهرش نقش مهمی خواهد داشت به ویژه اینکه در چند سال اخیر فعال شده بود.

طبق این تحلیل، با توجه به نگاه جنسیتی شدیدی که در کره شمالی حکمفرما است دلیلی ندارد وی را جانشین کیم بدانیم. در این صورت نبرد شدید و غیرقابل پیش بینی در کسب قدرت ایجاد خواهد شد. مقام های حزبی و نظامی در این کشور قدرت دارند و برای سیطره بر آن کوشش می نمایند. به نظر می رسد رئیس سرویس های امنیتی کره شمالی به عنوان نفر شماره دوم این کشور، از امتیاز بیشتری برخوردار باشد اما ساختار این نظام به گونه ای برنامه ریزی شده است که هر یک از مقام ها دیگری را کنترل می نمایند و همزمان محدودیت و تهدیدهایی زیادی برای آن ها وجود دارد.

دوگ بندو تحلیلگر ارشد اندیشکده کاتو بر این باور است که بدترین سناریو در خصوص نحوه انتقال قدرت، کوشش های جناحی و فروپاشی خشن ساختار سیاسی کره شمالی است. نتیجه این وضع آواره شدن گسترده مردم، نامعینبودن سرنوشت سلاح های هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی و تنش احتمالی در مرزها خواهد بود.

چند سال قبل اندیشکده رند در گزارشی هشدار داده بود که این پیش بینی مطرح است که ساختار کره شمالی دیر یا زود فرو بپاشد. از نگاه رند این تحول به احتمال بسیار قوی با خشونت و آشفتگی قابل توجهی همراه می گردد. در نهایت این دیدگاه نیز وجود دارد که همه این برآورد ها می تواند نادرست و غیبت وی ناشی از یک حادثه جزئی یا اقدامی خودخواسته باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 368

به "در جست وجوی کیم ، برآورد اندیشکده های غربی درباره شرایط قدرت در کره شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در جست وجوی کیم ، برآورد اندیشکده های غربی درباره شرایط قدرت در کره شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید