دیدبان حقوق بشر: سرکرده بازداشت شده داعش محاکمه گردد

به گزارش تور ارمنستان، دیدبان حقوق بشر از دولت افغانستان خواست تا سرکرده شاخه خوراسان گروه تروریستی داعش را که اخیراً توسط امنیت ملی این کشور دستگیر شده، به دلیل رهبری حملات علیه غیرنظامیان محاکمه کند.

دیدبان حقوق بشر: سرکرده بازداشت شده داعش محاکمه گردد

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش دفتر منطقه ای تور ارمنستان، دیدبان حقوق بشر در افغانستان در حالی خواهان محاکمه عبدالله اورکزی مشهور به اسلم فاروقی سرکرده شاخه خوراسان گروه تروریستی داعش شده است که دو سال پیش نیز بعضی از اعضای ارشد و جنگجویان این گروه تروریستی به دولت تسلیم شدند اما هنوز محاکمه نشده اند.

این نهاد اظهارداشت که محاکمه اورکزی باید عادلانه و مطابق با استانداردهای حقوق بشر بین المللی باشد و قربانیان و شاهدان حملات داعش بتوانند در دادگاه شهادت دهند.

پاتریشیا گاسمن پژوهشگر ارشد دیدبان حقوق بشر در افغانستان نیز در این باره گفت که بازداشت اورکزی فرصتی برای مقامات افغان است تا نشان دهد آن ها قادر به تامین عادلانه عدالت برای قربانیان جنایات جنگی هستند.

شاخه خوراسان گروه تروریستی داعش مسئولیت حملات بسیاری علیه غیرنظامیان افغان بویژه شیعیان را به عهده گرفته و در آخرین حمله نیز این گروه تروریستی مسئولیت حمله به عبادتگاه سیک ها در کابل را قبول کرد که منجر به کشته شدن دستکم 25 نفر شده بود.

عاملان انتحاری داعش از زمان ظهور این گروه تروریستی در افغانستان ده ها مسجد و عبادتگاه شیعیان را در کابل و دیگر شهرهای افغانستان هدف قرار داده و منجر به شهادت و زخمی شدن هزاران نفر شده است.

دیدبان حقوق بشر اضافه کرد که افغانستان سابقه ضعیفی در تامین عدالت برای افرادی است که مورد نقض حقوق بشری و جرایم جنگی قرار گرفته اند.

دولت افغانستان در حال حاضر هزاران نفر را تحت قوانین گسترده مربوط به تروریسم در زندان نگه می دارد اما تا به امروز هیچ مظنونی را به جرایم جنگی یا جنایت علیه بشریت متهم نکرده است.

این نهاد بین المللی در حالی خواهان محاکمه سرکرده داعش در افغانستان شده که حبیب الرحمان سرکرده گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان که در پی شکست از طالبان در ولایت جوزجان با دستکم 250 جنگجوی این گروه تروریستی تابستان سال 97 به دولت افغانستان تسلیم شده است هنوز تحت محاکمه قرار نگرفته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 321

به "دیدبان حقوق بشر: سرکرده بازداشت شده داعش محاکمه گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدبان حقوق بشر: سرکرده بازداشت شده داعش محاکمه گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید