رایزنی مناطق آزاد برای ترانزیت خودرو

به گزارش تور ارمنستان، بعد از رایزنی های اجرا شده از سوی مناطق آزاد برای واردات هر چند محدود خودرو، اخیرا خواهان نقل و انتقال خودرو مابین مناطق آزاد شده؛ موضوعی که گمرک ایران به نوعی با آن مخالفت دارد.

رایزنی مناطق آزاد برای ترانزیت خودرو

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، بعد از رایزنی های اجرا شده از سوی مناطق آزاد برای واردات هر چند محدود خودرو دراین مناطق، اخیرا این سازمان طی مکاتباتی خواهان نقل و انتقال خودرو مابین مناطق آزاد شده است؛ موضوعی که گمرک ایران آن را مشروط و به نوعی مخالفت نموده و بر ممنوعیت ترانزیت خودروهای ممنوعه آمریکایی و لوکس بین مناطق تاکید دارد.

از سال 1397 با توجه به تغییر در سیاست های ارزی و همچنین اعمال تغییراتی در ضوابط و شرایط واردات خودرو، واردات آن ممنوع شده است. از سویی از سال 1395 ممنوعیت ثبت سفارش و واردات اتومبیل های آمریکایی اعمال شد که طی آن امکان واردات خودروهایی که ساخت و یا سفارش آمریکا بوده و به نوعی این کشور ذینفع است، وجود ندارد.

واردات خودرو به مناطق آزاد به جایی نرسید

گرچه براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری و صنعتی ورود هرگونه کالا به استثنای کالای ممنوعه شرعی با پرداخت عوارض مربوطه به محدوده این مناطق بلامانع است، اما ممنوعیت واردات خودرو مشمول این مناطق نیز شد. بر این اساس مسئولان مناطق آزاد با تاکید بر تامین احتیاج این مناطق، طی یکسال گذشته مکاتبات و پیشنهاداتی را به دولت برای واردات هرچند محدود خودرو داشتند ولی تازه ترین اظهارات بانک-رئیس شورایعالی مناطق آزاد نشان داد که تا به امروز این پیشنهادات به نتیجه ای نرسیده و دولت تکلیف آن را مشخص ننموده است.

درخواست ترانزیت خودرو بین مناطق

واردات خودرو به مناطق در حالی در ابهام قرار گرفته است که اخیرا مکاتباتی از سوی سازمان مناطق آزاد با گمرک ایران در رابطه با نقل و انتقال خودرو فی مابین مناطق اجرا شده است.

ماجرا از این قرار است که مناطق در ترانزیت خودرو بین خود با موانعی از سوی گمرک روبرو شده و امکان آن را ندارند، از اینرو دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به استناد انعقاد تفاهم نامه ای بین خود و پلیس راهور ناجا و البته با حضور نماینده گمرک ایران در سال گذشته، خواهان برطرف موانع این نقل و انتقال شده است. ظاهرا در این شیوه نامه که مناطق آزاد آن را مود تاکید قرار داده انتقال خودرو از یک منطقه به منطقه دیگر بلامانع اعلام شده است.

ممنوعیت انتقال لامبورگینی، فراری، پورشه، هامر، مازراتی و بوگاتی و ...

اما مساله اینجاست که گمرک ایران در شهریورماه امسال دستورالعمل نحوه جابجایی خودرو بین مناطق را مشخص نموده و از سوی معاون فنی گمرک ایران ابلاغ و هرگونه جایجایی خودرو بین مناطق مستلزم رعایت مفاد آن است و این موضوع در پاسخ به درخواست معاون مالی شورایعالی مناطق آزاد مورد تاکید قرار گرفته است.

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران به معاون مالی مناطق آزاد، خودروهای آمریکایی به هیچ عنوان امکان جابجایی نداشته و برای سایر خودروها نیر تنها تحت شرایط اعلام شده ترانزیت بلامانع است.

براین اساس خودروهایی قابل نقل و انتقال مابین مناطق آزاد هستند که قبلا در یکی از مناطق با رعایت مقررات مربوطه وارد و در آن منطقه شماره گذاری شده باشد. همچنین ارائه موافقت کتبی سازمان های مناطق آزاد مبدا و مقصد به گمرک مبدا ترانزیت الزامی است.

از سویی انتقال خودرو با برندهای لامبورگینی، فراری، پورشه، هامر، مازراتی و بوگاتی همچنین سایر خودروهای دارای برند آمریکایی، ساخت و یا با مبدا آمریکا امکان پذیر نیست. همچنین تاکید شده که ترانزیت خارجی سایر خودروها مشروط به ثبت سفارش به مقصد منطقه مورد نظر و با استعلام و کسب موافقت دفتر واردات شده است و ترانزیت خودروها باید بر روی وسائل نقلیه انجام گردد.

از سویی گمرکات اجرایی در جریان درخواست ترانزیت خودرو بین مناطق، خواهان ثبت سفارش برای خودروهای فاقد ثبت سفارش نیز شده اند که این مورد در حال حاضر با توجه به ممنوعیت ثبت سفارش خودرو عملیاتی نیست و در عمل امکان نقل و انتقال بخشی از خودروها بین مناطق آزاد را منتفی می نماید؛ موضوعی که شورایعالی مناطق آزاد خواهان حل و فصل آن شده است.

گمرک و مناطق آزاد شرح دهند

اما اینکه دلیل اقدام مناطق آزاد نسبت به جابجایی خودروها بین مناطق چیست و چه برندها و به چه تعداد را در برنامه جابجایی دارد و از سویی چرا با وجود انعقاد تفاهم نامه ای که نقل و انتقال خودرو بین مناطق آزاد را بلامانع می داند، گمرک ایران شرایطی مشخص نموده که فعلا امکان عملیاتی شدن بخشی از خودروها وجود ندارد، موضوعی است که این دو سازمان باید در رابطه با آن شرح دهند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 810

به "رایزنی مناطق آزاد برای ترانزیت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی مناطق آزاد برای ترانزیت خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید