روش های درمان مگس پران چشم

به گزارش تور ارمنستان، طبنا نیوز/یکی از شایع ترین مسائل بینایی در دوران سالمندی، بیماری مگس پران چشم است که بسیار برای فرد مبتلا شده آزار دهنده می باشد. در این مقاله به آنالیز این بیماری می پردازیم.

روش های درمان مگس پران چشم

مگس پران چشم

ممکن است که برای شما هم پیش آمده باشد که حین خیره شدن به یک تصویر مانند یک صفحه ساده کاغذی، ذراتی گرد و غبار مانند را ببینید که جلوی چشم شما قرار می گیرند و هرچقدر هم که پلک می زنید مانند یک سایه کوچک جلوی چشم شما خواهند بود. در اصطلاح پزشکی به این اختلال مگس پران چشم (Floaters) گفته می شود که معمولا با حرکت دادن چشم، این مگس پران ها هم حرکت می نمایند اما شما نمی توانید آن ها را با حرکات چشم خود تعقیب کنید.

مگس پران چشم چیست؟

ماده ژله مانندی به نام زجاجیه مرکز کره چشم از پشت عدسی تا شبکیه را اشغال می نماید. ساختمان زجاجیه از شبکه اسفنج مانند و رشته های بسیار ظریفی تشکیل شده که همراه با آب و مواد محلول حالتی شبیه سفیده تخم مرغ پیدا می نماید. با افزایش سن این رشته ها ضخیم می شوند و در برخی قسمت ها به هم می چسبند و توده های متراکمی ایجاد می نمایند. از طرف دیگر، ماده زمینه ای زجاجیه هم با افزایش سن سیال تر می شود. خرده ریزهای حاصل از این تغییرات داخل زجاجیه شناور می شوند و هنگامی که در راستا نور ورودی به چشم ها قرار می گیرند، مگس پران ایجاد می نمایند. اگر به یک پس زمینه درخشان و یکنواخت مانند آسمان آبی خیره شوید، می توانید راحت تر این مگس پران ها را تشخیص دهید.

اغلب مگس پران ها کوچک هستند و اختلالی در بینایی ایجاد نمی نمایند، اما یک نوع مگس پران به نام حلقه ویس عظیم تر و به شکل حلقه است. این نوع مگس پران نسبت به سایر مگس پران ها بیشتر بینایی را مختل می نماید. این نوع عظیم تر مگس پران هنگامی ایجاد می شود که زجاجیه که به طور طبیعی روی پرده شبکیه در پشت چشم تکیه دارد، از شبکیه جدا می شود.

آن ها به شکل های متفاوتی در دید شخص ظاهر می شوند که تعدادی از آن ها عبارتند از:

نقاط سیاه یا قهوه ای رنگ

خطوط جادویی (پر پیچ و تاب)

رشته های نازک

شکل های حلقه ای

تار های عنکبوتی

مگس پران در چه افرادی شایع تر است؟

افراد بالای 60 سال

افراد نزدیک بین

افرادی که سابقه جراحی چشمی (بخصوص جراحی آب مروارید) دارند.

افرادی که سابقه التهاب داخل چشمی (یووئیت) دارند.

درمان مگس پران چشم

در مواجهه با مگس پران دو کار می توان کرد؛ یکی اینکه آنها را نادیده گرفت و دیگری اینکه در موارد شدید و مختل نماینده بینایی از جراحی استفاده کرد. جراحی که برای این مقصود انجام می شود، ویترکتومی نام دارد که در آن جراح این ژل را همراه خرده ریزهای درون آن از پشت چشم برمی دارد. این جراحی موثر است، اما خطراتی هم دارد، ازجمله افزایش احتمال دچار شدن به کاتاراکت یا آب مروارید (کدر شدن عدسی) و جدا شدن شبکیه. پزشکان معمولا به عنوان آخرین شیوه در مواردی که مگس پران دید را به شدت مختل نموده باشد، به این جراحی متوسل می شوند.

درمان مگس پران با لیزر

یک روش درمانی دیگر که برای مگس پران مطرح بوده، عمل جراحی با لیزر YAG است که به آن ویترئولیز YAGمی گویند. در این روش تابش لیزر با ایجاد گرما باعث بخار شدن خرده ریزهای ایجاد نماینده مگس پران می شود.این عمل جراحی بحث برانگیز بوده است، به این علت که برخی پزشکان از اوایل دهه 1990 میلادی بدون اینکه شواهد محکمی درباره ایمنی و تاثیربخش بودن آن وجود داشته باشد، آن را عرضه کردند.

نتایج یک تحقیق جدید در دانشگاه هاروارد نشان داد ویترئولیز YAG احتیاج به آنالیز بیشتری دارد. پژوهشگران در این تحقیق 52 نفر را که دچار مگس پران از نوع حلقه ویس بودند، به طور اتفاقی به دو گروه تقسیم کردند؛ یک گروه تحت عمل جراحی ویترئولیز YAG قرار دریافتد و گروه دیگر درمان لیزری دروغین دریافت کردند. 6 ماه بعد، 53 درصد از بیماران در گروه YAG بهبودی قابل توجه یا کامل گزارش کردند، در حالی که در گروه درمان دروغین هیچ بهبودی گزارش نشد.

این آنالیز جدید از این لحاظ مهم است که برای نخستین بار به صورت کارآزمایی کنترل شده تصادفی شده صورت گرفته که استاندارد طلایی برای آزمایش تاثیر بخشی درمان های جدید است. این نتایج همچنین از این لحاظ ارزشمند است که درمان لیزری باعث هیچ پارگی یا آسیب شبکیه در بیماران در طول دوره 6 ماه پیگیری نشده بود. پژوهشگران می گویند نتایج این تحقیق امیدوارنماینده است، اما برای نتیجه گیری قاطع در این مورد آنالیز های بیشتری مورد احتیاج است.

به گفته منتقدان، این آنالیز فقط شامل افراد یک نوع مگس پران (حلقه ویس) بوده بنابراین تاثیربخشی این شیوه درمانی روی انواع شایع تر مگس پران هنوز باید مشخص شود.

چه باید کرد؟

پژوهشگران دانشگاه هاروارد معتقدند تا زمانی که شواهد محکم تری درباره تاثیربخشی و بی عارضه بودن درمان مگس پران با لیزر YAG - در حال حاضر چند کارآزمایی بالینی در این مورد در حال اجرا است-، وجود ندارد، بهترین انتخاب نادیده دریافت مگس پران ها و صرفا مراقبت از لحاظ ظهور ناگهانی مگس پران های جدید است که در این صورت باید به پزشکتان اطلاع دهید. از طرف دیگر، اگر مجموع رشته ها، قطعه ها و سایر خرده ریزهای ایجادنماینده مگس پران واقعا بینایی تان را مختل می نمایند و مانع انجام فعالیت های روزانه یا کارتان می شوند، باید با مشورت با پزشکتان سودمندی های جراحی و خطرات احتمالی آن را سبک و سنگین کنید و تصمیم بگیرید.

مگس پران هایی که باید جدی گرفته شوند

یک عارضه وخیم تر که ممکن است با مگس پران معمولی اشتباه شود، جداشدگی یا پارگی شبکیه است. در این حالت یک بروز ناگهانی از شمار زیادی مگس پران ، جرقه های نور یا ایجاد بخش های تاریک در میدان بینایی رخ می دهد. اگر دچار این عارضه شدید، باید فورا به پزشک یا متخصص چشم مراجعه کنید.

جداشدگی یا پارگی شبکیه احتیاج به تشخیص و درمان فوری دارد.

این افراد در معرض خطر بیشتر پارگی یا جداشدگی شبکیه هستند:

افراد سالمندتر

افراد نزدیک بین

افراد با داشتن سابقه خانوادگی پارگی یا جداشدگی شبکیه

کسانی که سابقه اخیر مگس پران داشته اند و چشم پزشک علت آن را جدا شدن زجاجیه از شبکیه دانسته است.

افراد با سابقه جراحی چشم.

علل غیر چشمی

افرادی که میگرن دارند اغلب نوع دیگری از جرقه را تجربه می نمایند. این جرقه ها به صورت خطوط زیگزاگی لرزان یا نقاط عظیم شونده دیده می شود. معمولاً این جرقه ها ابتدا در وسط میدان بینایی ظاهر می شود (یعنی روبروی فرد دیده می شود) و در عرض 15 تا 20 دقیقه به تدریج به کناره های میدان بینایی کشیده شده، کم کم محو می شود. پس از آن سر درد آغاز می شود که معمولاً یک طرفه و ضربان دار است. البته در برخی از افراد فقط جرقه تظاهر می نماید و سردرد اتفاق نمی افتد. این حالت را میگرن چشمی می گویند. یک نکته مهم آن است که جرقه ناشی از میگرن هم زمان در هر دو چشم دیده می شود اما جرقه ناشی از مسائل چشمی فقط در چشم مبتلا تظاهر می نماید.

یک علت دیگر جرقه برخورد ضربه ناگهانی به سر است. (احتمالاً به همین دلیل) برخورد هر ضربه ناگهانی به سر ممکن است باعث شود که فرد تا چند ثانیه جرقه های درخشان کوچک ببیند یا اصطلاحاً (برق از چشمش بپرد.)

منبع: همگردی
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 912

به "روش های درمان مگس پران چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های درمان مگس پران چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید