همه چالش های استارت آپ دانش آموزی، خانواده ها باید با مفاهیم کسب وکار اینترنتی آشنا شوند

به گزارش تور ارمنستان، مؤسس مرکز نوآوری دانش آموزی گفت: مربیان مراکز نوآوری ضمن مهارت آموزی به دانش آموزان آن ها را برای راه اندازی کسب وکار آماده می کنند. بعضی اوقات والدین به فرزندان خود اجازه نمی دهند به مرکز نوآوری بیایند. بعضی از والدین می گویند دانش آموز باید درس یاد بگیرد، چرا پول درمی آورد؟

همه چالش های استارت آپ دانش آموزی، خانواده ها باید با مفاهیم کسب وکار اینترنتی آشنا شوند

گروه فناوری خبرگزاری خبرنگاران- علیرضا باجلان، استارت آپ ها به عنوان عضوی مهم از اقتصاد دیجیتال با چالش های زیادی روبه رو هستند و از همین رو باید مورد حمایت و توجه دستگاه های دولتی و خصوصی قرار بگیرند.

نوجوانانی که برای فعالیت اقتصادی در آینده آماده می شوند/ ایجاد ارتباط بین دانش آموزان و بخش های صنعتی و اقتصادی

استارت آپ های دانش آموزی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و حتی به حمایت های مادی و معنوی بیشتری نیاز دارند. در همین رابطه با نوید ورقائی، مؤسس و سرپرست مرکز نوآوری دانش آموزی مصاحبه کردیم. در ادامه مشروح این مصاحبه را مشاهده می کنید:

خبرنگاران: مهم ترین چالش ها و موانع پیش روی استارت آپ های دانش آموزی چیست؟ آیا از سوی سازمان ها و ادارات دولتی حمایت می شوید؟

ورقائی: با وجود اینکه مرکز نوآوری دانش آموزی به لحاظ موقعیت مکانی در بستری دولتی و وابسته به سازمان آموزش و پرورش فعالیت می کند ولی دیدگاهی اقتصادمدارانه بر پایه کسب وکار خصوصی را به دانش آموزان آموزش می دهیم، به همین دلیل دنبال نیازمند هیچ حمایتی از سوی سازمان های دولتی نیستیم.

اگر بدانیم یکی از سازمان ها از فعالیت های مرکز نوآوری حمایت می کند، قطعاً به سمت آن تمایل پیدا خواهیم کرد و در این صورت نمی توانیم اهداف اصلی را مد نظر قرار داده و آن ها را دنبال کنیم. بنابراین دنبال حمایت های خاص نیستیم. البته حمایت معنوی از این نظر که استارت آپ های دانش آموزی را معرفی کنند و به نوجوانان انگیزه دهند، خوب است.

در اصل همه اعضای مرکز نوآوری اعتقاد دارند اگر دولت از فعالیت آن ها حمایت نمی کند حداقل سنگ جلو پایشان نیندازد. قطعاً در چنین شرایطی پیشرفت می کنیم. در بعضی از سازمان های دولتی آدم هایی هستند که وقتی به آنها مراجعه می کنیم، اصلاً دنبال این هستند که بگویند کار انجام نشود و به هیچ عنوان دنبال این نیستند که راهکاری پیدا کنند. چنین آدم هایی در سازمان های مختلف وجود دارند.

چالش های استارت آپ های دانش آموزی

به غیر از مسائل گفته شده مرکز نوآوری با چالش های مختلفی روبه رو است. مثلاً چون مدیران و مربیان مرکز نوآوری بیشتر با نوجوانان سروکار دارند، یکی از چالش ها این است که وقتی با دانش آموز کار می کنید، نمی توانید مجبورش کنید که تا تاریخ مشخصی این کار را انجام دهد. درست است که برنامه ریزی وجود دارد و در انجام کارها ضرب الاجل هست، اما در نهایت دانش آموز کارمند نیست و حقوق دریافت نمی کند و نمی توان او را مجبور کرد کاری را تحویل دهد.

چالش دیگر علاقه زیاد به بازی کردن در دانش آموزان است. یعنی اگر یک ساعت روی پروژه کار می شود باید دو ساعت هم بازی انجام شود. به قول دانش آموزان باید کمی استراحت کنند. یعنی تفریح در بحث استارت آپ های دانش آموزی خیلی مهم است. نوع تفریح باید طوری باشد که جذابیت ایجاد کند و دانش آموزان در آن سن وسال بخواهند کار کنند و کُد بزنند.

موضوع چالشی دیگر زمانی خود را نشان می دهد که دانش آموزان انگیزه شان را از دست می دهند و مرتب باید به آن ها دلگرمی بدهیم. البته بحث انگیزشی مسئله ای کلی در نوجوانان است. تحقیقات نشان داده است اخیراً انگیزه دانش آموزان برای درس خواندن خیلی پایین آمده و تمایل چندانی به کار کردن هم ندارند. به همین دلیل باید روی بحث انگیزشی به دقت تمرکز کرد و نباید دانش آموزان را بیش از حد توان مجبور به کاری کنیم.

عدم درک درست خانواده ها از کسب وکارهای نوآور

از سوی دیگر خانواده ها هنوز به درستی متوجه نشده اند که دانش آموز باید در دوره تحصیل مهارت های لازم برای ورود به کسب وکار را یاد بگیرد. شعار اعضای مرکز نوآوری این است مدرسه کافی نیست و چیزهایی که در مدرسه یاد می گیریم به تنهایی کفایت نمی کند. دانش آموز خودش می بیند یا دوستانش برایش تعریف می کنند که وقتی می خواهی کار کنی باید چه مسائلی را بلد باشی.

چالشی هم با خانواده ها داریم. بیشتر اوقات به فرزندان خود اجازه نمی دهند به مرکز نوآوری بیایند. بعضی از والدین می گویند دانش آموز باید درس یاد بگیرد، چرا پول درمی آورد؟ به مربیان می گویند نوجوانان را می فرستید چک پاس کنند؟! یا فرستاده اید در فلان شرکت مدارک را امضا کند و او را درگیر کارها کرده اید؟! این ابهامات باعث می شود که باید برای خانواده ها هم دوره گذاشته و با آن ها صحبت شود. تلاش می کنیم تا خانواده ها را با اهداف خودمان همسو کنیم چون به هر حال خانواده یک طرف قضیه است و باید در فرآیند های مهارت آموزی از دانش آموز حمایت کند.

از سوی دیگر بیماری کرونا ادامه فعالیت های گروهی را خیلی سخت تر کرده است. حتی اگر پروتکل ها را هم رعایت کنیم و مدرسه باز باشد، باز هم تعدادی از خانواده ها از ورود فرزندان خود به مرکز نوآوری ممانعت می کنند و این موضوع هم مقداری کارها را مشکل تر کرده است. مدیران مرکز نوآوری اکنون ادامه راستا را برای فعالیت استارت آپ ها به صورت دورکاری برنامه ریزی کرده اند. دانش آموزان در شبکه های اجتماعی با هم در ارتباط هستند و به صورت آنلاین فعالیت هایشان را انجام می دهند.

خبرنگاران: اداره آموزش وپرورش چگونه از شما حمایت می کند؟

ورقائی: ارتباط آموزش وپرورش با مرکز نوآوری دانش آموزی جالب است. به عنوان مثال تعدادی از دانش آموزان مرکز پس از انجام دادن چند فعالیت پیروز به روابط عمومی اداره آموزش وپرورش مراجعه کرده و از مسئولان آن قسمت درخواستند کردند که خبری از آن ها در سایت منتشر کنند ولی به جای تشویق شنیدند که نمی توانیم خبری منتشر کنیم، اصلاً از کجا معلوم کاری که شما کرده اید کار خوبی بوده؟ باید در ابتدا با مدیران اداره مطرح کنید و پس از بررسی شاید خبری از آن در سایت کار شود.

این موضوع خیلی برای دانش آموزان ناراحت کننده بود و می گفتند این همه کار انجام داده ایم، از همه جا می آیند صحبت می کنند ولی آموزش و پرورش نمی گوید چه کار کرده اید! به نظر بنده ضعف های سیستمی وجود دارد و شاید اصلاً فردی که روابط عمومی اداره آموزش وپرورش هست اصلاً نمی داند که استارت آپ کسب وکار اینترنتی چیست؟

قوانینی در آموزش و پرورش وجود دارد که مجلس آن را تایید کرده و به مدارس اجازه می دهد که با توجه به ظرفیت های دانش آموزان درآمدزایی داشته باشند. حتی از این طریق می توان حقوق کارمندان و معلمان و دانش آموزان را پرداخت کرد ولی چون بیشتر مدیران با این قوانین آشنا نیستند همیشه این دافعه ای از سوی آموزش و پرورش وجود دارد.

خبرنگاران: مدیران مرکز نوآوری چه برنامه های برای حمایت از استارت آپ های دانش آموزی دارند؟

ورقائی: در مرکز نوآوری سعی می شود برنامه های متنوعی را در حوزه خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی نوجوانان یا همان استارت آپ های دانش آموزی برگزار و طبق همین فعالیت ها برنامه ریزی کنیم. برای مثال چون در مرکز دانش آموزانی از رشته حسابداری حضور دارند مذاکراتی با یکی از بانک ها کرده ایم و قرار است 2 روز در هفته یکی از کارمندانشان به مرکز نوآوری بیاید تا دانش آموزان هم بحث آموزشی باشد و هم در بحث کار نکات مهم را فرابگیرند. همچنین با یکی دیگر از بانک ها برای دریافت فضایی برای مرکز نوآوری در حال صحبت هستیم.

از سوی دیگر با برنامه میدان شبکه سه صحبت و تفاهم نامه ای را امضا کرده ایم. می خواهیم با این برنامه همکاری کرده و دانش آموزان را به تلویزیون برده تا ایده های خود را معرفی کنند و توانایی های خود را نمایش دهند.

تلاش برای راه اندازی شرکتی دانش بنیان

در کنار برنامه های گفته شده به دنبال آن هستیم که شرکتی دانش بنیان یا در نهایت شرکتی خلاق تأسیس کنیم. چون دانش بنیان شرایط پیچیده ای دارد و در حوزه دانش آموزی عملی کردنش خیلی سخت است اما از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال اخذ مجوز شرکت خلاق هستیم.

ستاد کل نیروهای مسلح به جوانان خلاق اجازه داده است که برای خدمت سربازی فعالیت های استارت آپی انجام دهند. مرکز نوآوری می خواهد ضمن تعامل با سازمان نظام وظیفه عمومی شرایطی را فراهم کند که دانش آموزان بتوانند برای خدمت سربازی همین فعالیت های استارت آپی را انجام دهند.

خبرنگاران: ارزیابی شما از آینده استارت آپ های دانش آموزی چیست؟

ورقائی: در نهایت هدف مجموعه مرکز نوآوری دانش آموزی این است که دانش آموزانی که فارغ التحصیل می شوند در دو حالت قرار می گیرند یا وارد دانشگاه می شوند یا نمی شوند. در مرکز نوآوری به دانش آموزان گفته می شود که لزوماً قرار نیست وارد دانشگاه شوید. تعدادی از دانش آموزان فارغ التحصیل می شوند و تمایلی ندارند که به دانشگاه بروند. به نظر بنده اصلاً هدف از تشکیل هنرستان این بود که بچه ها به دانشگاه نروند، مهارتی را یاد بگیرند، دیپلم بگیرند و وارد بازار کار شوند.

این هدف در طول سال ها گم شده و هنرستان ها هم به سمت کنکور و دانشگاه رفتند. مربیان مرکز نوآوری همچنان به دانش آموزان می گویند قرار نیست اتفاق خاصی در دانشگاه بیفتد بلکه اتفاق خاص باید در همین جا بیفتد. شما پس از اینکه دیپلم خود را گرفتید می توانید وارد بازار کار شوید. اگر هم وارد دانشگاه شدید دنبال هم گروهی باشید. یعنی به حدی رسیده باشند که مفاهیم را فهمیده، ایده را داشته و ذهنیت شان از کسب و کار کامل شده باشد.

زمانی که وارد دانشگاه می شوند ایده خودشان را داشته باشند و دنبال این باشند که کسب و کار خود را در دانشگاه به راه بیندازند و وقتی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، با لیسانس شان فارغ التحصیل نشوند بلکه با شرکت شان فارغ التحصیل شوند!

4144/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 611

به "همه چالش های استارت آپ دانش آموزی، خانواده ها باید با مفاهیم کسب وکار اینترنتی آشنا شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چالش های استارت آپ دانش آموزی، خانواده ها باید با مفاهیم کسب وکار اینترنتی آشنا شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید