ساماندهی شرایط خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران

به گزارش تور ارمنستان، تهران (پانا) - با موافقت اعضای شورای شهر تهران شرایط خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران ساماندهی می شود.

ساماندهی شرایط خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران

در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران بررسی طرح ساماندهی شرایط خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.

زهرا صدراعظم نوری ضمن قرائت گزارش کمیسیون مشترک سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و معماری وشهری سازی گفت: طرحی که ارائه شده یکی از معضلات شهر تهران است و تعدادی از شهروندان به دلیل سبک زندگی، نوع ارتباطات و رفتار شاهد هستیم در شهر تهران از حیوانات خانگی نگهداری می نمایند و برای سلامت و بهداشت بیشتر آن ها نیاز دارند که توسط مراکز و کلینیک هایی کار سلامت و نظارت بر این حیوانات انجام گردد.

او ادامه داد: در سطح شهر تهران مکان هایی قرار گرفته است که مسکونی هستند و با سکونت عجین هستند و برخی خدمات در آن ها انجام می گردد که تعارضاتی با مساله سکونت دارد اما اجتناب ناپذیر است چرا که نیاز شهروندان است.

نوری با بیان اینکه براساس قانون مصوب مجلس کلیه حرف پزشکی می توانند در مکان های مسکونی که مالکیت آنرا دارند فعالیت نمایند، گفت: یکی از تعارضات این بود که دامپزشکان آیا جزو حرف پزشکی هستند یا خیر. در نهایت با توجه به نیاز و درخواست های موجود طرحی تهیه و درخواست شد به این موضوع رسیدگی گردد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با قرائت بخش هایی از این طرح اظهار کرد: نظر به اهمیت حوزه بهداشت و سلامت عمومی جامعه در راستای بند 18 قانون تشکیلات و ضرورت ساماندهی شرایط استقرار مراکز ارائه خدمات دامپزشکی در سطح شهر تهران، استقرار مراکز دارای مجوز و پروانه تاسیس از سازمان نظام پزشکی استان تهران فقط در ساختمان های مستقل بدون سکنه و نه واحدهای مستقل که به صورت کامل در اختیار این مراکز می باشد و صرفا برای ارائه خدمات درمانی با رعایت کامل ضوابط بهداشتی، ایمنی و محیط زیستی و مفاد بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها و تبصره هایی ذیل بلامانع است.

نوری در ادامه با اشاره به تبصره های این طرح گفت: براساس تبصره یک این مصوبه شهرداری تهران موظف است، ظرف مدت 6 ماه از تصویب این مصوبه با همکاری سازمان دامپزشکی به منظور ساماندهی شرایط استقرار واحدها و ارائه مراکز خدمات دامپزشکی نسبت به تدوین دستورالعمل های مورد نیاز استقرار واحدها و مراکز ارائه خدمات دامپزشکی، ضوابط ساختمانی را براساس نوع فعالیت و به تفکیک فعالیت و در نظر دریافت همجواری ها و حدود فاصله اقدام و در مراجع قانونی مربوطه به تصویب برساند.

او با اشاره به تبصره دو گفت: واحدهای خدمات دامپزشکی مستقر در محدوده شهر تهران ملزم به رعایت قوانین مدیریت پسماند و دستورالعمل های وزارت بهداشت بوده و موظف به همکاری با شهرداری در حسن اجرای آن می باشند.

نوری گفت: در تبصره سه مراکز دامپزشکی که تا قبل از آذر سال 99 در شهر تهران استقرار یافتند تا مشخص شدن ضوابط موضوع ضوابط تبصره یکم با شهرداری تهران در زمینه رعایت ملاحظات محیط زیستی و بهداشتی، عدم ایجاد مزاحمت برای همسایگان و اخذ رضایت ساکنین اطراف همکاری نمایند.

او افزود: در تبصره چهار صدور این مصوبه صرفا بمنظور ساماندهی شرایط استقرار مراکز دامپزشکی دارای مجوز از سازمان نظام دامپزشکی و تنها در راستای درمان حیوانات خانگی مجاز در محدوده شهر تهران است و به منزله تامین و یا صدور مجوز خرید و فروش حیوانات اهلی و وحشی نمی باشد. فهرست حیوانات خانگی مجاز به عنوان الزامات این مصوبه به مراکز دامپزشکی شهر تهران ابلاغ می گردد.

سید حسن رسولی با طرح سوالی گفت: با توجه به اختیاراتی که شورای عالی معماری و شهرسازی دارد و از آنجا که اساسا این گونه لایحه در طرح های جامع شهری جزو اختیارات شورای عالی معماری و شهرسازی است آیا شورای شهر می تواند بدون طی جهت قانونی در این خصوص قانونگذاری کند؟

سید حسن رسولی پس از قرائت گزارش نوری با طرح سوالی گفت: با توجه به اختیاراتی که شورای عالی معماری و شهرسازی دارد و از آنجا که اساسا این گونه لایحه در طرح های جامع شهری جزو اختیارات شورای عالی معماری و شهرسازی است آیا شورای شهر می تواند بدون طی جهت قانونی در این خصوص قانونگذاری کند؟

نوری در واکنش به این سوال گفت: در تبصره یک این طرح از شهرداری خواستیم ظرف 6 ماه با همکاری سازمان دامپزشکی و دستگاه های ذیربط که یکی از آن ها می تواند شورای عالی معماری وشهرسازی باشد جهت ساماندهی شرایط استقرار این مراکز با توجه به دستورالعمل محل استقرار، طرحی ارائه دهند و در این صورت شورا به آنچه که در سطح و صلاحیت شورای شهر است می پردازد اما آنچه فراتر از اختیارات شورا است با دستگاه مورد نیاز هماهنگ می گردد.

کلیات این طرح با 17 رای موافق به تصویب رسید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1051

به "ساماندهی شرایط خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی شرایط خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید