سرمایه گذاری خارجی راهی برای توسعه زیرساخت های گردشگری

به گزارش تور ارمنستان، عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: سرمایه گذاری خارجی می تواند سبب توسعه زیرساخت ها و توسعه فعالیت های مختلف در حوزه صنعت گردشگری شود.

سرمایه گذاری خارجی راهی برای توسعه زیرساخت های گردشگری

به گزارش خبرنگاران فاطمه رحمانی امروز، چهارم خرداد ماه، در نشست تخصصی جایگاه گردشگری در برنامه ریزی مالی که در پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی برگزار گشت، در خصوص تحلیل و تبیین آثار سرمایه گذاری در صنعت گردشگری، اظهار کرد: گردشگری نقش مهمی در رشد مالی بسکمک از کشورها ایفا کرده و توسعه آن سبب پیشرفت و شکوفایی اقتصاد ملی می شود. بخش گردشگری پتانسیل بالایی برای تحریک سایر بخش ها در اقتصاد به وسیله پیوندهای پسین و پیشین دارد.

وی اضافه کرد: مخارج کالا و خدمات گردشگری منجربه زنجیره ای از معاملات می شود که نیاز به عرضه کالا و خدمات از سایر بخش ها را افزایش می دهد. تقاضای مصرف ناشی از گردشگری نیز باعث ایجاد اشتغال بیشتر و تاثیر چند برابری بر اقتصاد می شود. گردشگران استفاده کنندگان کالا و خدمات گردشگری هستند. گردشگران در بخشی قرار دارند که تقاضا برای کالا و خدمات گردشگری را ایجاد می کنند. بخش گردشگری نیز شامل کلیه فعالیت های مالی است که کالا و خدماتی را برای گردشگری تولید می کنند.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی شرح داد: در رابطه با فعالیت های مالی مرتبط با گردشگری، تمام کالاها و خدمات این فعالیت ها در بخش گردشگری مصرف نمی شود، چرا که موضوعاتی خارج از حیطه گردشگری نیز وجود دارند که در این فعالیت های مالی از محصولات و خدمات استفاده می کنند.

وی در خصوص نحوه تاثیر گردشگری بر اقتصاد، گفت: اثرات مستقیم استفاده گردشگران سبب افزایش تقاضا برای نیازهای مورد نیاز تولید آن محصولات است. اثرات غیر مستقیم شامل اثراتی است که بخش های تامین کننده نیاز زنجیره خدمات گردشگری به کالا و خدمات از آن سطح می شوند.

بدون سرمایه گذاری شکل گیری گردشگری و تاثیرگذاری مالی آن غیرممکن است

رحمانی در خصوص اهمیت سرمایه گذاری در گردشگری، گفت: جلب سرمایه گذاری به ویژه سرمایه گذاری خارجی می تواند سبب توسعه زیرساخت ها و توسعه فعالیت های مختلف شود. بی شک گردشگری فعالیتی مالی وابسته به فرآیند سرمایه گذاری و اقتصاد بازار است و نقش سرمایه گذاری در توسعه گردشگری نقشی حیاتی و بنیادی در این راستا دارد؛ به همین دلیل توسعه گردشگری وابستگی کامل به سرمایه گذاری های بخش خصوصی در هر کشور داشته و بدون سرمایه گذاری، حتی شکل گیری جریان گردشگری و تاثیرگذاری مالی آن غیر ممکن است.

وی گفت: سرمایه گذاری هر چه بیشتر در این صنعت می تواند یک منبع مهم کسب درآمد و راهی برای پیشرفت منطقه ها به ویژه منطقه ها کمتر پیشرفته باشد. قابلیت های عمده صنعت گردشگری، توسعه انواع خدمات، ایجاد فرصت های شغلی و توسعه زیرساخت ها و ایجاد فضای تعامل و توسعه اجتماعی و انسانی به مناسب بودن فضای جذب سرمایه گذاری در این صنعت کمک می کند و از سوی دیگر جلب سرمایه گذاری نیز می تواند به وسیله توسعه زیرساخت ها بر توسعه صنعت در شاخه های مختلف در توسعه صنعت گردشگری نیز موثر باشد.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی اظهار کرد: سرمایه گذاری در زیرساخت های گردشگری باعث رشد این صنعت شده و با توسعه بخش گردشگری، زیرساخت ها افزایش پیدا می کند که به نوبه خود سرمایه گذاری در زیرساخت ها را به وسیله سرمایه گذاران خصوصی یا بخش دولتی افزایش می دهد. از سوی دیگر افزایش سرمایه گذاری در گردشگری باعث افزایش جلب گردشگران و افزایش سطوح گردشگران می شود و مخارجی که به وسیله گردشگران در داخل یک کشور هزینه می شود، برای آن کشور حکم صادرات را داشته و می تواند اثرات زیادی را ایجاد کند و زمینه ساز ایجاد اشتغال و درآمد بیشتر در آینده باشد.

وی گفت: تجارب و تبادل کالاها و خدمات بین منطقه ای می تواند به وسیله اثر سرریزی و اثر بازخوردی رشد و در پی آن، اشتغال آن منطقه را تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به میزان سرمایه گذاری در گردشگری استان طی سال های 1397 تا 1399 به طور میانگین سالانه حدود 700 میلیارد ریال بر میزان سرمایه گذاری در گردشگری استان اضافه کرده شده است. جهت محاسبه مبلغ مذکور، مبلغ سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان در ابتدا تورم زدایی شده و سپس میانگین سرمایه گذاری مد نظر قرار گرفته است.

رحمانی اضافه کرد: برای این منظور ابتدا سناریوی افزایش 700 میلیارد ریالی سرمایه گذاری در تمام فعالیت های بخش گردشگری و سپس افزایش در هر یک از فعالیت های بخش گردشگری اعمال خواهد شد و اثرات آن در خلق ارزش اضافه کرده به صورت کلی و همچنین به صورت مستقیم و غیر مستقیم مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد.

وی گفت: در اثر افزایش 700 میلیارد ریالی سرمایه گذاری در تمامی بخش های گردشگری، به میزان ارزش اضافه کرده فعالیت های مالی استان اضافه کرده خواهد شد. همچنین در میان فعالیت های گردشگری، بیشترین ارزش اضافه کرده ایجاد شده در اثر سرمایه گذاری مربوط به عمده فروشی، خرده فروشی به جز وسایل نقلیه موتوری و موتور سیکلت است.

سرمایه گذاری سهم بالایی در افزایش ارزش اضافه کرده فعالیت های مالی استان دارد

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی شرح داد: کمترین اثر مستقیم در ایجاد ارزش اضافه کرده بر اثر افزایش سرمایه گذاری در تمامی بخش های گردشگری نیز مربوط به فعالیت های ساختمان های مسکونی و حمل و نقل آبی و هوایی است. در میان سایر بخش های مالی استان نیز بیشترین اثر غیر مستقیم ارزش اضافه کرده ایجاد شده، مربوط به بخش خدمات واحدهای مسکونی، غیر مسکونی و تولید سایر فرآورده های معدنی و غیر فلزی است. بنابراین نتایج حاکی از آن است که آثار مستقیم سرمایه گذاری همزمان در استان سهم بسیار بالایی در افزایش ارزش اضافه کرده فعالیت های مالی استان دارد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 5 خرداد 1402 بروزرسانی: 5 خرداد 1402 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1653

به "سرمایه گذاری خارجی راهی برای توسعه زیرساخت های گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری خارجی راهی برای توسعه زیرساخت های گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید