سمت و سوی رشد اقتصاد سال جاری و سال آینده چگونه خواهد بود؟

به گزارش تور ارمنستان، کارشناس مالی گفت: عامل کوچک شدن اقتصاد ایران طی سال های اخیر تحریم ها بوده و مرکز اصلی آن کاهش فروش نفت محسوب می گردد، ما نفت را فقط یک عامل برای درآمد دولت نمی بینیم.

سمت و سوی رشد اقتصاد سال جاری و سال آینده چگونه خواهد بود؟

جهت دریافت مشاوره خدمات سایز کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، برآورد های انجام شده توسط واحد اطلاعات بلومبرگ نشان می دهد که با وجود تضعیف اقتصاد ایران به دنبال تحریم های سنگین در سال های اخیر، بخش غیرنفتی به تدریج در حال بازیابی است.

کاهش درآمد های نفتی باعث شده تا عملکرد کل اقتصاد ایران تحت تاثیر قرار گیرد، تا جایی که رشد بخش غیرنفتی ایران از 4.8 درصد در سال 2017 به منفی 4.8 درصد در سال 2018 رسید، اما با آغاز تدریجی بازیابی بخش غیرنفتی، رشد منفی این بخش تا سرانجام سال 2019 به منفی 4.6 درصد رسیده است.

رشد بخش نفتی کماکان با کاهش روبه رو است؛ تا جایی که طبق ارزیابی های انجام شده، رشد مالی بخش نفتی از حدود 1.5 درصد در سال 2017 به منفی شش درصد در سال 2018 و منفی 30 درصد در سال 2019 رسیده است.

طبق اعلام بانک جهانی، در نتیجه تشدید فشار های تحریم بر درآمد های نفتی ایران، اقتصاد کشوردر سال 2019 به میزان 8.7 درصد کوچک تر شده است.

بانک جهانی هم چنین با تغییر پیش بینی خود از شرایط اقتصاد ایران در سال 2020 اعلام کرد که اقتصاد ایران سال جاری از رشد منفی خارج خواهد شد، اما رشد آن احتمالا در سطح صفر درصد خواهد بود. بدین ترتیب پس از دو سال رشد منفی (رشد منفی 4.9 درصدی سال 2018 و منفی 8.7 درصدی سال 2019) اقتصاد ایران از رشد منفی خارج خواهد شد.

در این باره هادی حق شناس کارشناس مالی اعلام کرد: اقتصاد ایران متاثر از فروش نفت است بنابراین نمی توان کتمان کرد ایران سال جاری رشد مالی منفی را تجربه نکند.

وی اضافه نمود: اگر فرض کنیم میزان فروش نفت ایران طی سال جاری به طور میانگین برای هر بشکه 60 دلار بوده در مقایسه با فروش نفت قبل از تحریم حداقل درآمد دولت حاصل از فروش نفت 70 میلیارد دلار کاهش داشته واین رقم بزرگی در اقتصاد ایران به شمار می آید.

این کارشناس مالی گفت: کاهش درآمد های نفتی به این معناست که رشد مالی در سال جاری منفی خواهد بود و از طرفی با توجه به بارندگی مناسب درکشور در بخش کشاورزی رشد مالی مثبتی را تجربه کردیم و آمار ها حاکی از آن است که در فصل پاییز بخش قابل توجهی از استان های کشور نرخ بیکاری یک رقمی داشتند و نرخ میانگین بیکاری هم در این فصل نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

حق شناس توضیح داد: آمار های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در بخش کشاورزی و خدمات رشد مالی منفی نبوده، اما چون بخش نفت و مسکن رشد منفی داشته اند برآینده این است که رشد مالی منفی را در سال گذشته و سال جاری تجربه نموده ایم.

وی در شرح علل کوچک شدن اقتصاد ایران اظهار کرد: عامل کوچک شدن اقتصاد ایران طی سال های اخیر تحریم ها بوده و مرکز اصلی آن کاهش فروش نفت محسوب می گردد، ما نفت را فقط یک عامل برای درآمد دولت نمی بینیم بلکه هم پول حاصل از فروش نفت کاهش یافته و هم از طرفی کاربرد این درآمد نفتی در صنایع برای ایجاد ارزش اضافه نموده کمتر شده است.

این کارشناس مالی اعلام کرد: کاهش فروش نفت سایر بخش های مرتبط مالی و صنعتی را تحت تاثیر قرار داده است.

حق شناس یادآور شد: آمار منتشر شده از سوی موسسات بین الملل حاکی از آن است که اقتصاد ایران در سال آینده رشد منفی نخواهد داشت و ممکن است رشد هر چند اندکی را تجربه کند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی باید اقتصاد متکی به نفت را جبران کنیم و این مواردی است که باید به آن اهمیت ویژه ای داده گردد تا نقش درآمد های نفتی را کاهش دهیم.

این کارشناس مالی اظهار کرد: پتروشیمی صنعت پر سود و اثرگذاری دراقتصاد ایران است، ولی با توجه به تحریم های ظالمانه این موضوع هم تحت تاثیر قرار گرفته بنابراین ما در کوتاه مدت باید اقتصاد را متکی به سایر منابع کنیم، اما طبیعی است که اگراین تحریم های ظالمانه لغو گردد، بخش نفت و پتروشیمی جهش قابل توجهی در اقتصاد ایران ایجاد خواهند کرد.

منبع:میزان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 126

به "سمت و سوی رشد اقتصاد سال جاری و سال آینده چگونه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمت و سوی رشد اقتصاد سال جاری و سال آینده چگونه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید