مسکن در دی ماه چقدر گران شد؟ ، افزایش بیش از 120 درصدی ملک در دو سال گذشته

به گزارش تور ارمنستان، گزارش های رسمی در حالیکه بیشتر کارشناسان و مسئولان اتحادیه املاک هر گونه رشد قیمت مسکن در روزهای پایانی سال را رد می نمایند حاکی از رشد 3 درصدی قیمت مسکن در دی ماه است.

مسکن در دی ماه چقدر گران شد؟ ، افزایش بیش از 120 درصدی ملک در دو سال گذشته

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش تور ارمنستان به نقل از فارس، بانک مرکزی اخیرا گزارش منتشر نموده که بر اساس آن در دی ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 10.7 هزار واحد مسکونی رسید و قیمت مسکن نسبت به آذر ماه امسال کمتر از 3 درصد رشد نشان می دهد.

اگر چه تعداد معاملات مسکن در دی ماه امسال نسبت به ماه قبل 12.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 59 درصد افزایش نشان می دهد اما به گفته فعالان بازار مسکن این رشد 12 درصدی معاملات مسکن نمی تواند دلیلی بر رونق و حتی دلیلی بر افزایش قیمت مسکن باشد.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک با اشاره به اینکه متأسفانه وقتی اقتصاددانان سیاسی هستند باید هم شاهد چنین آمارها و گزارش هایی باشیم گفت: مسکن کشش رشد قیمت را ندارد چرا که قدرت خرید متقاضیان به شدت کاهش یافته است.

وی پیشتر گفته بود که هنوز یک آمار صحیح از بازار مسکن نداریم و وقتی آمارها غلط است تمام کارها و اقدامات نیز بر پایه غلط گذاشته می گردد.

همچنین حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه املاک نیز با اشاره به اینکه حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شده و قیمت ها به کف بازار رسیده معتقد است که بازار مسکن ظرفیت کشش افزایش قیمت را ندارد و تا نیمه اول سال 99 هیچ تغییری در رشد قیمت ها نخواهیم داشت.

مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس نیز با اشاره به اینکه آنچه که از شرایط بازار مسکن و شرایط قدرت خرید متقاضیان پیداست مسکن فعلا کشش رشد قیمت ندارد تاکید نمود: قیمت ملک بیش از 120 درصد افزایش قیمت را در دو سال گذشته تجربه نموده است بنابراین وقتی میان عرضه مسکن و تقاضای مسکن تعادل وجود داشته باشد التهاب نیز در بازار به شکل قابل توجهی کاهش می یابد.

وی ادامه داد:به هر حال همه به خوبی می دانند که فراوری مسکن کاهش دارد و این موضوع چرخه خرید و فروش را برهم زده و تقاضا از عرضه پیشی گرفته است پس اگر قدرت خرید متقاضیان تا حدودی ترمیم گردد تقاضا برای خرید مسکن نیز بالا خواهد رفت.

بر اساس گزارش اخیر دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در نه ماهه نخست امسال تعداد 50 هزار و 247 مبایعه نامه ثبت شده است که نسبت به سال گذشته که 100 هزار و 967 بوده، کاهش بیش از 50 درصدی داشته است. همچنین یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در نه ماه نخست امسال به طور متوسط 12 میلیون و 890 هزار تومان معامله شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته که هرمترمربع واحد مسکونی آپارتمانی 7 میلیون و 561 هزار تومان معامله می شد، افزایش بیش از 70 درصدی را تجربه نموده است.

حال بانک مرکزی در گزارش اخیر خود اعلام نموده است که متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 138.1 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.9 درصد افزایش نشان می دهد.

در ماه مورد اشاره متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 13 میلیون و 810 هزار تومان بود که نسبت به آذر 98 و دی ماه سال گذشته به ترتیب 2.1 و 40.9 درصد افزایش نشان می دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 124

به "مسکن در دی ماه چقدر گران شد؟ ، افزایش بیش از 120 درصدی ملک در دو سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن در دی ماه چقدر گران شد؟ ، افزایش بیش از 120 درصدی ملک در دو سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید