معاون آموزشی وزارت علوم به مناسبت روز جهانی آموزش پیامی صادر کرد

به گزارش تور ارمنستان، معاون آموزشی وزارت علوم در پیامی به مناسبت 24 ژانویه روز جهانی آموزش پیامی صادر کرد.

معاون آموزشی وزارت علوم به مناسبت روز جهانی آموزش پیامی صادر کرد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، خاکی صدیق در پیامی به مناسبت 24 ژانویه روز جهانی آموزش پیامی صادر کرد.

متن این پیام بدین شرح است:

آموزش به عنوان یک حق انسانی و در عین حال مسئولیت همگانی واجد جنبه ها و کارکرد های متنوعی در مقیاس فردی و اجتماعی است و نامگذاری روز 24 ژانویه به عنوان روز جهانی آموزش، از سوی سازمان ملل متحد، معطوف به نقش آموزش برای صلح و توسعه پایدار است.

از این منظر محتوای آموزش در تمام سطوح باید به گونه ای طراحی و به اجرا گذاشته شود که در درجه اول به فراگیران درس بردباری، تحمل دیدگاه های مختلف، هنر مصاحبه و تعامل با همدیگر را، به عنوان لازمه ایجاد جامعه ای مبتنی بر صلح، بیاموزد و از سوی دیگر با توسعه دانش و مهارت های مورد نیاز مخاطبان در طول عمر خود، به شکستن چرخه فقر و نیل به توسعه پایدار کمک کند.

به این لحاظ روز جهانی آموزش فرصت مغتنمی است تا مهم ترین موضوعات حسّاس و روزآمد آموزشی بازگویی شود. در روزگار و زمانۀ ما چیستی علم معنای دیگری یافته است و محتوای علم، به چگونگی تعلیم و تعلّم آن وابستگی وثیقی پیدا کرده است. زمان، موضوع آفرین است و متغیّر. انتها این انسان هوشمند است که در پاسخگویی نیاز های زمانه متعهّد به انجام آن است. برآیند تمام فرآیند های این سامانه مرهون آموزه و آموزش است. آموزه، میراثبان اخلاق حرفه ای است و آموزش، همزاد پژوهش و پرورش. نیازسنجی رکن رکین آموزه و آموزش است.

آموزش اثربخش آموزشی است که هم نیازسنجی دارد و هم نیازآفرینی؛ و این آموزش اثربخش است که بالندگی فرد و سازندگی اجتماع را معنا می بخشد. آموزش اثربخش و اثربخشی آموزش، مدیون بینش انسان کیفیّت گرا و اخلاق مند است. از این دیدگاه، شایستگی کاربرد دانایی، کاربست مهارت و مدیریّت رفتار است. آموزش اثربخش، حلّ بهینۀ مسئله است و در نهایت، اثربخشی، طیب خاطر آدمی از ابراز رفتاری سزاوار به نیاز های زیستی است

روش های گوناگون آموزش (حضوری، مجازی، راه دور و سیّار)، شیوه هایی کارآمد و مجرّب برای برآوردن نیاز آدمی در برهه های زمانی است. نقش بنیادین و کارساز فنّاوری اطّلاعات و ارتباطات در هر روش آموزشی و در هر مکتب یادگیری (رسمی، غیررسمی و مادام العمر) ویژگی روزگار و زمانۀ ماست. سخنی پرصلابت و حکیمانه است که افراد را برای زمان خود، پرورش دهید که در دگرگونی روزگار، جوهر انسان دانسته می شود.

اثربخشی آموزش به پایش شایسته و سنجش بایسته معنا می پذیرد. بنابراین، ارزیابی جزء جدایی ناپذیر فرآیند آموزش است. بی تردید مهم ترین منبع سنجش اثربخشی آموزش، ارزیابی یادگیرندگان از آموزش دهندگان است. بهبود پیوستۀ فرآیند آموزش، مرهون نگرش ارزیابی و نگارش تجربه های زیستۀ انسانی است. تجربه نگاری، بهترین راه غنی سازی شغلی در حوزۀ آموزش و پژوهش و پرورش است که اثربخشی را ماندگار می کند. معیار بشر معاصر از درک توفیق حرفه ای و زیستی، اندازه اثرگذاری و اثربخشی رفتاری در جامعۀ انسانی برای اعتلای دانش و آموزش و ارتقای بینش و پرورش انسان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1385

به "معاون آموزشی وزارت علوم به مناسبت روز جهانی آموزش پیامی صادر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون آموزشی وزارت علوم به مناسبت روز جهانی آموزش پیامی صادر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید