داوطلبان هلال احمر باید شناسنامه دار شوند

به گزارش تور ارمنستان، رئیس جمعیت هلال احمر بر توسعه و تقویت همه جانبه ملزومات اجرایی شدن طرح امدادونجات با استفاده از تکنولوژی روز جهان تاکید نمود.

داوطلبان هلال احمر باید شناسنامه دار شوند

به گزارش خبرنگاران، پیرحسین کولیوند پنج شنبه نهم دی 1400 در نشست تخصصی تدوین طرح جامع امدادونجات با حضور مسئولان کشوری و داخلی هلال احمر گفت: یکی از مهم ترین محور های برنامه من در جمعیت هلال احمر تغییر و بازنگری ساختار امدادونجات و مقابله با سوانح اقلیمی است که باید برای پاسخ به آن ها آماده باشیم و در کنار آن توانایی هایمان را توسعه داده و تقویت کنیم. من گلایه و انتقاد از گذشته ندارم بلکه قدردان زحمات و کوشش های دست اندرکاران این حوزه هستم، اما اعتقاد دارم می گردد برای تحقق فرایند های مدیریت بحران بهتر کار کرد که زحمت توسعه و بهتر کار کردن با اندیشمندان و متخصصان این حوزه همانند عزیزان حاضر در این جلسه است.

کلیوند ادامه داد: تدوین نقشه جامع و کامل برای تحول در ساختار امدادونجات ضروری و مهم است، اما قطعا بدون نقص نخواهد بود و به تناسب شرایط می تواند با یاری خرد جمعی ویرایش شده و تغییر پیدا کند. در حال حاضر فعالیت ما هنوز سنتی است که نیازمند نظرات متخصصان هستیم تا از این حالت خارج شده و به شرایط مطلوب برسیم، بنابراین باید از تکنولوژی روز جهان بهره ببریم و قدم به قدم پیش برویم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به نقش داوطلبان در این طرح گفت: از نظر منابع انسانی نیازمند تحول هستیم، روحیه امدادگران باید تغییر کند و روحیه شادابی را میان داوطلبان باید ایجاد کنیم. گلایه امدادگران برای تامین تجهیزات، رفاهی و سایر موضوعات مربوط به منابع انسانی انصافا به حق است و باید مورد آنالیز و پیگیری قرار گیرد. درگاه ورودی داوطلبان، نجاتگران و جوانان باید به گونه ای باشد تا افراد با انگیزه وارد جمعیت بشوند. یعنی اگر حادثه ای باشد بدانیم کجا چه کسی داوطلب ما در چه نقطه ای است؛ اگر این لشکر داوطلب را شناسنامه دار کنیم می توانیم به داوطلبان همانند معتمدین هلال احمر تکیه کنیم.

کولیوند درباره جزییات تدوین طرح امدادونجات بیان نمود: طرح جامع امدادونجات از همه لحاظ همانند تشکیلات، ساختارها، دستورالعمل ها، لجستیک، تجهیزات و سایر موارد باید مورد آنالیز قرار بگیرد، شرایط انبار ها باید مورد بازبینی قرار بگیرد که فرآیند کاری اش اصلاح گردد. از همه مهم تر بحث ایجاد هماهنگی ها است؛ باید از تمامی ظرفیت ها استفاده شده و امکانات و منابع همه دستگاه ها به اشتراک گذاشته گردد. من انتظار دارم کمیته های تخصصی تشکیل بشوند، کار ها تقسیم شده و مطالب به اشتراک گذاشته گردد. در واقع جلسات این چنینی باید موجب تصمیم گیری علمی و عملیاتی شده و نتیجه جلسات هم برای امدادگران در عملیات و حوادث کاربردی و نتیجه بخش باشد.

در ادامه این نشست حمیدرضا خانکه، رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در این جلسه اظهار کرد: در تمامی کشور های جهان نیروی داوطلب در صف نخست یاری رسانی در زمان بحران است که این امر در کشور به وسیله هلال احمر به خوبی انجام می گردد و باید کاری کنیم که نیرو های داوطلب بیش از این به سمت هلال احمر و دیگر نهاد ها بپیوندند.

خانکه درباره تأسیس خانه های هلال اشاره گفت: در زمان بحران هیچ دولتی نمی تواند به تنهایی خدمات رسانی و این امر در ایران علاوه بر ورود جمعیت هلال احمر با یاری داوطلبان میسر می گردد. تأسیس خانه های هلال بسیار اقدام خوبی بود، اما این خانه ها باید تجهیز تر و گسترده تر گردد.

در ادامه شاهین فتحی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران بیان نمود: باید در مقابل حوادث جامعه محور باشیم و آمادگی در برابر بحران را عملیاتی کنیم. مردم به ویژه در استان تهران و مرکز در برابر بحران و مخاطره آماده نیستند و یکی از وظایف جمعیت هلال احمر، بالا بردن سطح آمادگی هموطنان در برابر بحران است که با توسعه آموزش های لازم این امر میسر خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1348

به "داوطلبان هلال احمر باید شناسنامه دار شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوطلبان هلال احمر باید شناسنامه دار شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید