نمایش بشقاب سیمین رشی در موزه باستان شناسی گیلان

به گزارش تور ارمنستان، خبرنگاران/گیلان سرپرست میراث فرهنگی گیلان، از نمایش بشقاب سیمین رشی در موزه باستان شناسی گیلان خبر داد و گفت: بشقاب سیمین رشی یک نمونه زیبا از هنر قلمزنی دوره ساسانی محسوب می شود.

نمایش بشقاب سیمین رشی در موزه باستان شناسی گیلان

ولی جهانی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه بشقاب سیمین مکشوفه از روستای رشی به زودی به نمایش عموم در می آید، اظهار کرد: این شی که در منطقه رشی رودبار به دست آمده در سال 72 وارد موزه رشت شد، اما متاسفانه شش ماه بعد از آن سرقت شد.

وی اضافه کرد: موضوع سرقت این شی مهم تاریخی - فرهنگی پس از تشکیل پرونده در اینترپل(پلیس بین الملل) مورد پیگیری قرار گرفت و در نهایت در سال 1373 در لندن شناسایی و پس از اعلام نظر کارشناسی از طریق مرحوم علی حاکمی، این شی در همان سال به کشور بازگردانده شد و با شماره 415 در موزه ملی ایران به ثبت رسید.

سرپرست میراث فرهنگی گیلان بیان کرد: این شی به همراه سایر اشیای نفیس موزه ملی ایران به مدت پنج سال در نمایشگاه هفت هزار سال هنر ایران در کشورهای اروپایی به نمایش در آمد. علاوه بر این نمایشگاه، بشقاب سیمین رشی در چند نمایشگاه دیگر از جمله نمایشگاه ایران، مهد تمدن در موزه درنتس هلند و موزه آلیکانته اسپانیا نیز به نمایش درآمد. این شی تا به امروز در پنج کاتالوگ نمایشگاه های موزه ملی ایران معرفی شده است.

جهانی ادامه داد: بشقاب سیمین رشی یک نمونه زیبا از هنر قلمزنی دوره ساسانی محسوب می شود که سطح داخلی آن دارای نقوش برجسته قایقرانان، ماهی، اردک و موجودات افسانه ای است. این نقوش عبارتند از نقش 18 ماهی که در سه مورد تنها دم هایشان در بیرون از آب تصویر شده است. نقش 18 اردک که بر روی سطح آب شناورند که از میان آنها سر و گردنش چهار اردک بیرون از آب تصویر شده است. موضوعات تصویر شده در بشقاب رشی با دیگر ظروف ساسانی متفاوت اند، زیرا بیشتر ظروف و جام های منقوش این دوره در تجلیل از شاه ساسانی و نمایش اقتدار و زندگی پر تجمل شاهانه یا نقوش حیوانات اساطیری اند. شاید بتوان گفت که بشقاب رشی یکی از اولین نمونه های هنر دوره ساسانی است که موضوع نقوش به کار برده شده در آن مربوط به زندگی عموم جامعه ساسانی است.

وی تاکید کرد: موضوع اصلی به کار برده شده بر روی این بشقاب که صحنه ماهی گیری را نشان می دهد اعلام می دارد که بشقاب فوق از طریق هنرمندان منطقه گیلان یا به سفارش یکی از بزرگان ساسانی، که شاید با خانواده سلطنتی نیز ارتباط داشته، ساخته شده است . شاید بتوان این شخص را همان فرد نشسته در درون یکی از قایق ها دانست که ناظر بر کار ماهی گیران است. در زمینه تاریخ گذاری آن می توان گفت که بشقاب رشی متعلق به قرون شش و هفت میلادی و مربوط به اواخر دوره ساسانی است.

سرپرست میراث فرهنگی گیلان در انتها اظهار امیدواری کرد که عموم علاقمندان از نمایشگاه تک اثر بشقاب رشی این شاهکار هنر و فرهنگ ساسانی دیدن کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1397

به "نمایش بشقاب سیمین رشی در موزه باستان شناسی گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش بشقاب سیمین رشی در موزه باستان شناسی گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید