نگهداری 900هزار برگ سند درباره تاریخ تهران در آرشیو ملی ایران

به گزارش تور ارمنستان، تهران (پانا) - مدیر کل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی از نگهداری قدیمی ترین نقشه های تهران در مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران اطلاع داد و گفت: حدود 900 هزار برگ سند با موضوع تاریخ تهران در آرشیو ملی نگهداری می گردد.

نگهداری 900هزار برگ سند درباره تاریخ تهران در آرشیو ملی ایران

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حامد ایرانشاهی در توضیح اسناد موجود در این سازمان گفت: مجموع اسنادی که در آرشیو ملی نگهداری می گردد گزارش هایی مربوط به امور روزانه محلات تهران و مراسلات دولتی است که همه این اسناد پیشینه تاریخی این شهر را بیان می نماید.

وی ادامه داد: نقشه های اولیه مربوط به تهران، آرایش نظامی قشون بود و پایه های علمی نداشت که از اغلب این نقشه ها چیزی باقی نمانده و تنها نامی از آنها در روایت های تاریخی و بعضی اسناد موجود است. اما نخستین نقشه هایی که با واقعیت تهران هماهنگ بود نقشه هایی است که از دوره محمدشاه قاجار به بعد ترسیم شده و اغلب آنها موجود است. نقشه نجم الدوله(عبدالغفار) نمونه ای از این نقشه ها است.

ایرانشاهی توضیح داد: یکی از قدیمی ترین نقشه های تهران در سال 1227شمسی توسط گردشگر روسی به نام ایلیا نیکالایویچ برزین ترسیم شده که جزئیات دقیقی از تهران آن دوران ارائه نموده است.

مدیر کل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی بیان نمود: نقشه دیگر شهر تهران معروف به نقشه موسیو کریشیش است این نقشه زیر نظر اعتضادالسلطنه و در زمان صدارت امیرکبیر از تهران تهیه شده است. کریشیش یک مستشار نظامی بود که در دارالفنون تدریس می کرد و از فعال ترین معلمان این مرکز علمی بود. طرح تهیه این نقشه با یاری شاگردانش به مرحله اجرا درآمد. به این ترتیب که هریک از شاگردان مسئول بودند که مشاهدات خود از محله های پایتخت را در کاغذی به صورت دقیق ترسیم نمایند که این برگه ها در پایان در کنار یکدیگر قرار می گرفت و نقشه کلی شهر ترسیم می شد.

وی گفت: در نقشه ترسیم شده توسط موسیو کریشیش اطلاعاتی از قبیل مساجد و تکیه ها، کلیساها و کنیسه ها٬ دستگاه ها دولتی و نظمیه، کاروانسراها، حمام ها، مدرسه ها، قبرستان ها و حدود محله ها درج شده است. همچنین در این نقشه 6 دروازه با نام های دروازه دولت، دروازه شمیران، دروازه دولاب، دروازه شاه عبدالعظیم، دروازه محمدیه و دروازه قزوین ترسیم شده بود. ضمن اینکه مجموع نقشه هایی که توضیح آن داده شده در مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 651

به "نگهداری 900هزار برگ سند درباره تاریخ تهران در آرشیو ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری 900هزار برگ سند درباره تاریخ تهران در آرشیو ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید