راهنمایی سرمایه ها به بخش فراوری با طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر

به گزارش تور ارمنستان، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صمت در یادداشتی طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر را از طرح های ابتکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تقویت رفتارهای کارآفرینانه دانست که به منظور حمایت از فراوری و راهنمایی سرمایه ها به این بخش مولد به اجرا درآمده است.

راهنمایی سرمایه ها به بخش فراوری با طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، محمد حسن ترابی در ادامه این یادداشت آورده است: آنالیز ها نشان می دهد که فرآیند کارآفرینی سازمانی نقش موثری در رشد اقتصادی و سودآوری شرکت ها دارد که از ابعاد مهم آن توسعه نوآوری و ورود شرکت ها به کسب وکارهای جدید (ونچرینگ یا ایجاد شرکت های زایشی) است.

در این طرح که با سرمایه گذاری، حمایت و پشتیبانی از کسب وکارهای موجود که به طور عمده با هدف توسعه نوآوری در حوزه کارآفرینی سازمانی شکل می گیرد، می توان شاهد طرح های توسعه ای با هدف افزایش و رونق فراوری در شرکت های عظیم بود که اثرات مثبتی بر شاخص های اقتصادی و اشتغال کشور خواهد داشت.

خوشبختانه ظرفیت های لازم نیز برای توسعه این استراتژی در راستای جهش فراوری در داخل کشور با توجه به وجود شرکت های عظیم که امکان جذب سرمایه با هدف توسعه در بخش های مختلفی را داشته باشند، به راحتی یافت می گردد. ورود شرکت های عظیم به کسب و کارهای جدید و تشکیل هلدینگ که با هدف تکمیل زنجیره ارزش، حفظ مزیت رقابتی (داخلی و خارجی)، تامین مواد اولیه، پر کردن خلاء نهادی و محیطی موجود، داشتن سهم بیشتری از بازار، توسعه و به روز کردن فناوری انجام می گردد به بالا رفتن نرخ رفتار کارآفرینی در بخش فراوریی کشور یاری قابل توجهی خواهد نمود.

اجرای طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر علاوه بر توسعه نوآوری و ایجاد کارآفرینی سازمانی و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی با هدف تاب آوری اقتصادی و افزایش کیفیت و تنوع در محصول، موجب جایگزینی واردات و بهبود تراز تجاری کشور، تکمیل زنجیره ارزشی و جلوگیری از خام فروشی و رشد اقتصادی، بهبود شرایط معیشتی و امیدآفرینی در جامعه خواهد بود.

استفاده از ظرفیت بنگاه های اقتصادی عظیم، یکی از روش های عمده سرمایه گذاری در دنیا است و آنالیز ها و مطالعات تطبیقی نشان می دهد سایر کشورها نیز به وسیله سرمایه گذاری شرکت های عظیم و مهم به رشد اقتصادی چشم گیری دست یافته اند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در راستای سیاست توسعه متوازن فراوری و صنایع و معادن در کشور و ایجاد فرصت های جدید سرمایه گذاری، اقدام به شناسایی فرصت های سرمایه گذاری و معرفی آن ها به 100 شرکت فراوریی برتر کرد که در مرحله نخست اجرای این طرح (سال گذشته)، تفاهم همکاری با حضور پنج شرکت در قالب 62 پروژه و با سرمایه گذاری افزون بر 152 هزار میلیارد تومانی مبادله شد تا نقطه آغازی برای ایجاد یک تحول عظیم در جهت توسعه سرمایه گذاری و حمایت از کالای ایرانی باشد.

این تفاهم نامه ها شامل پروژه های مختلفی در زمینه معدن و صنایع معدنی، صنایع غذایی، ماشین سازی و صنایع پالایشگاهی است و هدف از تنظیم و امضای آنها، ایجاد امنیت سرمایه گذاری و تشویق بنگاه ها برای توسعه و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توانمندی های داخلی است.

این اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت که در راستای حمایت از نوآوری و کارآفرینی سازمانی، حمایت از سرمایه گذاران برتر و ارتقای امنیت سرمایه گذاری در کشور اجرا شده و موجب ایجاد هزاران فرصت شغلی، افزایش ارزش افزوده و توسعه صادرات در کشور خواهد شد، سال جاری و در سالی که به تدبیر رهبر معظم انقلاب به سال فراوری، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده است با جدیت و عزم استوار مسوولان وزارت صنعت تداوم خواهد داشت.

تامین منابع اقتصادی اجرای این طرح از آورده بنگاه ها، منابع صندوق توسعه ملی و شبکه بانکی اعم از ریالی و ارزی، جلب مشارکت سایر بنگاه های برتر و استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه در قالب صندوق پروژه، تشکیل شرکت سهامی عام پروژه و انتشار اوراق بدهی تامین خواهد شد.

جهش و رونق همه جانبه فراوری نیازمند تقویت رفتارهای نوآورانه و کارآفرینی سازمانی در شرکت های فراوریی و اتخاذ سازوکارهای حمایتی و راهنمایی سرمایه ها به سمت بخش مولد فراوری است. این موضوع با توجه به ضرورت برون رفت از شرایط تحریمی و ایجاد تحول اقتصادی برای دستیابی به رشد اقتصادی پایدار بسیار مهم و حیاتی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1016

به "راهنمایی سرمایه ها به بخش فراوری با طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمایی سرمایه ها به بخش فراوری با طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید