هشدار هواشناسی درباره رگبار و وزش باد شدید

به گزارش تور ارمنستان، سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک هشدار داد.

هشدار هواشناسی درباره رگبار و وزش باد شدید

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگی آورده است: رشد ابر های همرفتی از بعدازظهر امروز (9 تیرماه) موجب وقوع رگبار و رعد و برق طی روز جاری در شرق مازندران، گلستان، ارتفاعات سمنان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و ارتفاعات در جنوب سیستان و بلوچستان و فردا (10 تیرماه) در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ارتفاعات سمنان، مازندران، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شرق هرمزگان می گردد.

این شرایط جوی چهارشنبه (11 تیرماه) برای استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ارتفاعات استان های زنجان، قزوین، البرز، مازندران، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان و پنجشنبه (12 تیرماه) برای ارتفاعات گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان پیش بینی می گردد و بالا آمدن ناگهانی سطح آب مسیل ها و رودخانه ها و برخورد صاعقه را در پی دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از تردد و توقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها و احتیاط در صعود به ارتفاعات توصیه می نماید.

در ادامه این هشدار به وزش باد شدید از بعداز ظهر امروز (9 تیرماه) اشاره شده و آمده است: این شرایط جوی موجب خیزش موقت گرد و خاک به ویژه در ساعات بعدازظهر امروز در جنوب سمنان، شمال اصفهان، خراسان رضوی، کرمان، یزد و خراسان جنوبی، فردا (10 تیرماه) در جنوب سمنان، شمال اصفهان و خراسان رضوی، چهارشنبه (11 تیرماه) در استان های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان و نیمه شمالی اصفهان و پنج شنبه (12 تیرماه) در استان های سمنان، خراسان رضوی، سمنان، شمال اصفهان و یزد می گردد.

در پی حاکمیت این شرایط جوی احتمال آسیب رسیدن به به سازه های موقت و گلخانه ها، سقوط تابلو های تبلیغاتی و اشیای سبک و شکستن سرشاخه درختان و کاهش دید افقی و کیفیت هوا وجود دارد بنابراین نسبت به محکم کردن سازه های موقت، تابلو های تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می گردد.

بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی حاکمیت باد های 120 روزه موجب خیزش گرد و خاک در پنج شنبه شب (12 تیرماه) در استان های خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان می گردد و کاهش دید و کیفیت هوا دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد جاده ای و پرهیز از حضور غیرضروری در فضای باز توصیه می نماید. این شرایط جوی آدینه (13 تیرماه) سرانجام می یابد.

سازمان هواشناسی در هشدار زرد رنگ دیگری آورده است: متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج بین یک تا دو متر فردا (10 تیرماه) برای دریای عمان، چهارشنبه (11 تیرماه) برای تنگه هرمز و دریای عمان و پنجشنبه (12 تیرماه) برای تنگه هرمز و نواحی غربی دریای عمان پیش بینی می گردد. در این شرایط جوی احتمال پاره شدن تور های صیادی و آسیب دیدن شناور های کوچک وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به محدودیت در تردد با شناور های سبک و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی توصیه می نماید.

زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می نماید به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: فرارو
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 513

به "هشدار هواشناسی درباره رگبار و وزش باد شدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی درباره رگبار و وزش باد شدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید