پاسخ نوام چامسکی به یادداشت حبیب احمدزاده

به گزارش تور ارمنستان، حبیب احمدزاده که در پی تحریم وزیر خارجه کشورمان مطلبی با عنوان ترامپ، ظریف و ما ایرانیان نوشت، می گوید این یادداشت بازتاب زیادی داشته و نوام چامسکی هم به آن پاسخ داده است.

پاسخ نوام چامسکی به یادداشت حبیب احمدزاده

به گزارش خبرنگاران، چند روز پیش حبیب احمدزاده، نویسنده، مستندساز و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، پس از اعمال تحریم علیه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، و همچنین سخنان ترامپ مبنی بر شکست ایرانیان در تمامی جنگ های پیشین، یادداشتی نوشت که می گوید ترجمه آن به زبان انگلیسی بازتاب گسترده ای در بسیاری از سایت های ضدجنگ و سیاسی آمریکا از جمله Codepink,Commondream,Consortiumnews,Mintpressnews, globalreasearch, Opednews , Payvand , Snls,Positieunivers , Iranisnottheenemy, Imwithulsi ,lobelog داشته و آمریکایی های زیادی در کامنت های خود به اظهارنظر درباره مطالب این یادداشت پرداخته اند.

از مشهورترین این افراد که نظر خود را به صورت ای میل برای حبیب احمدزاده ارسال کرده، دانشمند معروف آمریکایی نوام چامسکی است.

نظر نوام چامسکی درباره یادداشت حبیب احمدزاده با عنوان ترامپ ، ظریف و ما ایرانیان به این شرح است:

Strong letter. There is a problem however. Trump and his associates know and care nothing about any of this.

Noam

نامه عالی است. اما یک مشکل وجود دارد و آن این که، ترامپ و همراهانش برای این موضوعات اهمیتی قائل نیستد.

نوام چامسکی

اصل متن فارسی یاداشت احمدزاده نیز به این شرح است:

ترامپ، ظریف و ما ایرانیان

آقای ترامپ و دوستانش همچون پمپئو و بولتن جگر سوخته ای از ایران و ایرانی دارند وگرنه در این دو سه روز و با این همه مسائل داخلی، امور کشور گرفتار آمریکا در جنگ تجاری با چین، ژاپن و اروپا و دیوار مرزی مهاجرین را رها نمی کردند تا صرفا به ما بپردازند.

اولین مورد آن است که رییس جمهور ترامپ از باب محبت همیشگی شان فرمودند که ایرانیان در هیچ جنگی در طول تاریخ نبرده و در هیچ مذاکره ای نباخته اند.

اگر حتی کاری به کارنامه سراسر صفر شخص ترامپ در درس تاریخ مدرسه و نیز کارنامه سراسر شکست دولت های آمریکا از فضاحت های تحقیرآمیز در ویتنام، عراق، افغانستان و سوریه و یمن هم نداشته باشیم باید به نکته ظریفی در تاریخ ایران و ایرانی حداقل در دویست و پنجاه سال اخیر اشاره کنیم که هرگز ما ایرانیان جنگی را شروع نکرده ایم تا به مانند شما به دنبال پیروزی در آن باشیم. ولی نکته مهم و ظریف تر از ظریف، وزیر محترم خارجه مان، تفاوت ماهوی نگاه ما ایرانیان به جنگ با شما دولت مردان آمریکاست.

در سریال دلیران تنگستان ، رئیسعلی دلواری آن سردار مشهور جنوب در جواب فردی از نوجوانان رزمنده جنوب که از هیجان شروع نبرد با کشتی های نظامی انگلیسی وارد شده برای جنگ در مقابل روستای شان دلوار که می گوید درصورت حمله غارت شان می کنیم، با هیجان جمله ای تاریخی می گوید بدین مضمون:

نه پسر ما نمی جنگیم که چیزی به دست بیاوریم، ما فقط می جنگیم که چیزی از دست ندهیم.

جناب ترامپ، اگر بر قاعده و فلسفه ما ایرانیان و تعریف ما از جنگ باشد که ما در همین جنگ ایران و عراق با تمام پشتیبانی شما و رفقای تان از آقای صدام و ریختن صدها تن بمب شیمیایی بر سر زنان و بچه ها مان، ذره ای از خاک کشورمان را از دست ندادیم و پیروز محسوب می شویم ولی شما بفرمایید با تعریف فلسفی شما از جنگ که با تصاحب و کشتار مردمان نابودشده برای قبولی موفقیت همراه است در همین بیست سال اخیر، شما در کدامین جنگ پیروز بوده اید؟

و اما قسمت دوم و آن که ما در مذاکره همیشه فاتح بوده ایم ، اگر چنین است ، پس چرا دوباره آزموده را می آزمایید و به دنبال مذاکره با این استاد بزرگ شطرنج مذاکره هستید، که همزمان و در آن واحد دست بازیگر بزرگش یعنی وزیر خارجه را عملا و با خباثت در این هماوردی از پشت می بندید تا نتواند حتی مهره های سرباز را تکان دهد. جمله آخر را فاش با این شیاطین همراه با ناتانیاهو و بن سلمان ها باید گفت.

برخلاف نظر سطحی شما، سربازان ما مهره های فضای مجازی شطرنج نیستند، که با تحریم بازیگران پشت صفحه از حرکت بایستند.

آقایان ترامپ، بن سلمان و ناتانیاهو سربازان ما همان رئیسعلی ها هستند و همان تعریف قدیمی از نبرد و جهاد، پس نصیحتی صادقانه برای شما دارم .از ما ایرانیان بیشتر و بیشتر بترسید.

حبیب احمدزاده

برای خواندن متن نظرات خوانندگان آمریکایی به سایت های زیر می توان مراجعه کرد:

https://www.codepink.org/iranian-war-veteran-gives-advice-to-trump

https://www.commondreams.org/views/2019/08/06/iranian-war-vet-has-some-advice-trump-dont-play-checkers-grandmasters-ches

https://consortiumnews.com/2019/08/08/a-letter-to-president-trump/

https://www.mintpressnews.com/author/habib-ahmadzadeh/

https://www.globalresearch.ca/author/habib-ahmadzadeh

https://www.payvand.com/news/politics.html

https://mintpressnews.ru/iran-war-vet-advice-trump-dont-play-checkers-grandmasters-chess/261160/

https://snls.news/news/

https://iranisnottheenemy.info/2019/08/07/2019-08-07-Social-Media-Postees/

https://imwithtulsi.info/2019/08/08/

https://trumpandtrumpism.com/2019/08/07/261160/

https://lobelog.com/a-letter-to-donald-trump-from-an-iranian-war-veteran/

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 180

به "پاسخ نوام چامسکی به یادداشت حبیب احمدزاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ نوام چامسکی به یادداشت حبیب احمدزاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید