پیش بینی زمان زایمان با آزمایش خون

به گزارش تور ارمنستان، این گروه از خون 63 زن آبستن که در 100 روز آخر بارداری قرار داشتند دو یا سه بار نمونه برداری کردند تا بتوانند 7 هزار و 142 مشخصه سوخت وسازی، پروتئینی و مصونیت تک یاخته ای را تجزیه و تحلیل نمایند.

پیش بینی زمان زایمان با آزمایش خون

محققان ده ها سال است که در پی روشی مناسب برای پیش بینی زمان زایمان هستند

بر اساس پژوهشی تازه، زمان زایمان زنان باردار را می توان با آزمایش خون پیش بینی کرد و برآورد های دقیق تری انجام داد.

در حال حاضر به زنان باردار می گویند زمان زایمانشان 40 هفته بعد از نخستین روز آخرین قاعدگی است که این برآورد تقریبی است به طوری که بعضی چند هفته قبل زایمان می نمایند و بعضی دیگر را باید تحریک به زایمان کرد. زایمان در بازه زمانی 37 تا 42 هفته بعد از آبستنی، عادی به شمار می آید.

اکنون محققان دانشگاه مدرسه عالی پزشکی کالیفرنیا رهیافتی را ابداع نموده اند که می تواند زمان زایمان را دقیق تر تعیین کند.

در این پژوهش که در مجله ساینس ترانسلیشنال مدیسین چاپ شده است خانم اینا استلزر نویسنده اصلی این مقاله و همکارانش برای آنکه آمادگی بدن برای زایمان را رصد نمایند زیست نشانگر ها (تعیینه های زیست شناختی) را با خون آزمایی های بالینی تحت پایشگری قرار دادند.

این گروه از خون 63 زن آبستن که در 100 روز آخر بارداری قرار داشتند دو یا سه بار نمونه برداری کردند تا بتوانند 7 هزار و 142 تعیینه سوخت وسازی، پروتئینی و مصونیت تک یاخته ای را تجزیه و تحلیل نمایند.

زایمان تمام این افراد طبیعی بوده است یعنی هیچ کدام با تحریک مصنوعی زایمان ننموده اند. تحلیل این نمونه ها نشان داد که در هفته های قبل از زایمان، شمار هرمون های استرویید جهش پیدا می نماید و واکنش های مصونیت در برابر التهاب کاهش می یابد.

خانم استلزر دارای مدرک دکترا و محقق فوق دکترای هوش بری، درد های پیش از عمل و معالجه درد است، او می گوید: بر اساس یافته های ما دو تا چهار هفته قبل از زایمان، گذاری از مرحله بارداری پیش رونده به مرحله پیش زایمان رخ می دهد. روش جدیدی برای پیش بینی زمان زایمان بر اساس آزمایش خون پیدا نموده ایم که مستقل از مدت حاملگی است.

این محققان سپس بر اساس 45 زیست نشانگری که شناسایی نموده بودند یک مدل پیش بینی ابداع کردند و آن را روی 10 زن آزمودند. به گفته این محققان نتایج حاصل از این کار می تواند به تدوین روش های دقیق تر در پیش بینی زایمان یاری کند.

دقت این مدل در پیش بینی زمان احتمالی زایمان در بازه 17 روز قرار گرفته است، اما به نظر خانم استلزر با افزودن داده های زنان بیشتری به پایگاه داده این مدل می توان دقت آن را افزایش داد. نتایج این تحقیق نه تن ها پیش بینی زمان زایمان را دقیق تر می نماید بلکه زایمان تحریکی را نیز بهبود می دهد.

پت اوبراین، مشاور زایمان و قائم مقام دانشکده سلطنتی بیماری های زنان و زایمان، در مصاحبه با ایندیپندنت می گوید: عالی است اگر بتوان زمان زایمان را پیش بینی کرد. به گفته او محققان ده ها سال است که در پی روشی مناسب برای پیش بینی زمان زایمان هستند و با آنکه آزمایش های بسیاری برای این کار وجود دارد هیچ کدام دقت زیادی ندارند.

اوبراین با اشاره به اهمیت فناوری در رسیدگی به زایمان زودرس گفت: علت اهمیت زیاد چنین فناوری هایی این است که اگر زایمان زودرس را تشخیص دهیم برای مثال می توانیم زائو را به بیمارستانی مناسب و دارای بخشی مطلوب برای مراقبت از نوزادان انتقال دهیم.

به گفته او متخصصان زنان و زایمان هم امکان می یابند تا چنین زائو هایی را تحت درمان های مناسب قرار دهند و برای مثال برای یاری به رشد نوزاد قبل از زایمان، به زائو استرویید تزریق نمایند. البته او اعلام کرد برای صحه گذاشتن بر یافته های این تحقیق که در مقیاس کوچکی انجام گرفته است تحقیقات بیشتری ضروری است.

پزشکی به نام ویرجینیا وین یکی دیگر از نویسندگان این تحقیق که دارای مدرک دکترا و استادیار بیماری های زنان و زایمان است هم می گوید: اگر از چگونگی تنظیمات زایمان شناخت داشته باشیم بهتر می توانیم زایمان تحریکی را پیش ببریم.

براساس آمار سازمان خدمات ملی بهداشت بریتانیا، یک پنجم زایمان های سالانه در این کشور زایمان های تحریکی هستند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1042

به "پیش بینی زمان زایمان با آزمایش خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی زمان زایمان با آزمایش خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید