چرا حافظه گوشی ها بی علت پر می گردد؟ ، راه های آزاد سازی فضای موبایل

به گزارش تور ارمنستان، پر شدن بی علت حافظه گوشی، به خصوص گوشی های اندرویدی، نقش مهمی در عملکرد کلی دستگاه ایفا می نماید.

چرا حافظه گوشی ها بی علت پر می گردد؟ ، راه های آزاد سازی فضای موبایل

پر شدن بی دلیل حافظه گوشی یکی از مشکلاتی است که بیشتر کاربران اندروید با آن روبرو می شوند. حافظه گوشی های اندروید به راحتی و ظرف مدتی می تواند پرشود. به خصوص اگر از یک گوشی برای مدت طولانی بهره ببرید. یکی از راه های برطرف این مشکل، خرید گوشی با حافظه بیشتر است. اما با توجه به قیمت بالای گوشی های هوشمند، تصمیمی منطقی به نظر نمی رسد. پس تنها باید در پی دلیل پرشدن حافظه گوشی و نحوه خالی کردن آن باشید.

آموزش حل مشکل پر شدن بی دلیل حافظه گوشی

شاید برای بعضی کاربران این سوال پیش بیاید که چگونه حافظه گوشی را زیاد کنیم؟ اگر گوشی شما از کارت حافظه پشتیبانی نکند، هیچ راهی برای افزایش حافظه ندارید. اما در گوشی هایی که دارای اسلات حافظه هستند، می توانید با خرید یک حافظه جانبی، این کار را انجام دهید.

در غیر این صورت، تنها 2 راه پیش رویتان است. یا موارد اضافی را از حافظه حذف کنید و یا فایل های با حجم بالا مثل تصاویر و ویدیو ها را به یک هارد اکسترنال یا سرویس ابری انتقال دهید. در ادامه بعلاوه به سایر روش هایی که برای خالی کردن حافظه گوشی سامسونگ و دیگر برند های اندرویدی می توانید مدنظر داشته باشید هم اشاره می کنیم.

1. استفاده از ویژگی Manage Storage؛ حل مشکل پر بودن فضای مموری گوشی

اولین روشی که در این آموزش خالی کردن حافظه گوشی به آن اشاره می کنیم، استفاده از ابزار های مدیریت حافظه خود اندروید است. در هر گوشی با سیستم عامل اندروید یک قسمت به نام Storage وجود دارد. این بخش اطلاعات مختلفی در ارتباط با حافظه و مواردی که آن را اشغال نموده اند، می دهد. برای دسترسی به این قسمت ابتدا به Settings بروید و بعد گزینه Storage را انتخاب کنید. البته در گوشی های سامسونگ برای دسترسی به Storage باید ابتدا گزینه Device Care و بعد Storage را انتخاب کنید.

در صفحه بعد می توانید اطلاعات جامعی از حافظه ببینید. در بالای صفحه با استفاده از یک نمودار دایره ای اندازه فضای خالی و استفاده شده حافظه گوشی نمایش داده می شود. زیر این نمودار موارد ذخیره شده در حافظه، در دسته بندی های جداگانه نشان داده می شوند.

برای مثال اگر دسته بندی تصاویر بیشترین سهم را داشت طبعا دلیل پر شدن حافظه، تصاویر بسیار زیادی هستند که در حافظه دارید. حالا یکی از دسته بندی ها را انتخاب کنید. در پنجره بعدی می توانید فهرستی از برنامه هایی که در آن دسته بندی قرار دارند را مشاهده کنید. برنامه را انتخاب می کنیم و در صفحه بعدی گزینه های Clear Storage و Clear Cache را لمس می کنیم. در اینجا باید نکته مهمی را مورد توجه قرار دهید. با انتخاب گزینه Clear Storage، برنامه به حالت اولیه برمی شود و تمام اطلاعات شما در آن حذف خواهد شد.

بعلاوه در صفحه مربوط به هر دسته بندی گزینه ای برای قرارگیری فایل های مرتبط با آن دسته قرار گرفته است. فایل های موجود در این گزینه ارتباطی با برنامه های نصب شده در گوشی ندارند. مثلا در دسته بندی موسیقی این گزینه Audio files نام دارد و در آن ترک های موسیقی که از کامپیوتر به گوشی انتقال داده اید یا به صورت مستقیم دانلود نموده اید وجود دارند. با کلیک بر روی این گزینه می توانید تمامی این فایل ها را ببینید هر کدام را که خواستید پاک کنید. بعلاوه بعضی گوشی های اندرویدی در صفحه Storage دارای گزینه ای به نام Free Up Space هستند. با انتخاب این گزینه در صورتی که چند برنامه مدیریت فایل داشته باشید، از شما پرسیده می شود می خواهید از کدام برنامه بهره ببرید. اما ما به این برنامه ها کاری نداریم و گزینه Smart Storage و سپس Just Once را انتخاب می کنیم.

صفحه بعدی بسته به هر گوشی فرق دارد. اما تقریبا در تمام گوشی ها، البته با شکل متفاوت، فهرستی از بخش هایی که قابل پاکسازی هستند نشان داده می شود. این بخش ها شامل موارد زیر هستند:

Backed Up Photos & Videos: اگر این بخش را انتخاب کنید، فایل های ویدیویی و تصویری که از آن ها در سرویس های ابری پشتیبان گرفته شدند حذف می شود.

بخش Temporary Files: به فایل های موقتی سیستم که دیگر مورد احتیاج نیستند اختصاص دارد.

بخش Download: برای فایل هایی است که دانلود کردید

Idle/Infrequently Used Apps: برنامه هایی که خیلی از آن ها استفاده نمی کنید.

می توانید هرکدام از این بخش ها را انتخاب و دقیقا معین کنید چه فایل هایی در آن قسمت ها حذف شوند. پس از اینکه موارد مدنظرتان را تیک زدید، از پایین صفحه گزینه Free Up یا Delete را انتخاب کنید.

2. برنامه هایی که احتیاج ندارید را پاک کنید

اصلی ترین دلیل پر شدن بی دلیل حافظه گوشی، در کنار فایل های حجیم، برنامه های اضافی هستند که از آن ها استفاده نمی کنید. بهتر است هر برنامه ای به آن احتیاج ندارید را پاک کنید.

3. از سرویس های ذخیره سازی ابری بهره ببرید؛ خالی کردن حافظه گوشی شیائومی

سرویس های ذخیره سازی ابری مزیت های بسیار زیادی به خصوص برای آن هایی که با مشکل کمبود حافظه روبرو هستند، دارد. بسیاری از آن ها نیز رایگان هستند. برای مثال گوگل فوتوز به شما این امکان را می دهد تا تصاویر را با کیفیت معمولی به صورت رایگان در یک فضای ابری ذخیره کنید.

بعلاوه سرویس های دیگر مانند گوگل درایو و دراپ باکس نیز هرکدام میزان معینی فضای ذخیره سازی در اختیار شما قرار می دهند. برای حل مشکل پر بودن فضای مموری گوشی، بهتر است فایل های حجیم را به فضای ابری انتقال دهید.

4. از کارت حافظه یا هارد اکسترنال بهره ببرید؛ روش حذف کردن حافظه گوشی

اگر گوشی شما دارای درگاه کارت حافظه است حتما از آن بهره ببرید. می توانید از کارت حافظه به دو شیوه مختلف بهره ببرید. یک اینکه از آن به عنوان یک حافظه ذخیره سازی خارجی استفاده و فایل های حجیم را به آن انتقال دهید. روش دوم را احتمالا بیشتر ترجیح دهید.

بعضی گوشی های اندرویدی به شما این امکان را می دهند تا از یک کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی گوشی بهره ببرید. به این ترتیب کارت حافظه به بخشی از حافظه داخلی گوشی تبدیل می شود نه فقط یک فضای اضافی برای خلاص شدن از شر فایل هایی که حجم بالایی دارند.البته این شیوه مشکلاتی هم دارد.

اولین مشکل این است که با این کار دیگر نمی توانید از آن کارت حافظه در گوشی دیگری بهره ببرید. بعلاوه پس از اینکه کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی گوشی انتخاب شد هم نمی توانید آن را از گوشی خارج کنید چرا که با این کار تمام اطلاعات روی آن حذف خواهد شد.

آخرین مورد هم این است که بسیاری از کارت های حافظه سرعت کافی برای استفاده به عنوان حافظه داخلی گوشی را ندارند. بنابر این اگر قصد استفاده از این شیوه را دارید حتما یک کارت حافظه با سرعت بالا بخرید.

افزون بر این اگر گوشی شما از یواس بی اوتی جی پشتیبانی می نماید می توانید با خرید یک کابل OTG علاوه بر کارت حافظه، هارد دیسک اکسترنال و فلش را نیز به گوشی متصل و فایل هایی که حجم زیادی دارند را به آن ها انتقال دهید.

5. پاک کردن کش؛ پر شدن بی دلیل حافظه گوشی

خالی کردن فضای حافظه گوشی اندرویدی با پاک کردن کش، همواره ایده خوبی نیست. چرا که حافظه کش حاوی اطلاعاتی است که گوشی شما برای عملکرد بهتر و سریع تر به آن احتیاج دارد. اما این حافظه نیز در طول زمان می تواند حجم زیادی از گوشی را به خود اختصاص دهد و اگر در پی یک راه سریع برای پاک کردن حافظه گوشی بدون پاک شدن اطلاعات هستید، حذف کردن کش یکی از کار هایی است که می توانید انجام دهید.

برای پاک کردن کش برنامه ها باید به صورت جداگانه عمل کنید. ابتدا به Settings > Storage بروید و بعد گزینه Other apps را انتخاب کنید. با انتخاب هرکدام از برنامه ها مانند اولین تصویر مطلب، یک گزینه تحت عنوان Clear cache برای انجام این کار وجود دارد.

6. منطقه ها آفلاین نقشه گوگل را پاک کنید

در گوگل مپس با دانلود نقشه های آفلاین منطقه ها مختلف می توانید در آینده بدون احتیاج به اتصال به اینترنت با استفاده از این برنامه مسیریابی کنید. این قابلیت باوجود تمام مزایایی که دارد بزرگترین مشکلش این است که حجم زیادی از فضای گوشی را اشغال می نماید و می تواند دلیل پر شدن بی دلیل حافظه گوشی اندروید باشد.

برای اطلاع از اینکه نقشه چه منطقه های را دانلود کردید ابتدا گوگل مپس را باز کنید. تصویر پروفایلتان را لمس و گزینه Offline Maps را انتخاب کنید. در این قسمت فهرستی از منطقه های که نقشه آن ها در گوشی دانلود شده اند را می توانید مشاهده کنید. حالا برای پاک کردن آن ها، سه نقطه کنار هر منطقه را لمس و گزینه Delete یا Remove را انتخاب کنید.

7. اطلاعات مرورگر گوشی را پاک کنید

از مهمترین دلیل پر شدن حافظه گوشی، اطلاعاتی است که به وسیله مرورگر در حافظه موبایل ذخیره می شوند. این اطلاعات در حقیقت سهم بزرگی از بخش Other حافظه را نیز به خود اختصاص داده اند. در حقیقت هربار که شما به وسیله مرورگر وارد یک وبسایت می شوید، مرورگر بخشی از آن سایت را در حافظه گوشی ذخیره نموده تا در صورتی که در آینده از آن سایت بازدید کردید بتواند با سرعت بیشتری آن را بارگذاری کند.

اگر از مرورگر کروم استفاده می کنید می توانید به وسیله بخش Settings این برنامه به Site Settings و سپس Storage رفته و در پایین صفحه گزینه Clear site storage را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه این اطلاعات را می توانید پاک کنید. در سایر مرورگر ها نیز چنین گزینه ای در بخش حافظه و در تنظیمات آن ها وجود دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 28 بهمن 1401 بروزرسانی: 28 بهمن 1401 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1615

به "چرا حافظه گوشی ها بی علت پر می گردد؟ ، راه های آزاد سازی فضای موبایل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا حافظه گوشی ها بی علت پر می گردد؟ ، راه های آزاد سازی فضای موبایل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید