چگونه موسسات اعتباری مجوزدار را بشناسیم؟

به گزارش تور ارمنستان، بانک مرکزی طی اطلاعیه ای برای جلوگیری از خدشه دار شدن وجهه نظام بانکی و ایجاد رقابت های ناسالم و همچنین اطلاع مشتریان بانکی، اسامی همه نهادها و موسسات اقتصادی مجاز را گفت.

چگونه موسسات اعتباری مجوزدار را بشناسیم؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، بانک مرکزی به تازگی خاطرنشان کرد که هرگونه استفاده از عنوان موسسه اعتباری، تعاونی اعتباری، شرکت واسپاری (لیزینگ)، شرکت صرافی و صندوق قرض الحسنه در تابلو، سربرگ، مکاتبات و ... یا اشتغال به این امور بدون داشتن مجوز از بانک مرکزی ممنوع است.

یکی از اقداماتی که طی سال های اخیر آثار بسیار مثبتی را در فرایند نظام بخشی به بازار پولی داشته است، اقدامات و پیگیری های مصرانه بانک مرکزی در برچیدن فعالیت موسسات غیرمجاز بوده است. چرا که حضور پُررنگ و گسترش فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز از یک دهه گذشته، منشاء مخاطرات و آسیب های جدی به بازار پول به خصوص در اصلاح نرخ های سود بانکی و همچنین ثبات نظام اقتصادی کشور بوده و عملکرد آنها با اهداف کلی سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز در تضاد قرار داشته است.

نگاه به تاریخچه و عملکرد موسسات اعتباری غیرمجاز به خوبی نشان می دهد که این موسسات علاوه بر ایجاد بی ثباتی در نظام اقتصادی کشور، شرایط را برای بروز فعالیت های سوداگرانه و سفته بازی در بازارهای طلا و ارز فراهم ساخته اند؛ در حالی که اقتصاد مقاومتی بیش از هر چیز به دنبال تقویت ثبات و آرامش اقتصاد در مواجهه با شوک های برون زا است.

بنابراین برای جلوگیری از خدشه دار شدن وجهه بانک مرکزی در نزد افکار عمومی و جلوگیری از بروز رقابت ناسالم بر سر پرداخت نرخ های سود بالاتر و افزایش احتمال ورشکستگی به دلیل ناتوانی در پرداخت سود توسط موسسات اعتباری و احتمال بروز اختلال در سایر بازارها (مانند مسکن، طلا، ارز و غیره) باید جلوی این موسسات با قاطعیت گرفته می شد.

به کدام موسسات اقتصادی و اعتباری اعتماد کنیم؟

از اینرو، به دلیل کوشش موسسات اعتباری غیرمجاز برای کسب سود بالاتر و تامین سود پرداختی به سپرده گذاران و نظایر این اقدامات که امنیت اقتصادی و روانی سرمایه گذاران را تهدید می کرد، بانک مرکزی در راستای شفاف سازی و اطلاع رسانی صحیح، فهرست بانک ها و موسسات اعتباری و سایر نهادهایی که مجوز تاسیس و فعالیت آنها توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر و تحت نظارت قرار گرفته ، خاطرنشان کرده که لیست تمامی این موسسات مجاز پولی و بانکی اعم از بانک ها و موسسات اعتباری، شعبات و باجه های هر یک از بانک ها و موسسات، شرکت های واسپاری (لیزینگ)، صرافی ها، تعاونی های اعتباری و صندوق های قرض الحسنه به تفکیک ارائه شده است.

در این اطلاعیه اسامی 39 مورد بانک و موسسه اعتباری و 22 هزار و 888 مورد شعبه و باجه بانک، 41 شرکت واسپاری (لیزینگ)، 702 صرافی، 184 تعاونی اعتبار و 21 عنوان صندوق قرض الحسنه به رسمیت شناخته شده آمده است که اسامی آنها در سایت بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir قابل مشاهده برای عموم است.

طبق این اطلاعیه، هرگونه فعالیت دیگری که نام آنها در فهرست قرار ندارد، دارای مجوز از این بانک نبوده و مسئولیت ناشی از عملکرد ناصحیح آنها مستقیماً متوجه کسانی می گردد که به این موسسات مراجعه داشته اند.

به نظر می رسد این اطلاعیه به نوعی اتمام حجت با موسسات اقتصادی از یک سو و شهروندان از سوی دیگر است. حالا با اعلام این اسامی دست قانون باز است که به صراحت و با سخت گیری با هرگونه موسسه و نهاد اقتصادی که با عناوین مختلف اقدام به جذب سپرده شهروندان در جهت منافع نامعلوم می نماید، برخورد قاطع داشته باشد.

از سوی دیگر شهروندان نیز می توانند با مراجعه به این سامانه همه اطلاعات لازم در خصوص موسسات اعتباری و شعب مختلف بانکی را قبل از اقدام برای سپرده گذاری، شناسایی نمایند و سره را از ناسره تشخیص دهند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 748

به "چگونه موسسات اعتباری مجوزدار را بشناسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه موسسات اعتباری مجوزدار را بشناسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید