چگونه ویندوز 11 را روی کامپیوترهای قدیمی نصب کنیم؟

به گزارش تور ارمنستان، همان طور که احتمالا می دانید، مایکروسافت برای نصب ویندوز 11 شرایط نسبتا سختگیرانه ای وضع کرده اما خوشبختانه امکان دور زدن این محدودیت ها وجود دارد. مثلا یکی از این شرایط، بهره گیری سیستم شما از حداقل پردازنده نسل هشتم اینتل، نسل دوم AMD Zen یا سری 7 یا 8 تراشه های کوالکام است. در ادامه به چگونگی نصب جدیدترین نسخه ویندوز روی سیستم های قدیمی می پردازیم.

چگونه ویندوز 11 را روی کامپیوترهای قدیمی نصب کنیم؟

آیا باید روی سیستم قدیمی خود ویندوز 11 را نصب کنیم؟

همین ابتدا باید یه نکته را صادقانه مطرح کنیم؛ اگر برای انجام این کار شک و تردید دارید، بهتر است ویندوز 11 را نصب نکنید. مایکروسافت اعلام کرده که تا اکتبر 2025 از ویندوز 10 پشتیبانی می کند و این یعنی تا آن زمان هیچ مسئله ای برای استفاده از ویندوز 10 نخواهید داشت.

از طرف دیگر ویندوز 11 یک ارتقای همه جانبه محسوب نمی شود و همچنین مایکروسافت هشدار داده که اگر سیستم شما از قطعات لازم بهره نمی برد، نصب آن ممکن است مسائلی را ایجاد کند. در ضمنً مایکروسافت می گوید شاید ارائه به روزرسانی های امنیتی را برای سیستم های ناسازگار با ویندوز 11 متوقف کند.

با این حال اگر همچنان به نصب ویندوز 11 علاقه دارید، ادامه این مطلب را بخوانید. در این میان توصیه می کنیم ابتدا از اطلاعات مهم خود بک آپ بگیرید. بک آپ گرفتن به طور کلی اهمیت زیادی دارد و هنگام نصب سیستم عامل نو، اهمیت آن دوچندان می شود.

چگونه از علت ناسازگاری سیستم با ویندوز 11 خبردار شویم؟

در ابتدا باید ابزار PC Health Check را دانلود و آن را نصب کنید. این ابزار سیستم شما را برای سازگاری با ویندوز 11 بررسی می کند. اگر کامپیوتر شما مسئله ای برای نصب این سیستم عامل ندارد، از راه های مختلف به راحتی می توانید آن را نصب کنید. اما اگر سیستم به هر علتی شرایط تعیین شده از طرف مایکروسافت را نداشته باشد، دلایل این موضوع ذکر می شود. در این زمینه با توجه به دلایل مطرح شده، باید اقدامات مختلفی را انجام دهید.

چگونه TPM 2.0 را فعال کنیم؟

یکی از شرایط مایکروسافت برای نصب ویندوز 11، بهره گیری سیستم از چیپ TPM 2.0 است. اگر ابزار مایکروسافت می گوید که سیستم شما چنین قابلیتی را ندارد، شاید کامپیوتر شما از این مشخصه بهره می برد ولی در حالت پیش فرض غیبرطرفال شده است.

برای بررسی این موضوع و فعال سازی TPM 2.0 باید راهی تنظیمات فریم ور UEFI شوید که جایگزین مدرن BIOS محسوب می شود. برای ورود به این بخش روش های مختلفی وجود دارد و در این مطلب نمی توانیم به این موضوع بپردازیم. خوشبختانه برای انجام این کار با کمی جست وجو می توانید به مطالب آموزشی خوبی دست پیدا کنید.

در هر صورت بعد از ورود به این قسمت، باید در پی گزینه ای با نامی شبیه به TPM، Intel PTT، AMD PSP fTPM یا Security Device بگردید. شاید این گزینه در همان بخش اصلی قرار داشته باشد یا شاید هم در منوهایی مانند Advanced، Trusted Computing یا Security با آن روبه رو شوید.

برای اطلاعات بیشتر، نام لپ تاپ خود و عبارت فعال سازی TPM یا enable TPM را در گوگل جست وجو کنید. اگر هم از کامپیوتر دسکتاپ استفاده می کنید، باید مدل مادربرد را جایگزین مدل لپ تاپ کنید.

از طرف دیگر، شاید باید آپدیت مربوط به UEFI را نصب کنید و برخی شرکت ها با این کار TPM 2.0 را فعال می کنند یا پشتیبانی از آن را امکان پذیر می کنند. برخی از شرکت ها با ارائه آپدیت، امکان ارتقا از TPM 1.2 را به TPM 2.0 فراهم می کنند. به همین علت مدل لپ تاپ یا مادربرد سیستم دسکتاپ خود را در اینترنت جست وجو کنید و ببینید آیا برای آن آپدیتی در این راستا منتشر شده است یا نه. بعد از فعال سازی TPM، ابزار مایکروسافت را بار دیگر اجرا کنید و قاعدتا دیگر با ارور مربوط به TPM روبه رو نخواهید شد.

چگونه Secure Boot را فعال کنیم؟

اگر ابزار PC Health Check می گوید که سیستم شما از قابلیت Secure Boot استفاده نمی کند، باید در تنظیمات UEFI در پی گزینه Secure Boot بگردید و آن را فعال کنید.

ممکن است این قابلیت را برای نصب لینوکس غیبرطرفال کرده باشید و شاید از همان ابتدا در سیستم شما غیبرطرفال بوده باشد. باید خاطرنشان کنیم برای نصب بیشتر توزیع های نو لینوکس مانند اوبونتو و فدورا نیازی به غیبرطرفال کردن Secure Boot ندارید. بعد از فعال سازی آن، بار دیگر ابزار PC Health Check را اجرا کنید و ببینید آیا مشکل موردنظر حل شده است یا نه.

چگونه مشکل فقدان UEFI را برطرف کنیم؟ (MBR به جای GPT)

ویندوز 11 به UEFI نیاز دارد. برخی از سیستم های قدیمی در این زمینه به کاربران حق انتخاب می دهند و این افراد می توانند بین فریم ور UEFI یا BIOS قدیمی دست به انتخاب بزنند. اگر در حال حاضر برای هارد سیستم از پارتیشن MBR استفاده می کنید ولی سیستم از UEFI هم پشتیبانی می کند، می توانید به پارتیشن GPT مهاجرت کنید تا استفاده از UEFI هم امکان پذیر شود.

برای انجام این کار راه های زیادی وجود دارد. به نام مثال ابزار MBR2GPT مایکروسافت مهاجرت از پارتیشن MBR به GPT را امکان پذیر می کند. مایکروسافت می گوید تنها در صورتی که می دانید سیستم شما از UEFI پشتیبانی می کند، این کار را انجام دهید. همچنین احتمالا باید تنظیمات سیستم را طوری تغییر دهید تا کامپیوتر به جای BIOS از طریق UEFI بوت شود.

اگر این تنها مشکل سیستم شما برای نصب ویندوز 11 است، بهتر است این نسخه را به روش Clean Install نصب کنید. در این روش باید تمام اطلاعات موجود در درایو مربوط به نصب ویندوز را پاک کنید و به همین علت بهتر است از اطلاعات مهم خود بک آپ بگیرید. بعد از دانلود فایل های ویندوز 11 و انتقال آن ها به فلش USB یا DVD، می توانید از این روش نسخه نو ویندوز را نصب کنید. البته احتمالا قبل از نصب باید حالت UEFI را فعال کنید. با این کار، ویندوز 11 تمام فایل های سیستمی ویندوز 10 را حذف می کند و سیستم عامل نو در حالت GPT نصب می شود.

ترفندهای رجیستری برای پردازنده های قدیمی و وجود فقط TPM 1.2

اگر تنها مشکل سیستم شما برای نصب ویندوز 11 مربوط به پردازنده های قدیمی یا وجود TPM 1.2 به جای TPM 2.0 است، می توانید از ترفندهای رجیستری ویندوز برای دور زدن این مشکل استفاده کنید.

با انجام این تغییرات، ویندوز 11 بررسی نسخه پردازنده را نادیده می شود و حتی اگر سیستم شما فقط از TPM 1.2 بهره ببرد، می توانید نسخه نو ویندوز را نصب کنید. با این حال، این ترفندها برای دیگر محدودیت ها جوابگو نیستند و مثلا اگر سیستم شما به طور کلی فاقد هرگونه TPM باشد، با انجام این تغییرات در رجیستری نمی توانید ویندوز 11 را نصب کنید.

نکته؛ رجیستری ویندوز بسیار پیچیده است و به همین علت باید مراقبت تغییرات آن باشید. اگر برای ویرایش رجیستری ویندوز راحت نیستید و شک و تردید دارید، بهتر است از انجام این کار اجتناب کنید. با این حال اگر دقیقا مطابق با این راهنما عمل کنید، با مسئله ای روبرو نخواهید شد.

برای آغاز کار، باید کلیدهای Windows+R کیبورد را بفشارید، عبارت regedit را تایپ کنید و در نهایت Enter را بزنید. در نوار آدرس بخش فوقانی، عبارت زیر را وارد کنید؛

HKEY-LOCAL-MACHINESYSTEMSetupMoSetup

در فضای خالی پنل سمت راست راست کلیک کنید و گزینه New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب و در نهایت عبارت زیر را وارد کنید؛

AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU8

بر روی AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU دو بار کلیک کنید و عدد بخش Value را به 1 تغییر دهید و سپس بر روی OK کلیک کنید.

بعد از انجام این تغییرات، سیستم را ریستارت کنید. سپس با استفاده از ابزار Windows 11 Update Assistant می توانید فرایند نصب ویندوز 11 را آغاز کنید و دیگر با ارور مربوط به پردازنده یا TPM 2.0 روبه رو نمی شوید.

نکته؛ بار دیگر باید خاطرنشان کنیم که این ترفند فقط 2 کار را انجام می دهد؛ ویندوز 11 محدودیت های مربوط به پردازنده را نادیده می گیرد و در صورت بهره گیری از TPM 1.2 می توانید نوترین نسخه ویندوز را نصب کنید. اما اگر سیستم شما به طور کلی فاقد TPM است یا از فریم ور UEFI بهره نمی برد، رجیستری در این زمینه نمی تواند کاری انجام دهد.

سیستم بدون TPM، فقدان UEFI یا دیگر مسائل

اگر نکات مطرح شده و ترفند رجیستری برای سیستم شما کافی نیست، اوضاع بسیار پیچیده تر می شود. حتی اگر سیستم شما دارای پردازنده های قدیمی باشد یا فقط از چیپ TPM 1.2 بهره ببرد، از طریق انجام تغییرات در رجیستری می توانید ویندوز 11 را نصب کنید و مایکروسافت در این زمینه چندان سختگیری نمی کند.

از طرف دیگر، اگر سیستم شما فاقد UEFI یا TPM 1.2 است باز هم می توانید از طریق روش های مختلف ویندوز 11 را نصب کنید ولی با این کار سیستم خود را در معرض باگ ها و دریافت نکردن آپدیت های امنیتی روبه رو می کنید. همچنین در این رابطه، گزارش های ضد و نقیضی برای موفقیت کاربران در نصب ویندوز 11 منتشر شده است. از طرف دیگر شاید چند ماه دیگر با نصب یک آپدیت، سیستم شما با صفحه آبی مرگ روبرو شود و احتمالا در نهایت ناچار به نصب دوباره ویندوز 10 خواهید شد.

به همین علت توصیه می کنیم از راهکارهای عجیب و غریب و بسیار پیچیده برای نصب ویندوز 11 دوری کنید. مایکروسافت تا اکتبر 2025 از ویندوز 10 پشتیبانی می کند و اگر در حال حاضر سیستم شما فاقد TPM 1.2 است، پس همین حالا هم بسیار قدیمی محسوب می شود و احتمالا تا آن زمان سیستم خود را تغییر داده اید.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 مهر 1400 بروزرسانی: 29 مهر 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1237

به "چگونه ویندوز 11 را روی کامپیوترهای قدیمی نصب کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ویندوز 11 را روی کامپیوترهای قدیمی نصب کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید