کرونا ماسک توجیه ضد تروریستی تحریم های آمریکا را کنار زد

به گزارش تور ارمنستان، سخنگوی دولت نوشت: واقعیت این است که کرونا یک بعد مغفول تحریم ها را برای افکار عمومی جهانی آشکار کرده و ماسک توجیه ضد تروریستی تحریم را کنار زده است.

کرونا ماسک توجیه ضد تروریستی تحریم های آمریکا را کنار زد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، علی ربیعی در یادداشتی درباره شیوع ویروس کرونا نوشت: دوشنبه گذشته در جلسه سخنگویی دولت هم از جنبه انسانی و هم با درک شرایط مالی ایران آرزو کردم ای کاش تحریم ها نبود تا ما می توانستیم با گشاده دستی در دوران کرونا در کنار مردم قرار بگیریم. قبلا هم در یادداشتی با اشاره به همبسته تحریم و کرونا نوشتم: با توجه به آثار تحریم بر افزایش سقوط دهک های متوسط به دهک های پایین و کاهش قدرت خرید مردم به خصوص کارگران و بازنشستگان و به ویژه کارگران روزمرد و غیررسمی، اقتصاد کرونایی می تواند فقر را عمیق تر کند.

این روزها بازتاب مطالبات حقوق بشری و از جمله حق سلامت و کرامت ایرانیان در حقوق و در دیپلماسی ایرانی اندک اندک نتایج مطلوب خود را آشکار می کند و اگرچه هنوز تا واژگونی دیوار ظالمانه تحریم ها فاصله داریم اما برخی تلاش های ضد ایرانی که بعضا در برخی جریانات رسانه ای خارجی تجلی می یابد نشان می دهد که انگار در ایران اتفاقی نیفتاده و در غرب خبری هست و گویی مقاومت مظلومانه اما درخشان و تمام عیار نظام سلامت کشورمان برضد کرونا، دفاع از تحریم ها را بر سوداگران بازار مرگ از هر زمان دیگر دشوارتر کرده است.

از این رو برخی افراد که به با روکشی از اپوزیسیون علیه ایران و ایرانیان عناد می ورزند، بر مخالفت با حق دسترسی ایرانیان به دارو و تجهیزات پزشکی و به نظام مالی جهانی و به ثروت ها و منابع خود به فغان آمده - من همیشه حساب آن دسته از اپوزیسیون که خود را به مطامع بیگانگان آلوده نکرده و در حفظ منافع ایران و ایرانیان در کنار مردم قرار گرفته اند را با این گروه افراد جدا می دانم و به رغم اختلاف نظر برای آنها احترام قائلم - و می گویند چه نشسته اید که رژیم دامنه نفوذ دیپلماتیک خود را به حیاط خلوت ما در امریکا و اروپا امتداد داده و می رود تا یک بار دیگر جامعه بین الملل را فریب دهد و دامنه تحریم را برچیند و یا کاهش دهد.

واقعیت این است که کرونا یک بعد مغفول تحریم ها را برای افکار عمومی جهانی آشکار کرده و ماسک توجیه ضد تروریستی تحریم را کنار زده و با همه شومی و هولناکی خود نشان داده که این شهروندان کاملا عادی ایران هستند که در موقعیت قربانی و آسیب پذیر قرار می گیرند و اراده معطوف به زندگی یک ملت بسی بزرگتر از آن است که بتوان برچسب تروریستی و یا توسعه طلبانه به آن زد.

حقانیت حقوق بشری و دیپلماتیک ایران اکنون چنان مشروعیت کاذب و جعلی تحریم ها را مخدوش و مختل کرده که برخی لابی های ضد ایرانی به تکاپو افتاده و سعی در انکار واقعیت تحریم ها دارند. اینان در پشت سخنان پمپئو سنگر گرفتند که مدعی است جمهوری اسلامی در سیستم بهداشت و درمان سرمایه گذاری نکرده؛ ادعایی که وجود زیرساخت های سلامت و نیز تلاش های کادر درمانی کشورمان در دشوارترین شرایط و در زیر تیرها و بمباران نامرئی اما ملموس تحریم و در فرایند دفاع میهنی از سلامت و زندگی شهروندان ایرانی پوچی آن را به اثبات رساندند. مقاومت درخشان نظام سلامت کشورمان بر ضد کرونا این پرسش را در معرض داوری نهاد که اگر ایران تحریم نبود و در نتیجه با تمام ظرفیت مالی و امکانات دسترسی به بازار جهانی با کرونا مبارزه می کرد آیا ما نمی توانستیم حتی زودتر از دیگران سرعت پیشروی کرونا را ابتدا کُند و سپس به طور کامل متوقف کنیم؟

لابی های مرگ و جنگ در ابزارهای رسانه ای خود هراسان از به پرسش گرفته شدن مشروعیت تحریم در سطح افکار عمومی جهانی وحتی غرب و امریکا، واژگان کرونای بنفش را به عاریت گرفته: این را در مباحثه تلویزیونی ریچارد نفیو و یکی از اعضای اتاق فکرهای تحریم در پاریس دیدیم: آنجا که طرف آمریکایی این مباحثه که خود از طراحان تحریم در دولت قبلی امریکا بوده چهره ضد بشری تحریم ها را به پرسش گرفت و هم مباحثه فارسی زبان او چنان کم آورد که به استعاره های نژادپرستانه متوسل شد.

اما واقعیت چیز دیگری است: به پرسش گرفته شدن مشروعیت تحریم ها در شرایط کرونایی محصول صرف هزینه های گزاف چندین میلیون دلاری و یا تحریک لابی های ضد تحریم در کنگره و در رسانه های امریکایی توسط یک نیروی خارجی نیست، بازتابی است از نیروی گفتمانی زندگی برضد نیروهای معطوف به مرگ و جنگ.

در این مدت سازمان های مردم نهاد زیادی کنش های داخلی و بین المللی فراوانی به نمایش گذاشتند. از انجمن های مرتبط با بیماران خاص، سازمان های مردم نهاد در حوزه بچه ها کار و معلولان و...که با اعلام دشواری دسترسی به داروهای سازگار با بیمارانشان و بیان فشارهای تحریم بر گروه های هدفشان، مقوله تحریم را در افکار عمومی به چالش کشیدند تا انجمن جامعه شناسی ایران که در نامه ای به تشکل های جهانی به اثر هم افزای تحریم ها و شیوع ویروس کووید-19 اشاره کرده و نوشتند: در سال های گذشته، بخشی از منابعی که در اثر لغو تحریم ها در اختیار ایران قرار گرفته بود، در بخش بهداشت و درمان و گسترش بیمه ­های سلامت، سرمایه گذاری شد. اما خروج یکجانبه امریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید توسط دولت ترامپ باعث شده این سرمایه گذاری ها با کاستی هایی روبرو شود.

امروز کرونا شرایطی را فراهم کرده که موضوع شکستن دیوار تحریم به نفع انسان ها بیش از هر دوره دیگری چهره ظالمانه تحریم را به نمایش گذاشته و می تواند چهره های جنگ طلب در جهان را به عقب براند. نباید عده ای مقابله با تحریم را مربوط به سیاست داخلی بدانند بلکه این امر مربوط به زندگی کارگران و بازنشستگان و فقرا و سالمندان ایرانی است. امروز زمان مناسبی است که تحریم را از مناقشات داخلی حذف کنیم. قطعا جهان پس از کرونا تغییراتی خواهد کرد.

مکانیسم های همکاری بین المللی شاهد دگرگونی هایی خواهد شد. امروز نقش آمریکا در نظام بین الملل رابطه عمودی یکسویه و زورگویانه همراه با فشار مالی، سیاسی و نظامی را رقم زده است. اما شاید در پساکرونا با جهانی چند منظومه روبرو شویم که حقیقت بر مبنای گفتمان آمریکایی پیش نرود. تلاش علیه همبسته تحریم و کرونا باید مرجع حقیقت را از دولت آمریکا به گفتمان زندگی روزمره انسان ها تغییر دهد و مختصات زندگی انسان ها در معرض ویروس تحریم را در دوره شیوع ویروس کرونا بیشتر تبیین کند. می توانیم با گفت و گوی عمومی داخلی و نقش محوری جامعه مدنی یک گفت وگوی ایرانی - بین المللی برای نظام تولید حقیقت را در دوره جدید ایجاد کنیم.

4082/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 348

به "کرونا ماسک توجیه ضد تروریستی تحریم های آمریکا را کنار زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا ماسک توجیه ضد تروریستی تحریم های آمریکا را کنار زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید