کمبود ماسک در شهرستان های کوچک ، قاچاق معکوس ماسک های ایرانی

به گزارش تور ارمنستان، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با تاکید بر لزوم تامین ماسک از داروخانه ها گفت: خبرهایی می رسد مبنی بر اینکه در حوزه ماسک به دلیل اختلاف قیمت و گرانی دلار، قاچاق معکوس وجود دارد.

کمبود ماسک در شهرستان های کوچک ، قاچاق معکوس ماسک های ایرانی

دکتر علی فاطمی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره شرایط توزیع ماسک در داروخانه ها با توجه به اجباری شدن استفاده از آن در اماکن عمومی، گفت: در حال حاضر دو نوع ماسک سوپاپ دار و ماسک های سه لایه پزشکی در داروخانه ها وجود دارد. در عین حال کنترل و نظارت بر روی زنجیره تامین ماسک در اختیار سازمان غذا و دارو است.

وی با بیان اینکه ماسک های سه لایه پزشکی نیز به دو دسته صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم می شوند، افزود: کیفیت ماسک های صنعتی بالاتر است. ماسک های نیمه صنعتی نیز از نظر ظاهری تفاوتی با ماسک های صنعتی نداشته و از روی نحوه دوخت قابل تشخیص هستند. سازمان غذا و دارو ماسک هایی را که کنترل های بیشتری بر رویشان اجرا شده و کنترل کیفی و استرلیزاسیون آن ها تحت نظر مسوول فنی است، به بیمارستان ها و مراکز درمانی ارائه می دهند. در عین حال بخشی از ماسک ها هم در اختیار داروخانه ها قرار می گیرد که بخشی از آن ها تولید نیمه صنعتی داشته و استانداردهای حداقلی را دارا هستند و مردم می توانند با خیال راحت از آن ها استفاده کنند.

ماسک را از داروخانه تهیه کنید

فاطمی با بیان اینکه توصیه ما این است که مردم برای تهیه ماسک به داروخانه مراجعه کنند، افزود: زیرا بسیاری از ماسک هایی که در بازار وجود دارند، تقلبی هستند. البته شاید در ظاهر تفاوتی با ماسک های استاندارد نداشته باشند، اما عملا زمانی که بررسی می کنیم، می بینیم که فیلتر لازم و لایه سوم که می تواند تا 90 درصد از ورود ویروس جلوگیری کند، در این ماسک ها وجود ندارد. بنابراین مردم برای تهیه ماسک حتما به داروخانه ها مراجعه کنند.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: در عین حال توزیع ماسک در داروخانه ها در همه استان ها تکافو نمی کند. در شهرهایی مانند پایتخت مشکل توزیع و تامین ماسک بسیار کمتر است، اما در شهرستان ها و شهرهای کوچک مشکل بیشتری وجود دارد و سیستم توزیع تکافوی نیاز را نمی کند.

فاطمی اظهار کرد: در عین حال خبرهایی می رسد مبنی بر اینکه در حوزه ماسک یک قاچاق معکوسی وجود دارد؛ به طوری که برخی به علت اختلاف قیمتی که وجود دارد و گرانی دلار، بخشی از ماسک ها را از کشور خارج می کنند. عکس ها و فیلم هایی دیده شده که ماسک های ایرانی در برخی کشورها وجود دارد. البته در روز حدود شش تا هفت میلیون ماسک سه لایه پزشکی در کشور تولید می شود، اما باید به این موارد و مسائل نیز توجه داشت.

در شرایط کرونا ماسک سوپاپ دار توصیه نمی شود

وی تاکید کرد: باید توجه کرد که در شرایط کرونا استفاده از ماسک های سوپاپ دار خیلی توصیه نمی شود. زیرا اگر بیمار مبتلا به کووید19 از این ماسک ها استفاده کند، امکان انتقال بیماری زیاد است. بر همین اساس بهتر است افراد عادی از ماسک های سه لایه و پزشکی استفاده کنند.

فاطمی با بیان اینکه رسما صادرات ماسک بدون مجوز سازمان غذا و دارو ممنوع است، گفت: در عین حال قیمت رسمی که سازمان غذا و دارو برای ماسک های سه لایه پزشکی اعلام کرده است، 1600 تومان است که با همین قیمت در داروخانه ها فروخته می شود. در عین حال در تهران کمبودی از نظر ماسک نداریم، اما بعضا در برخی استان ها و شهرستان ها کمبودهایی دیده می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 506

به "کمبود ماسک در شهرستان های کوچک ، قاچاق معکوس ماسک های ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود ماسک در شهرستان های کوچک ، قاچاق معکوس ماسک های ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید