80 درصد بچه ها کار در تهران ایرانی نیستند

به گزارش تور ارمنستان، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: در سال های اخیر 55 درصد بچه ها کار و خیابان که جذب شده بودند، غیر ایرانی هستند.

80 درصد بچه ها کار در تهران ایرانی نیستند

به گزارش خبرنگاران، حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، در مورد شرایط بچه ها کار و خیابان، اظهار کرد: آیین نامه ساماندهی بچه ها خیابانی در سال 84 در هیأت دولت تصویب شد. همچنین در سال 78 برنامه توسعه ششم نیز اهداف کمی را برای میزان پذیرش بچه ها کار و خیابان قرار داد که در ماده 80 هم سازمان بهزیستی مکلف شده با همکاری سایر دستگاه ها در این خصوص اقدام کند.

فرید با اشاره به اینکه طرح های مختلفی تا به امروز برای اجرای این برنامه دنبال شده است، اضافه نمود: دو نکته که در مورد همه مسائل اجتماعی باید مطرح شود و مورد توجه باشد، این است که تصویر آسیب های اجتماعی به مرور زمان با عوامل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ممکن است تغییر کند، برای مثال در سال 84 عمده بچه ها خیابانی در کشور ایرانی بودند، اما به مرور زمان و در سال های اخیر 55 درصد بچه ها کار و خیابان که جذب شده بودند غیر ایرانی هستند که این میزان در تهران به بیش از 80 درصد رسید.

وی با بیان اینکه برای اینکه چرخه آسیب را متوقف کنیم باید فرآیند ساماندهی و توانمندسازی را تا انتهای آن انجام دهیم، ادامه داد: در حوزه مسائل اجتماعی بخشی تحت عنوان شناسایی و جذب وجود دارد، اما بعد باید با اقدامات توانمندسازی باید کاری کنیم دوباره شاهد ورود فرد به خیابان نباشیم.

فرید با بیان اینکه برای حل این موضوع نمی توان نسخه واحدی داد، شرح داد: این بچه ها از خانواده های متنوعی هستند و به دلایل متعدد مثل فقر یا از کار افتادگی سرپرست، اعتیاد والدین یا بهره کشی و کرایه شدن وارد چرخه کار شده اند. برای هر کدام از این موارد باید نسخه خاص هر فرد را تجویز کنیم که همان مدیریت مورد است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه با هر گونه کار کودک زیر 15 سال به ویژه کودک فعال در زباله گردی مخالفیم، شرح داد: زباله گردی بدترین شکل کار کودک است، چراکه کودکی که باید آموزش ببیند، سبک زندگی را بیاموزد و کودکی کند، در خیابان جایگاه بزرگسال را می گیرد و با اینکه جسم و روانش کودک است، وارد بزرگسالی می شود که عوارض جبران نشدنی زیادی دارد و این مورد در مورد بچه ها زباله گرد خیلی مهم تر است.

فرید اضافه نمود: طبق قوانین بین المللی، کار کودک برای سنین 15 تا 18 سال اشکال ندارد، البته منظور کاری است که به روان و جسم و شخصیت کودک آسیب نزند.

فرید به چالش های اصلی مقابله با کار بچه ها اشاره کرد و گفت: در یک بخش بچه های هستند که به طور غیرمجاز وارد کشور می شوند، یعنی هر چقدر به بچه ها خدمات دهیم، اگر بخش ورودی متوقف نشود تعداد آن ها افزایش می یابد و در این حالت سیستمی که فکر پیشگیری نباشد، کمر خم می کند یا کیفیت کارش پایین می آید.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه معتقدیم وجود کودک در خیابان مساوی کودک آزاری است و کودک نمی تواند به ظرفیت های بالقوه خودش برسد، شرح داد: بسیاری از بچه ها هویت تعیینی ندارند، یعنی یا اسناد هویتی ندارند یا اسامی مشابه دارند یا هر بار اسم جدیدی را عنوان می کنند. به همین دلیل بر اساس اسم و ... نمی توان کاری کرد، اما با استفاده از احراز هویت مثل اسکن عنبیه می توان کاری کرد که کودکی که وارد بهزیستی شده است و بعدا خارج می شود، در صورتی که او را مجددا مشاهده کردیم بدانیم این کودک کدام کودک است و از اول چرخه را شروع نکنیم.

فرید ادامه داد: چالش دیگر در مورد اتباع است. تقریبا از بچه ها غیر ایرانی که وارد سیستم بهزیستی می شوند بیش از 70 درصد اوراق هویتی ندارند یا اوراق هویتی آن ها معتبر نیست. در واقع یا عبور یا حضور غیر مجاز دارند. طی جلساتی با اداره اتباع خواستیم تا آن ها را تعیین تکلیف کنند. به هر حال کودکی که وارد شده است نباید مورد استثمار و بهره کشی قرار گیرد. ما نباید شاهد این برده داری نوین باشیم و کاری نکنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 518

به "80 درصد بچه ها کار در تهران ایرانی نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد بچه ها کار در تهران ایرانی نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید