کوشش دلالان در ایجاد بازار سیاه برای برنج سفید بومی

به گزارش تور ارمنستان، خبرنگاران/گیلان مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر گفت: دلالان با خرید یکباره محصول از کشاورزان بلافاصله پس از برداشت برنج شرایط کمبود برنج را در بازار ایجاد می نمایند و با سیاه جلوه دادن آن راه برای واردات برنج خارجی باز می نمایند.

کوشش دلالان در ایجاد بازار سیاه برای برنج سفید بومی

فرامرز آصفی در گفت گو با خبرنگاران گفت: برداشت برنج در شالیزارهای این شهرستان به اتمام رسیده است و کشاورزان آماده پرورش راتون یا کشت دیگر محصولات کشاورزی در مزارع برنج خود هستند.

وی با بیان اینکه افزایش عایدی برنجکاران یکی از اهداف مهم جهادکشاورزی این شهرستان است، اضافه نمود: افزایش پرروش راتون و کشت دوم دیگر محصولات کشاورزی در شالیزارها به تحقق این امر یاری موثری می نماید.

آصفی ادامه داد: بعضی از کشاورزان ما برای خرید سم و کود در طول مرحله داشت برنج از واسطه ها پول قرض گرفته آمد،مجبور شدند بلافاصله پس از برداشت برنج محصولاتشان بفروشند و به این ترتیب در حال حاضر برنج چندانی روی دست کشاورزان نمانده است.

وی با بیان اینکه اغلب واسطه ها برنج را از کشاورزان بلافاصله پس از برداشت محصول می خرند و تا زمان گران شدن برنج آن را نگه می دارند و اینگونه بدون رنج فراوری برنج از فروش این محصول سود خوبی را به جیب می زنند، گفت: واسطه ها نه تنها در رنج فراوری برنج سهیم نیستند و فقط در سود آن نفع می برند بلکه با خریدهای عمده موجب سیاه شدن برنج سفید می شوند.

سواستفاده واسطه ها از بی پولی کشاورز هنگام داشت برنج

مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر توضیح داد: متاسفانه همواره این مشکل وجود دارد، کشاورز پول ندارد و واسطه از بی پولی برنجکار سوء استفاده می نماید.

وی گفت: در حال حاضر تقاضا برای خرید برنج زیاد است و این امر باعث شده در بازار کمبود این محصول احساس گردد.

آصفی گفت: برای برون رفت از این مشکل یکی از کارهایی که باید به آن عادت کنیم الگو گرفتن از کشورهایی است که در زنجیره برنج توانستند پیروز عمل نمایند و واسطه ها را حذف نمایند.

وی با اشاره به اینکه لازم است برای تحقق این امر سیاست بخش کشاورزی در کشور ما عوض گردد، اضافه نمود: برای حمایت کشاورزان باید برنج به قیمت روز خریداری گردد و پس از عمال سوبسید از سوی دولت با قیمت مناسب در بازار عرضه گردد.

احتیاج مبرم برنج گیلان به حمایت دولت

مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر توضیح داد: برنج محصول استراتژیک است و احتیاج به اختصاص سوبسید از سوی دولت دارد تا به این ترتیب بتوان کشاورزان را یاری کرد.

وی گفت: شالیزارها باید برای نسل آینده حفظ گردد و برای تحقق این امر باید برنج کاری را در شالیزار مالی تر کنیم تا حفاظت از آن به وسیله روستایی ها صورت گیرد و برای رسیدن به این هدف مهم چشم امید مردم و برنج گیلان به دولت تازه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 شهریور 1400 بروزرسانی: 23 شهریور 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1197

به "کوشش دلالان در ایجاد بازار سیاه برای برنج سفید بومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش دلالان در ایجاد بازار سیاه برای برنج سفید بومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید