جزئیات بازگشایی مدارس؛ حضور در مدارس اجباری نیست

به گزارش تور ارمنستان، تهران (پانا) - براساس تصمیم جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، حضور دانش آموزان از اول بهمن ماه در مدارس اختیاری است.

جزئیات بازگشایی مدارس؛ حضور در مدارس اجباری نیست

قرار است براساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، پس از هفته ها آموزش کاملا غیرحضوری به دلیل شیوع ویروس کرونا، مدارس برخی پایه های تحصیلی در مناطق آبی و زرد آموزش حضوری را از سر بگیرند؛ براساس تصمیمات وزارت آموزش و پرورش این آموزش ها از 4 شنبه اول بهمن ماه آغاز می شود.

محسن حاجی میرزایی درباره نحوه بازگشایی مدارس گفته است: در ستاد ملی کرونا 3 تصمیم مهم درباره آموزش و پرورش گرفته شده است؛ در تصمیم اول بنا شد کادر اداری و اجرایی در تمام مدارس کشور به جز مناطق قرمز از ابتدای بهمن ماه در مدرسه حضور داشته باشند چرا که حلقه ارتباط و اتصال ما با معلمان و دانش آموزان هستند بنابراین برای کنترل اوضاع باید در مدرسه باشند.

وی درباره تصمیم دوم گفت: تصمیم دوم این است که در پایه های اول و دوم ابتدایی که امکان آموزش از طریق فضای مجازی به نحو مناسب مهیا نیست و به آموزش حضوری دانش آموزان نیاز است در شهرهای زرد و آبی تمام مدارس ابتدایی در پایه های اول و دوم باز هستند؛ در مدارسی که تعداد دانش آموزان در کلاس های درس بیش از 10 نفر است دانش آموزان با مدیریت شورای مدرسه در روزهای هفته توزیع می شوند تا همه از آموزش حضوری بهره مند شوند.

وزیر آموزش و پرورش درباره تصمیم سوم بیان نمود: مقرر شد در مدارسی که تعداد دانش آموزان کمتر از 50 نفر است در تمام مقاطع تحصیلی و تمام پایه ها کلاس های درس حضوری باشد با توجه به اینکه تعداد دانش آموزان کم است امکان رعایت دستورالعمل های بهداشتی وجود دارد.

حاجی میرزایی مطرح نمود: برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی، جمعیت دانش آموزان در کلاس های درس باید 10 نفر باشد و مجاز نیستند تعداد بیشتری را به کلاس های درس بیاورند، مدارس تا اول بهمن فرصت دارند برنامه ریزی لازم را انجام داده و خانواده ها را آگاه کنند که فرزندشان در چه روزی باید در مدرسه حاضر باشد.

وزیر آموزش و پرورش به شروط بازگشایی مدارس نیز اشاره کرد و گفت: مدارس باید در تمام مناطق به جز مناطق قرمز باز باشند و کادر اداری و اجرایی در مدرسه حضور داشته باشند اگر به دنبال مدرسه محوری هستیم زمانش اکنون است. دانش آموزان پایه اول و دوم ابتدایی باید به مدرسه بفرایند و حداکثر باید 10 نفر در کلاس باشند. سلامت دانش آموزان برای ما بسیار اهمیت دارد ما با این کار سلامت و آموزش را قابل اهمیت می دانیم.

بدین ترتیب در اجرای مصوبات پنجاه و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، درخصوص آموزش حضوری پایه های اول و دوم ابتدایی، دروس کارگاهی هنرستان ها و مدارس دارای جمعیت کمتر از 50 دانش آموز، از سوی محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل بازگشایی کلاس ها و مدارس مذکور از اول بهمن ماه سال جاری در 6 بند و بارعایت پروتکل های بهداشتی به ادارات کل استان ارسال شده است.

آموزش های مجازی در ابتدایی نمی تواند منبع خوبی برای یادگیری دانش آموزان باشد

رضوان حکیم زاده نیز درباره بازگشایی مدارس گفت: آموزش های مجازی در دوره ابتدایی نمی تواند منبع خوبی برای یادگیری دانش آموزان باشد و آموزش حضوری در در روز هایی محدود نیز در این راستا کمک کننده است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش به روال حضور دانش آموزان در مدارس اشاره و مطرح نمود: در هیچ شرایطی نباید بیش از 10 نفر دانش آموز در کلاس های درس حضور پیدا کنند همچنین شورای مدرسه در مورد زمان حضور در هفته، زمان برگزاری کلاس و ساعات ورود و خروج تصمیم گیری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه حضور یک ساعت در هفته دانش آموزان ابتدایی در فرایند یادگیری آن ها تاثیرگذار خواهد بود اظهار امیدواری کرد شرایط به گونه ای پیش رود که بتوانیم زمان آموزش را بیشتر کنیم و آموزش حضوری را به سایر مقاطع تحصیلی نیز تعمیم دهیم.

استفاده از ماسک در کلاس درس الزامی است

حکیم زاده درباره شیوه نامه بهداشتی در نظر گرفته شده درجهت آموزش حضوری بیان نمود: رعایت نکات بهداشتی از سوی مدرسه و دانش آموزان باید رعایت شود و استفاده از ماسک در کلاس درس الزامی است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره الزام یا اختیار حضور دانش آموزان از اول بهمن ماه مطرح نمود: این موضوع در اختیار شورای مدرسه است، اما با توجه به اشتیاقی که از خانواده ها دیدیم احتمال می دهیم با این موضوع موافق باشند. توصیه می کنیم خانواده ها درباره سرویس مدارس همراهی لازم را داشته باشند.

حضور دانش آموزان در مدارس اجباری نیست

اما براساس تصمیم جدید ستاد مقابه با کرونا، برای پایه های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختکمک خانواده ها می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه درباره مدارس هم سوالات زیادی طی هفته گذشته مطرح شده است اظهار کرد: به عنوان سخنگوی ستاد ملی اعلام می کنم که مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری برگزار نخواهد شد. برای پایه های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختکمک خانواده ها می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند و به ویژه مدارسی که تعداد دانش آموزان کم است. کلاس کمتر از 10 نفر و مدرسه با جمعیت کمتر از 50 نفر هم جز شاخص هایی بود که اعلام شد. برنامه ریزی خود آموزش و پروش حداکثر 2 روز در هفته و یکی 2 ساعت در هر روز است که آن هم اصلا اجباری نیست اما حضور کادر مدرسه، مدیریت و کارکنان در مدرسه به عهده خود آموزش و پرورش است و خودشان تصمیم می گیرند که به چه صورت خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 848

به "جزئیات بازگشایی مدارس؛ حضور در مدارس اجباری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات بازگشایی مدارس؛ حضور در مدارس اجباری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید