خبرنگاران انتقاد شدید مسکو از تحریم های جدید ضد روسی اتحادیه اروپا

به گزارش تور ارمنستان، مسکو - خبرنگاران - وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای از تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه مسکو در مساله الکسی ناوالنی فعال روس بشدت انتقاد کرد و آن رال تاسف آور و دخالت آشکار در امور این کشور خواند.

خبرنگاران انتقاد شدید مسکو از تحریم های جدید ضد روسی اتحادیه اروپا

با ما سفر کنید و با اروپا تور ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، وزارت امور خارجه روسیه دوشنبه شب در بیانیه ای اضافه کرد: تصمیم جدید شورای امور خارجه اتحادیه اروپا برای اتخاذ تحریم های جدید یکجانبه و غیرقانونی در خصوص اتباع روسی به بهانه واهی تاسف آور است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: یک فرصت دیگر برای بازنگری در سیاست تحریم و فشار در خصوص روسیه که در سال های اخیر عدم کارایی آن اثبات شده است، از دست رفت. بجای این با پیروی از نظم بلوکی و دیدگاه های کهنه در خصوص روسیه، در بروکسل بار دیگر بر دگمه تحریم فشار می دهند. در این حال برخلاف منطق در ابتدا تصمیم سیاسی گرفته می گردد و برای آن خودسرانه نامزدهای برای مجازات انتخاب می گردد.

این بیانیه یادآورشد: تکرار درخواست غیرقانونی برای آزادی الکسی ناوالنی که به حبس محکوم شده است غیرقابل قبول است و این گونه اقدام ها در عرصه بین المللی مداخله در امور داخلی کشور مستقل نامیده می گردد.

به گزارش اسپوتنیک،جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه روز دوشنبه در بروکسل موافقت کردند که تحریم هایی را علیه اشخاص روسی در موضوع الکسی ناوالنی گسترش دهند.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: با توجه به شرایط پیرامون ناوالنی، ما به توافقی درباره اقدامات محدود نماینده علیه افرادی که در دستگیری، مجازات و آزار و اذیت او بودند، رسیدیم.

بورل اضافه کرد: برای این منظور ما برای اولین بار در نظر داریم رژیم جدید تحریم را برای نقض حقوق بشر اعمال کنیم. به گفته وی، کار از روز دوشنبه شروع می گردد و یک هفته طول می کشد. بورل گفت: امیدوارم که بیش از یک هفته طول نکشد.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز روز دوشنبه گفت که وزیران اتحادیه اروپا تصمیمی گرفته اند تا فورا تحریم های بیشتری را علیه روسیه اعمال نمایند.

از همتایان اروپایی خود خواست به تحریم های جدید علیه روسیه به دلیل زندانی کردن الکسی ناوالنی و سرکوب اعتراضات چراغ سبز نشان دهند.

به گزارش خبرنگاران، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا برای تحریم بیشتر علیه روسیه رایزنی می نمایند. نشریه تاگس شاو آلمان روز دوشنبه نوشت: اعلام حکم چندین سال زندان برای ناوالنی از سوی دستگاه قضایی روسیه علت اصلی تصمیم گیری اتحادیه اروپا در خصوص تحریم های بیشتر علیه روسیه خواهد بود. وزیران خارجه 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در حالی قرار است امروز در این خصوص گفتگو نمایند که آلمان ، لیتوانی و لوکزامبورگ موافق تحریم های بیشتر علیه مسکو هستند.

در همین رابطه هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان از لزوم حمایت دیگر اعضای اتحادیه اروپا از تحریم های بیشتر علیه روسیه سخن گفته است. بر این اساس پس از محکومیت الکسی ناوالنی ، منتقد کرملین و این واقعیت که وی مجبور است دوران حبس خود را در یک اردوگاه بگذراند ، دوباره مسئله تحریم ها مطرح می گردد. ماس پیش از شروع نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: من هوادار این هستم که در اینجا چنین مجازاتی معین و فهرست افراد تهیه گردد.

به گفته وی، اتحادیه اروپا همچنان در خصوص راه های حفظ گفت و گوی سازنده با روسیه صحبت خواهد نمود. ماس اضافه کرد: ما برای حل بسیاری از منازع های بین المللی به روسیه احتیاج داریم. هر چند روابط اتحادیه اروپا و روسیه در حال حاضر در پایین ترین سطح قرار گرفته است.

انتظار می رود اتحادیه اروپا در ماه آینده ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی های متحدان پوتین را اجرایی کند.

روز گذشته نیز گروهی از وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا با لئونید ولکوف رییس دفتر ناوالنی در بروکسل ملاقات کردند تا پرونده خود را برای اقدامات تنبیهی علیه روسیه که پس از الحاق کریمه در سال 2014 تحت تحریم های مالی غرب است ، تکمیل نمایند. گابریلیوس لندزبرگیس، وزیر امور خارجه لیتوانی پس از نشست روز یکشنبه گفت: ما نمی توانیم چشم خود را بر نقض آشکار حقوق بشر در روسیه ببندیم.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا همچنین قرار است با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده تماس تصویری برقرار نمایند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه سه روز پیش آمادگی کشورش را برای قطع روابط با اتحادیه اروپا در صورت اعمال تحریم علیه مسکو اعلام نموده بود.

وی در گفت وگو با ولادیمیر سالاویف مجری سیاسی شبکه تلویزیونی روسیه-یک که از کانال یوتیوب سالاویف لایو و سایت وزارت خارجه روسیه منتشر شد، در واکنش به این پرسش که آیا ما به سوی قطع روابط با اتحادیه اروپا حرکت می کنیم، گفت: ما بر این باوریم که برای چنین شرایطی (قطع روابط روسیه با اتحادیه اروپا) آماده هستیم.

وی اضافه کرد: ما در صورتی که یک باردیگر ببینیم (در گذشته بارها شاهد بودیم) که اگر در حوزه ای روسیه را تحریم می نمایند و ریسک و خطر برای اقتصاد این کشور ازجمله در حساس ترین عرصه ها ایجاد می نمایند، چنین واقعه ای رخ خواهد داد.

ناوالنی یکی از اصلی ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 2018 میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت سال 2020 (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری گفتند : نشانه هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با آنالیز نمونه های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین گفت که در خصوص وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

روسیه این ادعای آلمان و نیز سوئد و هلند در خصوص مسمومیت ناوالنی را رد کرد و این فعال سیاسی مخالف دولت مسکو در بازگشت از برلین در روز 17 ماه ژانویه در مسکو دستگیر و به سه سال و نیم زندان محکوم کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 967

به "خبرنگاران انتقاد شدید مسکو از تحریم های جدید ضد روسی اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انتقاد شدید مسکو از تحریم های جدید ضد روسی اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید