خبرنگاران ضرورت آموزش ترکیبی در پساکرونا

به گزارش تور ارمنستان، تهران- خبرنگاران- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: کرونا باعث شد آموزش ها در دانشگاه و مدارس مجازی دنبال شود و البته این مدل آموزش با انتقاد برخی والدین دانش آموزان روبرو شد.

خبرنگاران ضرورت آموزش ترکیبی در پساکرونا

روزنامه ایران یکشنبه 26 بهمن در یادداشتی به قلم علی اصغر فانی وزیر اسبق آموزش و پرورش، آورده است: چرا که برخی والدین بر این باورند آموزش مجازی موجب افت تحصیلی دانش آموزان شده است. می خواهم این سؤال را بپرسم که اگر ما این مدل آموزش را ارائه نمی دادیم، چه باید می کردیم؟ مگر می گردد آموزش را متوقف کرد؟ باید تأکید کنم که وزارت آموزش و پرورش ناچار بود که آموزش را یا به صورت مجازی یا بر اساس مدل تلویزیونی ادامه دهد و فکر هم می کنم آموزش و پرورش در این یک سال اخیر به اندازه 15 سال در آموزش های الکترونیک پیشرفت داشته است.

ما شاهد دستاورد خوبی در حوزه آموزش مجازی بودیم. با این حال هر کدام از این روش های آموزش نقاط قوت و ضعفی دارد که می گردد درباره اش حرف زد. درباره آموزش مجازی باید گفت که هیچ کدام از مدل های آموزش جای معلم را نمی گیرد و ما هم این حرف را می پذیریم که پیشرفته ترین فناوری ها جای معلم را نمی گیرد.

معلم در کلاس درس با تعاملات چهره به چهره هم دانش آموزش را تربیت و هم آموزش می دهد، اما در این مدل آموزش تعامل چهره به چهره نیست و حالا می بینیم که دانش آموزان پایه اول و دوم افت داشتند. لذا ما باید برای پایه اول و دوم ابتدایی تدبیر ویژه ای بیندیشیم. من در شورای عالی آموزش و پرورش حداقل دو بار این تذکر را دادم که دانش آموزان پایه اول و دوم نمی توانند از امکانات فضای مجازی استفاده کنند، یعنی هنوز خواندن و نوشتن نمی دانند و پیشنهادم این است که دانش آموزان را به گروه های کوچک تر 5 یا 6 نفر تقسیم کنیم و از مادرهای دانش آموزان هم بخواهیم همراه فرزندان شان هفته ای دو روز و در مدت زمانی یک ساعته در مدرسه حاضر شوند.

این اقدام موجب می گردد معلم، دانش آموزانش را بشناسد و هم اینکه مادرها هم به کمک آموزش و پرورش می آیند. چرا که بیشتر مادرها سواد دارند و فقط روش تدریس را نمی دانند، مادرها نمی دانند که چگونه باید یک مفهوم را به دانش آموز یاد دهند. مادرها هنگامی که بچه ها آموزش می گیرند در کلاس حضور دارند و می بینند که چطور معلم آموزش می دهد، آنها هم در خانه معلم یار و همکار معلم در امر آموزش می شوند.

من هنوز این پیشنهاد را توصیه می کنم. برخی نقاط کشور هم که اصلاً بیماری کرونا وجود ندارد، مدارس باید دایر باشد. البته معتقدم که در آینده و پساکرونا دیگر آموزش و پرورش به دوران قبل از کرونا برنمی گردد، بلکه آموزش ترکیبی خواهیم داشت. یعنی بخشی از مباحث به شکل حضوری و بخش دیگر به شکل مجازی ارائه خواهد شد.

در شورای عالی آموزش و پرورش به آقای وزیر پیشنهاد دادم تیمی را تشکیل دهند که روی پساکرونا و آموزش و پرورش کار کنند. مدل های آموزش را ارائه دهند که ما چگونه آموزش و پرورشی را پس از کرونا داشته باشیم. خودم پیش بینی آموزش و پرورش ترکیبی را دارم، البته این مدل آموزش نیاز به آیین نامه، قوانین و آموزش معلمان دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 930

به "خبرنگاران ضرورت آموزش ترکیبی در پساکرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ضرورت آموزش ترکیبی در پساکرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید