شکایت رسمی ایران از کره جنوبی کلید خورد

به گزارش تور ارمنستان، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی گفت: صحبت های متفاوتی در این باره اجرا شده که نشان می دهد چیزی بین 6 تا 9 میلیارد دلار پول ایران در کره آزاد نشده است، اما آن رقمی که اتاق بر روی آن تاکید دارد، 8.5 میلیارد دلار است.

شکایت رسمی ایران از کره جنوبی کلید خورد

به گزارش ایلنا، براساس شنیده ها بانک مرکزی ایران در حال شروع مقدمات شکایت از کره جنوبی بابت عدم آزادسازی پول های کشورمان است در حالی که کره ای ها بسیار مصر هستند که کار به شکایت نکشد و برای حسن روابط بین دو کشور پیشنهاد ارایه کالا ها و اقلام دارویی نموده اند.

گویا چندی پیش با جدیت ایران در مقابل کره جنوبی برای آزادسازی دلار های حبس شده کشورمان، کره محموله 500 هزار دلاری دارو برای ارسال به ایران آماده کرد، اما ایران پذیرش این محموله را منوط بر موافقت وزارت بهداشت کشورمان بیان کرد و هنوز هم مذاکرات برای دریافت این محموله نتیجه ای نداشته است.

هر چند تصور کره این است که با این پیشنهادات می تواند سختگیری های ایران برای پرداخت پول های بلوکه شده را کم کند، اما شنیده ها حاکی از آن است که بانک مرکزی کشورمان مقدمات شکایت از کره را شروع نموده است. طبق گفته ها آخرین گزینه ما در برابر کره شکایت است و کره هم به شدت مصر است تا رفع سازی مشکل دو کشور از کانال شکایت پیگیری نشود.

حسین تنهایی رییس اتاق ایران و کره جنوبی درباره روابط بین دو کشور بحث از شکایت ایران از کره گفت: در حال حاضر بین دو کشور رابطه مالی قابل توجهی وجود ندارد و می توان گفت روابط مالی ایران و کره تعطیل شده است. عملا ارتباطی با کره ای ها نداریم و فقط با چند شرکت بخش خصوصی کوچک و بسیار متوسط کره ای در مباحث کالا های دارویی ارتباطاتی باقی مانده است.

وی ادامه داد: در حالی که قبلا فقط در اتاق بازرگانی با 160 شرکت کره ای که تعدادی از آن ها از شرکت های بسیار عظیم کره بودند، روابط مالی داشتیم، اما امروز تمام شرکت های عظیم، ایران را ترک نموده اند و فقط بعضی از شرکت های کوچک روابط را ادامه می دهند که حجم آن هم ناچیز است.

رییس اتاق ایران و کره جنوبی تاکید نمود: با مجموعه این شرایط طبیعی و منطقی است که بخواهیم بحث شکایت را دنبال کنیم.

تنهایی با اشاره به ارسال محموله دارویی وعده داده شده از سوی کره جنوبی گفت: متاسفانه این موضوع هم فقط در حد حرف بود و هنوز هم اقدامی انجام نشده است.

وی درباره میزان پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: صحبت های متفاوتی در این باره اجرا شده که نشان می دهد چیزی بین 6 تا 9 میلیارد دلار پول ایران در کره آزاد نشده است، اما آن رقمی که اتاق بر روی آن تاکید دارد، 8.5 میلیارد دلار است.

تنهایی با اشاره به ارزش محموله دارویی کره که قرار است به ایران ارسال کند، ادامه داد: کره قول داده بود که حداقل 50 میلیون دلار را در قالب اقلام دارویی به ایران بازگرداند، اما این رقم به 2 میلیون دلار هم نرسید.

رییس اتاق ایران و کره با بیان اینکه پیشنهادات متعددی به کره ای ها برای بازگرداندن پول های ایران داشته ایم، گفت: یکی از پیشنهادات ما بحث تهاتر این پول با کالا هایی مانند خودرو، مواد اولیه، لوازم خانگی، قطعات خودرو، پتروشیمی و کاغذ و پزشکی و ... بوده که با این کالا ها می توان بخشی از این پول های ایران را تهاتر کرد.

وی ادامه داد: پیشنهاد دادیم در هر دو کشور بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی موضوع تهاتر را دنبال نمایند تا مشمول تحریم ها قرار نگیرند، اما کره ای ها موافقت نکردند و گفتند از آنجایی که این پول متعلق به بانک مرکزی ایران است نمی توان از این جهت، این اقدام را انجام داد.

تنهایی تاکید نمود: در دوره ای که آمریکا از برجام خارج نشده بود تعاملات بین دو کشور انجام می شد و در طول دو سال گذشته این مشکل بین دو کشور ایجاد شده است. باید توجه داشته باشیم که کره جنوبی از کشور هایی بود که وقتی تمام اروپا از روابط مالی با ایران کنار رفت، با ایران در حجم بالایی رابطه مالی داشت.

رییس اتاق ایران و کره جنوبی تاکید نمود: با فشار حداکثری امریکا، کره جنوبی می ترسد اگر حمایت امریکا را نداشته باشد، مورد حمله کره شمالی قرار بگیرد. به همین دلیل نمی تواند حمایت امریکا را از دست بدهد.

وی با بیان اینکه شکایت ایران از کره زمانبر خواهد بود، اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که تا ماه نوامبر صبر کنیم تا نتیجه انتخابات آمریکا تعیین شود چراکه در صورت کاهش فشار تحریم بر ایران روابط بین ایران و کره به حالت عادی بر می شود. باید توجه داشته باشیم که گفته می شود احتمال اینکه ترامپ برنده انتخابات نشود زیاد است و اگر بایدن رییس جمهور آمریکا شود، می توان انتظار داشت فشار تحریم ها بر ایران کمتر شود؛ بنابراین منطقی است که تا نوامبر برای شکایت از کره جنوبی صبر کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 568

به "شکایت رسمی ایران از کره جنوبی کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت رسمی ایران از کره جنوبی کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید