ویزیت نو پزشکان در سال 1402 چقدر شد؟ ، فهرست نرخ ها در بخش های خصوصی، دولتی و خیریه ، ویزیت زیر 7 ساله ها 20 درصد گران تر از بزرگ ترها

به گزارش تور ارمنستان، دبیر شورای عالی بیمه سلامت جزئیات تعرفه های پزشکی را در در بخش های دولتی، غیردولتی و خیریه و بعلاوه درمان اعتیاد و بچه ها در سال 1402 تشریح کرد.

ویزیت نو پزشکان در سال 1402 چقدر شد؟ ، فهرست نرخ ها در بخش های خصوصی، دولتی و خیریه ، ویزیت زیر 7 ساله ها 20 درصد گران تر از بزرگ ترها

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمودرضا محقق دبیر شورای عالی بیمه سلامت درباره جزئیات تعرفه های پزشکی سال 1402 که از سوی هیات دولت ابلاغ شده است، گفت: در آذر ماه سال گذشته، شورای عالی بیمه سلامت بحث مفصلی را در حوزه کارشناسی تعرفه های پزشکی 1402 انجام داد و رشد گلوبال 40 درصدی تعرفه های پزشکی را پیشنهاد داد.

وی اضافه نمود: این پیشنهاد به سازمان برنامه و بودجه اعلام شد و انتظار می رفت که قبل از سال تازه، به تایید و تصویب هیات دولت برسد که این اتفاق نیفتاد. بر این اساس در اولین جلسه هیات دولت در سال تازه در روز ششم فروردین ماه رشد گلوبال و کلی 25 درصدی برای تعرفه های پزشکی سال 1402 مصوب و ابلاغ شد.

  • جزئیات نرخ ویزیت پزشکان عمومی و متخصص در سال تازه | تعرفه های پزشکی 1402 اعلام شد

شرایط فرانشیز پرداختی مردم در امسال و ادامه روند کاهشی آن

محقق درباره شرایط پرداخت فرانشیز و پرداخت از جیب مردم در تعرفه های پزشکی امسال، گفت: باتوجه به اینکه در تعرفه های پزشکی سال گذشته کاهش قابل ملاحظه ای در فرانشیز ایجاد شده بود، همان روند نیز در امسال ادامه یافت. بر این اساس در بیماران بستری مقدار فرانشیز 10 درصد و در بخش سرپایی 30 درصد است. بعلاوه در بیمارانی که در سه دهک اول درآمدی قرار دارند، مقدار فرانشیز در بستری 5 درصد و در بخش سرپایی 15 درصد است.

آنالیز اجرای طرح پزشک خانواده و رایگان شدن بستری

وی ادامه داد: در عین حال در قانون بودجه امسال یکسری تکالیف برعهده وزارت بهداشت گذاشته شده که بحث پزشکی خانواده و تا حد امکان رایگان شدن درمان بستری در بیمارستان های دولتی مطرح شده است که اقدامات کارشناسی آن در حال اجرا است و احتمالا اوایل اردیبهشت ماه یا اوایل خرداد ماه به صورت پایلوت اجرا می گردد و بعد از آنالیز اشکالات کار، وزارت بهداشت آن را ابلاغ خواهد نمود. بر اساس این طرح، فرانشیز را در مراکز دولتی برای مردم تغییر خواهیم داد؛ به طوری که ممکن است فرانشیز برای بعضی اقشار جامعه تا صفر کاهش یابد، البته نه برای همه اقشار جامعه. البته این طرح احتیاج به اقدامات و آنالیز های کارشناسی داشته و یکسری شروط دارد. بر این اساس طبق این طرح، آنچه که مردم باید به عنوان فرانشیز پرداخت نمایند، از سوی وزارت بهداشت یا سازمان بیمه سلامت پرداخت می گردد.

محقق تاکید نمود: البته باید توجه کرد که این طرح برای بسته بیمه ای خدمات پایه بوده و اگر خدمتی فاقد پوشش بیمه ای باشد، در این طرح هم پوشش بیمه ای پیدا نمی کند. بنابراین نباید این تصور وجود داشته باشد که اگر مردم وارد بیمارستان شدند، همه خدمات به صورت 100 درصد رایگان به آنها ارائه می گردد، بلکه خدماتی که پوشش بیمه ای ندارند، همچنان مشمول پرداخت از جیب از سوی مردم خواهند بود. در عین حال در گام اول بحث بستری در این طرح مطرح شده و بعد از آنالیز منابع و اعتبارات تصمیم گیری می گردد. اعلام شده که پایلوت این طرح در فاز اول در استان های کردستان، خراسان جنوبی و بوشهر اجرا می گردد و در فازهای بعدی چند استان دیگر هم اضافه خواهد شد.

امسال ویزیت پزشکان چقدر است؟

محقق درباره نرخ ویزیت در سال 1402، گفت: در بخش سرپایی دولتی تعرفه ویزیت پزشکان و دندان پزشکان عمومی و دکترای تخصصی در علوم پایه، 30 هزار و 300 تومان، ویزیت پزشکان و دندان پزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکترای تخصصی در علوم پایه 37 هزار و 700 تومان، ویزیت پزشکان فوق تخصص و دوره تکمیلی تخصصی 45 هزار 800 تومان، ویزیت پزشکان متخصص روان پزشکی 47 هزار 800 تومان، ویزیت فوق تخصص روان پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی روان پزشکی 56 هزار و 900 تومان و ویزیت کارشناس ارشد پروانه دار و کارشناس پروانه دار به ترتیب 25 هزار و 900 و 21 هزار و 100 تومان است.

نرخ ویزیت در بخش خصوصی

وی درباره نرخ تعرفه ویزیت در بخش خصوصی نیز گفت: در بخش سرپایی خصوصی تعرفه ویزیت پزشکان و دندان پزشکان عمومی و دکترای تخصصی در علوم پایه، 90 هزار تومان، ویزیت پزشکان و دندان پزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکترای تخصصی در علوم پایه 135 هزار تومان، ویزیت پزشکان فوق تخصص و دوره تکمیلی تخصصی 172 هزار تومان، ویزیت پزشکان متخصص روان پزشکی 179 هزار تومان، ویزیت فوق تخصص روان پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی روان پزشکی 204 هزار تومان و ویزیت کارشناس ارشد پروانه دار و کارشناس پروانه دار به ترتیب 73 و 63 هزار تومان است.

نرخ ویزیت در بخش عمومی غیردولتی

محقق درباره نرخ ویزیت در بخش عمومی غیر دولتی نیز گفت: : در بخش سرپایی در بخش عمومی غیر دولتی تعرفه ویزیت پزشکان و دندان پزشکان عمومی و دکترای تخصصی در علوم پایه، 40 هزار تومان، ویزیت پزشکان و دندان پزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکترای تخصصی در علوم پایه 66 هزار تومان، ویزیت پزشکان فوق تخصص و دوره تکمیلی تخصصی 79 هزار تومان، ویزیت پزشکان متخصص روان پزشکی 85 هزار تومان، ویزیت فوق تخصص روان پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی روان پزشکی 97 هزار تومان و ویزیت کارشناس ارشد پروانه دار و کارشناس پروانه دار به ترتیب 35 و 30 هزار تومان است.

نرخ ویزیت در بخش خیریه

وی در ادامه درباره نرخ ویزیت در بخش خیریه نیز گفت: در بخش سرپایی در بخش خیریه، تعرفه ویزیت پزشکان و دندان پزشکان عمومی و دکترای تخصصی در علوم پایه، 62 هزار تومان، ویزیت پزشکان و دندان پزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکترای تخصصی در علوم پایه 105 هزار تومان، ویزیت پزشکان فوق تخصص و دوره تکمیلی تخصصی 127 هزار تومان، ویزیت پزشکان متخصص روان پزشکی 134 هزار تومان، ویزیت فوق تخصص روان پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی روان پزشکی 159 هزار تومان و ویزیت کارشناس ارشد پروانه دار و کارشناس پروانه دار به ترتیب 53 و 40 هزار تومان است.

تعرفه ویزیت سرپایی برای افراد با سن کمتر از 7 سال

محقق بعلاوه گفت: طبق مصوبه تعرفه های پزشکی 1402، تعرفه ویزیت سرپایی افراد با سن کمتر از 7 سال تمام، برای کلیه گروه های تخصصی به مقدار 20 درصد نسبت به گروه پایه افزایش می یابد. بعلاوه کلیه ارائه نمایندگان خدمات سلامت مکلف به نسخه نویسی و نسخه پیچی به صورت الکترونیکی خواهند بود. البته طبق بند (ط) تبصره 17ماده واحده قانون بودجه سال 1402 کل کشور، در مواردی که به علت بروز شرایط اضطراری نظیر حوادث قهری، قطعی اینترنت، قطعی برق و اختلال در زیرساخت های ارتباطی، امکان ثبت و پردازش نسخه الکترونیکی وجود نداشته باشد، نسخه نویسی به صورت کاغذی با درج شماره کد ملی بیمار اجرا شده و تعرفه های آن قابل محاسبه و اخذ است. در عین حال طبق تعرفه های ابلاغی امسال پزشکان عمومی با سابقه بیش از 15 سال کار بالینی، مجاز به دریافت معادل 15 درصد علاوه بر تعرفه مصوب هستند.

رشد 30 درصدی نرخ ویزیت

وی با بیان اینکه بر این اساس در حوزه ویزیت رشد 30 درصدی را در تعرفه ها نسبت به سال قبل داشتیم، گفت: در عین حال یکی از اتفاقاتی که در تعرفه های پزشکی امسال افتاد، این بود که یکی از وظایف قانونی که در قوانین برنامه های پنجم و ششم توسعه بر عهده وزارت بهداشت بود، یکسان سازی جزء حرفه ای در خدمات در بخش دولتی و خصوصی بود که امسال این رخ داد و اکنون جزء حرفه ای در بخش دولتی و خصوصی برای پزشکان تمام وقت جغرافیایی دقیقا برابر و معادل 69 هزار و 700 تومان است.

تعرفه های درمان اعتیاد

محقق بعلاوه درباره تعرفه های درمان اعتیاد نیز گفت: وزارت بهداشت و سایر مبادی ذی ربط در حال برگزاری جلسات متعددی هستند که استانداردهای خدمات درمان اعتیاد را تغییر دهند. باتوجه به اینکه استانداردهای تازه از سوی معاونت درمان در حال تدوین است، تعرفه تازه در این حوزه هنوز اعلام نشده و پس از ابلاغ استانداردها از سوی وزارت بهداشت با فوریت اقدام لازم در این زمینه انجام خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1402 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1640

به "ویزیت نو پزشکان در سال 1402 چقدر شد؟ ، فهرست نرخ ها در بخش های خصوصی، دولتی و خیریه ، ویزیت زیر 7 ساله ها 20 درصد گران تر از بزرگ ترها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزیت نو پزشکان در سال 1402 چقدر شد؟ ، فهرست نرخ ها در بخش های خصوصی، دولتی و خیریه ، ویزیت زیر 7 ساله ها 20 درصد گران تر از بزرگ ترها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید