چهارشنبهِ سرنوشت ساز برای ترامپ

به گزارش تور ارمنستان، خبرنگاران : دونالد ترامپ و همراهان پروپا قرصش هم چنان از پذیرش نتایج انتخابات امتناع می نمایند و راه های مختلفی را برای تغییر نهایی در نتیجه انتخابات امتحان می نمایند

چهارشنبهِ سرنوشت ساز برای ترامپ

به گزارش خبرنگاران، هر چه به روز چهارشنبه ششم ژانویه نزدیک تر می شویم، روزی که در آن کالج های انتخاباتی به طور رسمی رئیس جمهور منتخب ایالت متبوعشان را به کنگره معرفی می نمایند، سطح منازعات در سیاست داخلی امریکا شدت بیش تری می گیرد.

به عقیده ناظران، چالش غیرمعمول در نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در این کشور در مقیاسی واقع شده است که از زمان جنگ داخلی تا به امروز دیده نشده است و جلسه افتتاح کنگره جدید را تحت تاثیر خود قرار داده است. طبق روال قانونی، مجلس نمایندگان و سنا روز چهارشنبه جلسه مشترکی را برگزار می نمایند و میزبان نمایندگان کالج های انتخاباتی ایالت ها خواهند بود؛ فرایند عادی این جلسه هم معمولاً با مشاجرات و مباحثات کوتاهی همراه است.

دوجین کثیف وارد می شوند

در شرایطی که هفته گذشته ترامپ در چالش با کنگره ابتدا علی رغم نارضایتی اش مجبور به امضای بسته حمایتی مصوب در برابر آسیب های ناشی از کرونا شد و در ادامه شاهد لغو وتوی او بر لایحه بودجه دفاعی توسط کنگره بود، روز شنبه تدکروز، سناتور اهل ایالت تگزاس، با انتشار بیانیه ای گفت که در جلسه روز چهارشنبه، او و یازده تن دیگر از سناتورها به هنگام تایید آرای الکترال انتخاباتی جو بایدن در کنگره، به آن اعتراض خواهند کرد.

در شرایطی که میچ مک کانل رهبر جمهوری خواه سنا پیروزی بایدن را به رسمیت شناخته و از اعضای حزب خود خواسته به آن اعتراض ننمایند، اما مایک پنس با صدور بیانیه ای از سناتورهایی که در امریکا به Dirty Dozen (دوجین کثیف) معروف شده اند، حمایت کرد. آن ها خواستار تشکیل کمیسیونی برای آنالیز صحت انتخابات هستند و در صورت عدم موافقت با آن، اعتراض خود را اعلام می نمایند. طبق قانون، اعتراض حتی یک عضو کنگره به نتایج تایید شده از سوی کالج های انتخاباتی باید در یک مناظره دو ساعته به بحث و بعد به رای گذاشته گردد.

در شرایطی که انتظار می رود روز چهارشنبه هزاران نفر از طرفداران ترامپ از جمله گروه های راست افراطی در واشینگتن تجمع هایی برگزار نمایند، اما به نظر نمی رسد کاری از دست این گروه ساخته باشد و از لحاظ قانون اساسی نه مایک پنس به عنوان رئیس جلسه و نه 12 سناتور جمهوری خواه قادر به تغییر آرای الکترال نخواهند بود و کارشان بیش تر جنبه تبلیغاتی و نمادین دارد و نوعی اعلام وفاداری به شخص دونالد ترامپ به حساب می آید.

بیانیه پشت بیانیه

در حالی که روز یک شنبه انتشار فایل صوتی مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با برد رافنسپرگر، وزیر امور داخلی ایالت جورجیا و مسئول برگزاری انتخابات در این ایالت حیرت همگان را برانگیخت، انتشار دو بیانیه دیگر در فاصله نزدیک از هم، حکایت از بالا رفتن حرارت ناشی از تنش ها در این روزها می کرد. بر اساس محتوای فایل صوتی مذکور، دونالد ترامپ با تحت فشار قرار دادن رافنسپرگر، از او می خواست که راهی را برای تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت به نفع او پیدا کند.

در ساعات ابتدایی روز دوشنبه واشنگتن پست یادداشتی با امضای ده وزیر دفاع سابق ایالات متحده (که سه تن از آن ها سابقه همکاری با دونالد ترامپ را در کارنامه داشتند) منتشر کرد که نسبت به دخالت ارتش و نیروهای نظامی امریکا در مشاجرات انتخاباتی هشدار می دادند. آن ها ضمن غیرقانونی خواندن این مسئله، آن را برای دموکراسی خطرناک دانستند. به عقیده آن ها بر اساس قانون اساسی، هیچ نقشی برای ارتش ایالات متحده در مشخص نتیجه انتخابات ایالات متحده وجود ندارد و کوشش ها برای مشارکت نیروهای مسلح ایالات متحده در حل اختلافات انتخاباتی ما را به قلمروی خطرناک، غیرقانونی و مغایر با قانون اساسی می برد.

اقدام فوق العاده خطرناک جمهوری خواستار

اما در جدیدترین رخداد، ده عضو سنا از جمله جمهوری خواستار معروفی چون سوزان کالینز از مین، لیزا مورکوفسکی از آلاسکا، بیل کسیدی از لوئیزیانا و میت رامنی از یوتا گفتند که انتخابات 2020 به خاتمه رسیده است و کوشش های بیش تر برای ایجاد تردید در خصوص انتخابات در مغایرت آشکار با اراده مردم آمریکا واقع شده است و تنها به قصد تضعیف اعتماد آمریکایی ها به نتایج انتخابات سازماندهی شده است.

علاوه بر آن نمایندگان و سناتورها و مقامات بلندپایه ایالات از هر دو حزب به طور جداگانه به این مسئله واکنش نشان داده اند. لیز چنی نماینده جمهوری خواه از وایومینگ طی یادداشتی به هم حزبی های خود هشدار داد مخالفت با نتایج الکترال کالج اقدامی فوق العاده خطرناک است. پل رایان رئیس سابق مجلس نمایندگان از حزب جمهوری خواه نیز با صدور بیانیه ای گفت پیروزی جو بایدن کاملاً مشروع است و کوشش ها برای پاشیدن بذر تردید درباره انتخابات، حمله به بنیان جمهوری ما است.

تام کاتن سناتور جمهوری خواه از آرکانزاس نیز که از طرفداران مشهور ترامپ محسوب می گردد، با تأکید بر اینکه با شمارش آراء تأیید شده الکترال در جلسه چهارشنبه مخالفت نخواهد کرد، گفت من قدردان تمامی دستاوردهای چهارسال گذشته رئیس جمهور هستم و به همین دلیل هم فعالانه برای انتخاب مجدد او کوشش کردم. اما مخالفت با آراء تأیید شده الکترال به او اجازه نمی دهد برای دور دوم هم رئیس جمهور بماند و تنها دموکرات هایی را جسورتر می نماید که به دنبال از بین بردن بیش تر نظم مبتنی بر قانون اساسی هستند. لری هوگن فرماندار جمهوری خواه ایالت مریلند نیز در این خصوص تأکید کرد طرح اعضای کنگره برای مخالفت با تأیید انتخابات ریاست جمهوری، سیستم و مردم کشور آمریکا را به سخره می گیرد.

بازندگان بازی ترامپ

در شرایطی که چند ساعت به جلسه اعلام رسمی انتخاب جو بایدن به عنوان چهل وششمین رئیس جمهوری ایالات متحده در کنگره باقی مانده، دونالد ترامپ و همراهان پروپا قرصش هم چنان از پذیرش نتایج انتخابات امتناع می نمایند و راه های مختلفی را برای تغییر نهایی در نتیجه انتخابات امتحان می نمایند.

در برابر، طیف گسترده ای از جریان ها و احزاب نسبت به پیامدهای چنین کنش هایی واکنش نشان داده و دموکراسی امریکایی و اعتماد عمومی را عظیم ترین بازندگان این بازی می دانند. هر چند به عقیده ناظران تمام این کنش ها نوعی نمایش و زمینه سازی برای دوره بعد از ریاست جمهوری ترامپ و خیز او برای حضور در انتخابات چهار سال بعد است، با این حال در این سه هفته باقی مانده از دوره ریاست جمهوری می توان هم چنان انتظار بازی حیرت انگیز جدیدی از سوی او و طرفداران وفادارش را داشت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 831

به "چهارشنبهِ سرنوشت ساز برای ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارشنبهِ سرنوشت ساز برای ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید