کرونا از کنترل خارج شده، برای مقابله با آن چه باید کرد؟

به گزارش تور ارمنستان، توماس فریدن* رئیس اسبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا در مقاله ای برای نشریه آتلانتیک، به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور های مختلف جهان (مخصوصا آمریکا)، و راهبرد های مناسب جهت مقابله با این بحران اشاره کرده است.

کرونا از کنترل خارج شده، برای مقابله با آن چه باید کرد؟

بحران شیوع ویروس کرونا، روز به روز بیشتر از کنترل خارج می شود. به احتمال زیاد، میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا، تا قبل از خاتمه سال جاری میلادی، به روزانه 2000 نفر (در آمریکا) افزایش خواهد یافت. احتمالا این ویروس، برای بخش بیشترِ سال 2021 و یا حتی بیشتر نیز با ما خواهد بود. در میان انبوهی از ناکامی ها و شکست های دولت کنونی آمریکا در مقابله با بحران شیوع ویروس کرونا، مخرب ترین جنبه، عدم تعامل صادقانه و درست آن با توده مردم بوده است. آمریکا قادر نخواهد بود اقتصاد خود را ترمیم کند و میلیون ها آمریکایی را بار دیگر از لحاظ اقتصادی تقویت کند، مگر اینکه بحران شیوع ویروس کرونا را کنترل کند.

به گزارش خبرنگاران، بدون تردید، آمدنِ یک واکسن امن و موثر، تا حد زیادی می تواند معادلات را در زمینه های گوناگون تغییر دهد. با این حال، باید پذیرفت که ما ماه ها تا رسیدن به این حقیقت فاصله داریم. آنچه اخیرا شرکت فایزر اعلام کرده و از نزدیک بودن خود به دستیابی به واکسن ویروس کرونا سخن گفته، در نوع خود امیدوار نماینده است. با این حال، امنیت واکسن ویروس کرونا در میان گروه ها و طبقاتی نظیر سالمندان، هنوز نامعلوم است. حتی اگر واکسن امنی در اختیار داشته باشیم، ماه ها به طول خواهد انجامید که میلیون ها انسان علیه ویروس کرونا، واکسینه شوند. تا آن زمان، ما به یک راهبرد و استراتژی مناسب جهت مقابله با بحران عمیق شیوع ویروس کرونا نیازمند هستیم.

در این راستا، اقدام اول یعنی تعطیل کردن بخش هایی از جامعه، بایستی راهبردی و متناسب با زمان بندی مناسب، عملیاتی شود. به عنوان مثال، تعطیلی های گسترده در ابتدای بهار گذشته، چالش های زیادی را ایجاد کرد. بسکمک از بخش های آمریکا خیلی زود و به مدت طولانی که لزوما مناسب نبودند، تعطیل شدند. مقام های آمریکایی در ابتدای بحران، مناطقی را در این کشور تعطیل کردند که به هیچ عنوان نیازی به تعطیلی آن ها نبود. این امر، مردم این مناطق را که با خطر کمتری در بحث بحران کرونا روبرو بودند، با خستگی رو به رو کرد و آن ها عملا در ادامه راه نسبت به رعایت بسکمک از محدودیت های کرونایی، واکنش منفی نشان می دادند. هرگونه اقدامی جهت تعطیلی بخش هایی از کشور (آمریکا)، باید مبتنی بر داده های عینی و درست باشد و به طور خاص معطوف به مناطقی باشد که بیش از سایر مناطق، با بحران شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می نمایند.

متخصصان بهداشت و سلامت در بهار و تابستان اخیر، درس های زیادی را از بحران شیوع ویروس کرونا فراگرفته اند. اجرای قرنطینه و تاکید بر ماندن در خانه، الفاظ و سیاست های غیرضروری هستند. فعالیت هایی که در فضای باز انجام می شوند، تا حد زیادی امن و خوب هستند. مدارس و فعالیت های مرتبط با مراقبت از بچه ها می توانند همچنان با احتیاط ادامه یابند مگر اینکه میزان شیوع بیماری در جوامع مذکور، بسیار بالا باشد. شیوع گسترده ویروس کرونا، عمدتا در مدارس و دانشگاه هایی اتفاق افتاده که در آن ها پروتکل های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی، به درستی رعایت نشده اند. در دوره شیوع ویروس کرونا، تمامی فعالیت های غیرضروری و تفریحی باید تا جای ممکن تعطیل شوند.

ملاقات های کاری و انجام اقدامات روزانه کاری که از طریق دورکاری قابل انجام هستند، باید به همین شیوه (دورکاری) دنبال شوند. برخی مشاغل می توانند با رعایت استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی، بار دیگر بازگشایی شوند. مواردی نظیر ابداع شیوه های جدید در بحث خرید و همچنین تسهیل تحویل کالا ها و خدمات به مشتریان در محل سکونت آن ها، می تواند اقتصاد آمریکا و حتی کشور های دیگر جهان را در فصل تعطیلات (تعطیلات کریسمس)، تا حد زیادی تقویت کند.

باید آن دسته از فروشگاه ها و مغازه هایی که مردم تا حد زیادی به آن ها نیاز دارند را باز نگه داشت، اما مقررات سخت گیرانه بهداشتی را در مورد آن ها اجرایی کرد. در این راستا، استفاده از ماسک، نصب دستگاه های تصفیه هوا، مقابله با هرگونه ایجاد ازدحام و شلوغی، و ایجاد این آگاهی در کارمندان فروشگاه ها که در صورت مشاهده علایم باید در خانه هایشان بمانند، بایستی در صدر تمامی دستورکار ها قرار گیرد.

از سویی، نباید فراموش کرد که فعالیت های ورزشی در بحبوحه شیوع ویروس کرونا تا حد زیادی می توانند سلامت روانی افراد را نیز تضمین نمایند. از این رو، می توان فعالیت های ورزشی در فضای باز را تا جای ممکن تسهیل کرد. در این زمینه نیز باید رعایت پروتکل های بهداشتی، یک اولویت جدی تلقی شود.

رستوران های سربسته، کافه ها، و برگزاری هرگونه تجمع، در شرایط فعلی متاسفانه تا حد زیادی خطرناک هستند. رعایت پروتکل های بهداشتی شاید بتوانند ریسک ابتلا به کرونا در مکان های مذکور را کاهش دهند، با این حال، به هیچ عنوان قادر نیستند که این ریسک را به کلی نابود سازند.

در این چهارچوب، باید تا جای ممکن به مردم اطلاع رسانی شود که هرگونه حضور آن ها در مکان های مسقف و بدون رعایت پروتکل های بهداشتی، می تواند تبعات منفی زیادی را برایشان به دنبال داشته باشد. دولت ها در اقصی نقاط جهان باید استفاده از ماسک را در کلیه فضا های سربسته اجباری نمایند و متصدیان مکان های مسقف را وادار به رعایت پروتکل های بهداشتی در مکان هایشان نمایند.

مسوولیت اصلی مقابله با بحران شیوع ویروس کرونا، صرفا بر دوش دولت ها نیست. افراد نیز باید در این زمنه نقش آفرینی داشته باشند. باید تا جای ممکن پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد و از هرگونه تجمع و کمک به گسترش فرایند شیوع کرونا، خودداری کرد. در جبهه مقابل، دولت ها نیز باید با اقداماتی نظیر حمایت اقتصاد و اجتماعی از شهفرایندانشان و همچنین تجهیز نظام بهداشت و سلامت خود و افزایش میزان تست گیری کرونا، بیش از پیش با این ویروس و تبعات مخرب و منفی آن، مقابله نمایند.

به دلیل بی کفایتی دولت ترامپ، سال 2020 را باید سالی از دست رفته برای آمریکا در زمینه مقابله با ویروس کرونا در نظر گرفت. سیاست های نادرست ترامپ، تبعات منفی گسترده ای را برای آمریکا در زمینه مقابله با ویروس کرونا به بار آورده است. سیاست های اجرایی دولت ترامپ نیز چندان در عرصه عمل، موثر و کارساز نبودند. اکنون به همه ما و نه صرفا دولت اینده آمریکا بستگی دارد تا بتوانیم با انجام درست ترین اقدامات، دست برتر را در زمینه مقابله با ویروس کرونا در سال 2021 داشته باشیم.

*توماس فریدن، وی رئیس اسبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا است.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 728

به "کرونا از کنترل خارج شده، برای مقابله با آن چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا از کنترل خارج شده، برای مقابله با آن چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید