گزارش جدید از معاملات مربوط به عملیات بازار باز

به گزارش تور ارمنستان، به گزارش خبرنگاران، پیرو اطلاعیه روز یک شنبه 16 آذرماه 1399 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، 3 بانک در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طریق ابزار توافق بازخرید در مجموع به ارزش 34.5 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

گزارش جدید از معاملات مربوط به عملیات بازار باز

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از کمبود نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی در قالب قرارداد توافق بازخرید (ریپو) با سررسید 14 روزه بود. در مجموع، بانک مرکزی با تزریق 34.5 هزار میلیارد ریال نقدینگی با حداقل نرخ 19.6 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش 32.4 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهار شنبه 19 آذرماه انجام شد.

به علاوه، در هفته جاری هیچ بانکی از اعتبارگیری قاعده مند استفاده نکرد. بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند.

شایان ذکر است بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می کند. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت معین شده از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 788

به "گزارش جدید از معاملات مربوط به عملیات بازار باز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش جدید از معاملات مربوط به عملیات بازار باز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید