اروپا در مکانیسم ماشه به دنبال چیست؟

به گزارش تور ارمنستان، یک کارشناس مسائل بین الملل، با اشاره به تصمیم سه کشور اروپایی برای فعال کردن مکانیزم ماشه طبق بند 36 برجام گفت: به نظر می رسد اروپایی ها تصمیم گرفته اند تهدیدی که در این زمینه در چند وقت اخیر مطرح می کردند را اجرایی نمایند. ممکن است هدف آنها دریافت امتیازاتی از ایران باشد یا حداقل در گام هایی اول چنین هدفی را دنبال نمایند.

اروپا در مکانیسم ماشه به دنبال چیست؟

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش تور ارمنستان به نقل از ایسنا، کوروش احمدی با بیان این که در چند وقت اخیر مقامات اروپایی در رسانه ها و اغلب بدون ذکر نام تهدید به اجرای مکانیزم ماشه می کردند که با توجه به بیانیه سه کشور اکنون به نظر می رسد تصمیم گرفته اند که این موضوع را اجرایی نمایند، اعلام نمود: آنها قاعدتا باید در وهله اول منتظرگزارش آژانس در خصوص فعالیت های هسته ای ایران و اجرای گام پنجم می ماندند و سپس در این ارتباط تصمیم می گرفتند.

وی گفت: با توجه به این تصمیم اکنون اروپایی ها باید شکایت خود مبنی بر تخلف ایران از مفاد برجام را به کمیسیون مشترک ارائه نموده و خواهان رسیدگی به شکایت خود در این کمیسیون شوند که در گام اول در سطح مدیران ارشد سیاسی به این شکایت رسیدگی خواهد شد. در صورتی که از این طریق در جلسات مربوطه ظرف 15 روز به نتیجه ای نرسند، این مدت می تواند با اجماع اعضا ظاهرا بطور نامحدود تمدید گردد. در مرحله بعد موضوع می تواند به جلسه کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران ارجاع داده گردد. کمیسیون در سطح وزرا نیز می تواند با اجماع تمدید گردد و برای این منظور نیز محدودیت زمانی در نظر گرفته نشده است به موازات این فرایند یک هیات مشورتی سه نفره نیز می تواند به درخواست طرفین دعوا (هر طرف یک نماینده و نماینده سوم بی طرف خواهد بود) برای رسیدگی به شکایت تشکیل گردد و نظر این هیات مشورتی در سرانجام 30 روز و به مدت 5 روز مورد آنالیز قرار خواهد گرفت.

احمدی ادامه داد :اگر در همین چارچوب باز هم نتیجه ای حاصل نگردد ممکن است اروپایی ها به سراغ بند 37 برجام و ارجاع این مو ضوع به شورای امنیت سازمان ملل بفرایند که در آن جا ممکن است شاهد بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران طبق بندهای 11 و 12 قطعنامه 2231 شورای امنیت باشیم که در آن صورت تحریم های شورای امنیت بار دیگر علیه ایران اعمال خواهند شد.

این کارشناس مسائل بین المل با توجه به قابل تمدید بودن فرصت کمیسیون برای رسیدگی به شکایت مطرح شده، افزود: به نظر می رسد سه کشور اروپایی همانظور که قبلا هم یک بار گفته بودند، در پی این هستند که از این فرایند به عنوان اهرم فشاری بر ایران استفاده نمایند. به این معنی که در جریان آنالیز موضوع در کمیسیون مشترک امیدوار باشند که همزمان وارد مذاکرات سیاسی با ایران شوند، بلکه بتوانند از این طریق ایران را ترغیب به بازگشت به تعهدات خود ذیل برجام نمایند.

وی ادامه داد: اروپایی ها می توانند براساس انگیزه های سیاسی به نحوی عمل نمایند که اجرای این مکانیزم مثلا یک سال طول بکشد یا به نتیجه ای نرسد از دیگر سو در صورتی که توافقی بین آنها و ایران صورت نگیرد می توانند به نحوی برنامه ریزی نمایند که در کوتاه ترین زمان ممکن این موضوع به شورای امنیت برود و اطلاع داریم که در شورای امنیت پروسه بازگشت تحریم ها به صورت اتوماتیک خواهد بود و وتوی روسیه یا چین کارساز نخواهد بود.

احمدی با بیان این که در جریان اجرای این موضوع چانه زنی های سیاسی نقش تاثیر گذاری دارد، خاطر نشان کرد: اروپایی ها می خواهند با استفاده از این مکانیزم ایران را مجبور نمایند که در گام های کاهش تعهدات برجامی خود تجدید نظر کند و در همین چارجوب باید منتظر ماند که آیا ایران حاضر به مذاکره با اروپایی ها در این زمینه خواهد بود یا نه؟ البته در این راستا نقش کشورهایی چون چین و روسیه به عنوان دیگر اعضای عضو کمیسیون مشترک برجام نیز مهم است که آنها در این فرآیند چه نظری داشته باشند و چه نقشی ایفا نمایند.

وی در سرانجام گفت: تاکید اروپا در بیانیه خود مبنی بر اینکه به فشارهای حداکثری آمریکا نخواهند پیوست و این اقدام آنها به منزله خروج از برجام نیست را می توان با هدف تشویق ایران برای مذاکره در خصوص گام های برداشته شده دانست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 67

به "اروپا در مکانیسم ماشه به دنبال چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا در مکانیسم ماشه به دنبال چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید