روز اعتراض بزرگ در میانمار

به گزارش تور ارمنستان، تاریخ در میانمار در حال تکرار شدن است. با گذشت بیش از 20 روز از کودتای این کشور به دست نظامیانی که اواخر زمستان سال 1962 نیز در کودتایی دولت را ساقط کرده بودند، اعتراض ها با قدرت تمام و با وجود تهدید نظامیان به کشتار مخالفان ادامه دارد. مخالفان می گویند به چیزی کمتر از دموکراسی راضی نمی شوند.

روز اعتراض بزرگ در میانمار

به گزارش سایت شبکه خبری سی ان ان، فراخوان برپایی اعتصاب و تظاهرات موسوم به پنج 2 (22222) روز شنبه پس از کشته شدن دو معترض به دست نظامیان، از سوی فعالان سیاسی و حقوق بشری این کشور صادر شد. بیانیه این جنبش اعتراضی که در توئیتی منتشر شد، تأکید می کرد: اعتراض 22،2،2021 یک روز تاریخی برای ما خواهد بود، به تماشا بیایید و برای دوستان ما دعا کنید. در ساعات پایانی روز یکشنبه نظامیان میانمار که جدی بودن این فراخوان و احتمال اعتصاب و تظاهرات را پیش بینی می کردند، در پیامی تلویزیونی گفتند: یافته ها نشان می دهد، معترضان در تدارک آشوب و هرج ومرج در روز دوشنبه هستند. این معترضان مردم و بویژه جوانان احساساتی را هدف گرفته اند تا مسیری را در پیش بگیرند که منجر به مرگ آنها خواهد شد. این صریح ترین تهدید به مرگی بود که تاریخ میانمار در حافظه تاریخی خود دارد. نظامیان میانمار از نیمه شب دوشنبه اقدام به مستقر کردن سیم خاردار در برخی خیابان ها که منتهی به سفارتخانه های خارجی بودند، کردند. با این حال دیروز تظاهرات و اعتصاب گسترده هزاران معترض به کودتا در میانمار، شهرها را به تعطیلی کشاند. تصاویری که عکاسان میانماری و شبکه های اجتماعی از تجمع های دیروز منتشر کردند، نشان می داد، ده ها هزار نفر خیابان های نایپیداو، پایتخت و همچنین دیگر شهرهای بزرگ این کشور را با تجمع خود قفل کرده اند.

اکنون بیش از دو هفته است که هزاران نفر در مناطق شهری و روستایی میانمار در اعتراض به کودتا علیه دولت آنگ سان سوچی به خیابان های محل سکونت خود می فرایند و آزادی فعالان و قانونگذاران و بازگشت نظامیان به جایگاه خود در بخش نظامی کشور و نه سیاسی را فریاد می زنند. در این دو هفته کودتاچیان تلاش کرده اند با ایجاد محدودیت تجمع بیش از 5 نفر، منع رفت و آمد، قطع اینترنت و گسیل نیروهای نظامی به مناطقی که اعتراض های بیشتری در آنها شکل گرفته است، شورش های ضد کودتا را در نطفه خفه کنند. اقدامی که سال 1962 نیز انجام دادند و در یک روز 15 دانشجو را به رگبار بستند تا شاید معترضان سکوت پیشه کنند.

این هفته نیز انجمن کمک به زندانیان سیاسی در میانمار گفت، در دو هفته گذشته حداقل 640 معترض بازداشت شده و به زندان رفته اند. با این حال به نظر نمی رسد این دست اقدامات مانع معترضان شود. دیروز در یانگون، دومین شهر بزرگ میانمار، معترضان با بنرهایی که روی آنها نوشته شده بود: به میانمار کمک کنید، به سمت سفارت امریکا حرکت کردند. آنها امید زیادی به جو بایدن رئیس جمهوری جدید امریکا بسته اند. این در حالی است که وزارت امور خارجه میانمار روز یکشنبه در بیانیه ای با طرح این ادعا که مقامات کشور، نهایت خویشتنداری را در مقابل معترضان دارند، هرگونه اظهارنظر خارجی را دخالت درامور داخلی میانمار تلقی کرده بود. با این حال آنتونی بلینکن، وزیرخارجه امریکا درپیامی با اعلام تعهدش به اقدامی قاطع علیه ارتش میانمار تأکید کرده که کشورش در کنار مردم میانمار ایستاده است. او خواهان احیای دولت منتخب این کشور شده و از کودتاچیان خواسته از سرکوب مردم خود دست بردارد. تام اندروز، گزارشگر ویژه سازمان ملل در میانمار هم در توئیتی اقدامات ارتش میانمار را وحشیگری خواند و هشدار داد، ادامه این فرایند موجب از دست رفتن جان های بیشتری خواهد شد. وزرای خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز دیروز در بیانیه ای گفتند، آماده تصویب اقدامات محدود کننده علیه مسببان اصلی کودتادر میانمار هستند.

این دومین بار در تاریخ میانمار است که نظامیان با کودتا دولتی قانونی را سرنگون می کنند. آنها 2 مارس 1962 نیز در کودتایی به رهبری ژنرال نو وین دولت قانونی را سرنگون کردند و دولتی نظامی را روی کار آوردند. تا یک دهه بعد از این کودتا سرکوبگری های خونتای میانمار چهره این کشور را در سطح جهان مخدوش و آن را با تحریم های زیادی روبرو کرد. اکنون نیز نگرانی های گسترده ای در این کشور برای بازگشت به رویدادهای دهه 1970 وجود دارد. آنها از همین رو خواهان بازگشت دموکراسی ای به کشور خود هستند که تازه از سال 2011 شیرینی آن را در جان خود احساس کرده بودند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 902

به "روز اعتراض بزرگ در میانمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز اعتراض بزرگ در میانمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید