وزیر راه: مذاکره با شرکت های چینی برای ساخت مسکن ادامه دارد

به گزارش تور ارمنستان، رستم قاسمی درباره مذاکره با شرکت های خارجی برای ورود فناوری های نوین ساخت و ساز مسکن به کشور اظهار کرد: در راستای ورود فناوری های نوین مذاکره با چینی ها ادامه دارد.

وزیر راه: مذاکره با شرکت های چینی برای ساخت مسکن ادامه دارد

به گزارش تسنیم، وی اضافه نمود: نمایندگانی از شرکت های چینی در کشور حضور دارند و در حال مذاکره با آنها هستیم.

وی توضیح داد: البته قرار نیست که چینی ها کارگر به ایران بیاورند، یا مهندس یا مصالح ساختمانی وارد کشور نمایند.

وزیر راه و شهرسازی تاکید نمود: چینی ها فناوری های نوین ساخت و ساز را به ایران می آورند.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته در همایش قیر و آسفالت با بیان این که ساخت و ساز مسکن در ایران در لول (سطح) 3 است، گفته بود: این در حالی است که ساخت و ساز در جهان در سطح 8 انجام می گردد.

رستم قاسمی: قیمت خارجی ها برای ساخت مسکن پایین تر از سازندگانی ایرانی است

در همین حال رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در ماموریتی ویژه به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دستور داد نسبت به کیفی سازی، سرعت در ساخت و بعلاوه مناسب سازی قیمت ساخت و ساز در کشور با همکاری شرکت های دانش بنیان و استفاده از توانمندی ها و دانش آنها، اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه صنعت ساختمان یک دانش است که ضرورت دارد تا از نظر کیفیت، قیمت و سرعت در ساخت به روز و متحول گردد، اضافه نمود: مذاکره شرکت های خارجی با وزارت راه و شهرسازی در خصوص ساخت واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از شرکت های ایرانی، نشان دهنده دانش فنی آنهاست که باید کوشش کنیم تا در همکاری با شرکت های دانش بنیان توان خود را به آن سطح برسانیم.

وی با بیان این که در بخش مسکن قیمت ها با روش ساخت سنتی مناسب نخواهد بود، توضیح داد: شرکت های خارجی پیشنهاد ساخت و ساز با قیمت های پایین تر از داخلی ها می دهند. اما استفاده از توان داخلی در اولویت واقع شده است و این نشان می دهد کار علمی و فناوری در خصوص ساخت و ساز مسکن انجام نشده و این یک ماموریت ویژه برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.

قاسمی تاکید نمود: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید با انتشار فراخوان از شرکت های دانش بنیان دعوت کند تا طرح های مناسب خود را در خصوص ساختمان ارایه بدهند. مرکز تحقیقات ماموریت دارد تا به سرعت در حوزه ساخت و ساز، تحول ایجاد کند و ایجاد تحول نیز به وسیله شرکت های دانش بنیان حاصل می گردد.

وزیر راه و شهرسازی شاخص های ارتقاء را شامل کیفیت، سرعت و مناسب سازی قیمت برشمرد و گفت: سرعت ساخت در قیمت تمام شده تاثیر فراوانی دارد. بدین معنا که ساختمانی که در یکسال احداث می گردد نسبت به ساختمانی که در طی دو سال و بیشتر احداث خواهد شد، از نظر قیمتی فرق دارد. بنابراین با توجه به اینکه قیمت های تمام شده ساختمان در کشور بسیار گران تر از سایر کشورها انجام می گردد، باید مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این بخش اهتمام ویژه ای داشته باشد.

قاسمی ادامه داد: در خصوص مسکن با توجه به شرایط نه چندان مناسبی که به علت سنتی سازی وجود دارد، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ماموریت پیدا می نماید تا نسبت به انتشار فراخوان و دعوت از شرکت های دانش بنیان برای بهره مندی از روش های نوین ساخت اقدام کند.در کشور توانمندی برای ساخت و ساز به صرفه، کیفی و سریع وجود دارد و در بخش های دیگر این موضوع به اثبات رسیده است که باید این شیوه در ساخت و ساز و ساختمان سازی نیز نهادینه گردد.

وی با یادآوری این که در وزارت راه و شهرسازی، در حوزه روش های نوین ساخت کاری انجام نشده است که در این دوره باید جبران گردد، اضافه نمود: به همین منظور، از شرکت های دانش بنیان و نو دعوت کنیم تا در حوزه ساخت و ساز، مصالح و تجهیزات، روش های نو را ارایه بدهند تا به کیفیت، سرعت و قدمت ساختمان ها و دیگر حوزه های حمل و نقل بیفزاییم. برای شرکت های دانش بنیانی که نمونه های مناسبی ارایه بدهند برای پایلوت حتما سرمایه گذاری می کنیم و حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان خواهیم داشت.

قاسمی بر تغییر در روش های تامین مصالح نیز تاکید نمود و اضافه نمود: انجام تحقیقات، روی مواد و مصالح در ساختمان سازی بسیار مهم است. باید در روش های تامین مصالح تغییر ایجاد گردد. بعلاوه باید از تجربیات کشورهای پیروز در زمینه ساخت و ساز استفاده کنیم تا هم در بخش مصرف انرژی کیفیت لازم را داشته باشد و هم مقاوم در برابر زلزله باشند. این نگاه را در خصوص ارتقای مصالح ساختمانی و سبک سازی مصالح نیز باید داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 4 میلیون واحد مسکونی باید به سرعت و با کیفیت در دولت سیزدهم احداث گردد، شرح داد: در اجرای نهضت ملی مسکن، یکی از اهداف ما دستیابی به تحول ساخت در کشور است. بعلاوه روش های احداث زیرساخت های حمل ونقل نیز باید به روز و متحول گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1300

به "وزیر راه: مذاکره با شرکت های چینی برای ساخت مسکن ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر راه: مذاکره با شرکت های چینی برای ساخت مسکن ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید