پیش بینی ترسناک پدرخوانده هوش مصنوعی

به گزارش تور ارمنستان، جفری هینتون باور دارد که هوش مصنوعی به سرعت درحال پیشرفت است و احتمال حذف انسان ها به وسیله این فناوری، یک احتمال محال نیست.

پیش بینی ترسناک پدرخوانده هوش مصنوعی

جفری هینتون، دانشمند کامپیوتری که با لقب پدرخوانده هوش مصنوعی شناخته می گردد، اخیراً در مصاحبه ای پیرامون آینده این فناوری صحبت نموده است. او می گوید غیرقابل تصور نیست که هوش مصنوعی یک روز به نقطه ای برسد که بشریت را از بین ببرد.

هینتون به تازگی با برنامه CBS News مصاحبه ای انجام داده و پیش بینی هایی را درباره آینده هوش مصنوعی انجام داده است. او خلق این فناوری را به اختراع برق یا چرخ تشبیه نموده است. او که در گوگل و دانشگاه تورنتو کار می نماید، می گوید توسعه هوش جامع مصنوعی سریع تر از آن چه تصورش را می کنید، درحال پیشروی است.

جفری هینتون درباره آینده پیش بینی می نماید: تا همین چند وقت پیش فکر می کردم 20 تا 50 سال دیگر زمان ضروری است تا به هوش مصنوعی همه کاره برسیم. حالا معتقدم احتمالاً 20 سال یا کمتر زمان لازم داریم. او بعلاوه در پاسخ به این سؤال که آیا هوش مصنوعی می تواند بشریت را از بین ببرد یا نه، گفت: فکر می کنم غیرقابل تصور نیست. تنها همین را می گویم.

بشریت باید بتواند هوش جامع مصنوعی را کنترل کند

هوش جامع مصنوعی یا AGI به سیستمی اشاره می نماید که بتواند مانند انسان ها همه فعالیت های ذهنی را فرابگیرد. چنین سیستمی هنوز به وجود نیامده است، اما با ظهور ابزارهای نو هوش مصنوعی ازجمله ChatGPT، این بحث دوباره داغ شده است. هینتون باور دارد که کامپیوترها درنهایت می توانند قابلیت تفکر و ایده پردازی پیدا نمایند تا خودشان را بهبود ببخشند.

پدرخوانده هوش مصنوعی می گوید متخصصان باید درباره این مسئله فکر نمایند و ببینند که چطور می توانند چنین سیستم هایی را تحت کنترل دربیاورند. بااین حال، او خاطرنشان می نماید که بیشتر نگرانی های مردم پیرامون خودآگاهی هوش مصنوعی در آینده نزدیک محقق نخواهد شد.

هینتون می گوید: فکر می کنم خیلی منطقی است که مردم نگران چنین مسائلی باشند، ولی چنین اتفاقاتی در یک یا دو سال آینده رخ نخواهد داد. البته او اعتقاد دارد که حرف زدن و فکرکردن پیرامون این موضوعات مفید است.

لازم به ذکر است که سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI هم چندی پیش درباره توسعه ChatGPT و هوش مصنوعی گفته بود: باید در این مسیر مراقب باشیم. فکر می کنم مردم باید راضی باشند که ما کمی در این باره واهمه داریم.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 7 فروردین 1402 بروزرسانی: 7 فروردین 1402 گردآورنده: tour-armenia.ir شناسه مطلب: 1629

به "پیش بینی ترسناک پدرخوانده هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی ترسناک پدرخوانده هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید